Úvod > Aktuality > Divadelní festival Menteatrál v Neratově zve opět na netradiční představení
Divadelní festival Menteatrál v Neratově zve opět na netradiční představení
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Divadelní festival Menteatrál v Neratově zve opět na netradiční představení

  • Vydáno26. července 2022
Poslední červencový víkend se opět setkají v Neratově v Orlických horách divadelní soubory pracující s lidmi s mentálním postižením. Festival Menteatrál, který se koná již osmým rokem, i letos nabídne divadelní představení, koncert, letní kino, tančírnu pod širým nebem, tematické diskuze a workshopy. Letošní ročník proběhne od pátku 29. 7. do neděle 31. 7. 2022.
MenteatrálMenteatrál je divadelní festival a třídenní setkání divadelních souborů, které pracují s herci s mentálním hendikepem a jsou nebo mají ambici stát se součástí české profesionální scény. Posláním festivalu je pomoci souborům na cestě za profesionalizací a začleněním do české kulturní scény, společným setkáním a předáváním vzájemných zkušeností. Návštěvníkům může festival nabídnout premiéry roku 2022 i zcela nové divadelní projekty, a to v plně vybaveném divadle přímo v Neratově
 
MenteatrálHlavní myšlenkou festivalu je setkání a sdílení! Diváci nemají v České republice mnoho možností shlédnout tyto specifické divadelní projekty mimo domovské scény divadel, i když se situace pomalu mění k lepšímu. Soubory zase nemají mnoho příležitostí sdílet své zkušenosti mezi sebou, ať už v oblasti umělecké nebo v oblasti vedení divadel a projektů. A právě proto vznikl Menteatrál, aby zaplnil toto prázdné místo. Organizátoři si zároveň uvědomují, že toto není ideální cesta. Primárně nemají vznikat festivaly lidí s postižením. Cesta tohoto divadla je na profesionálních divadelních scénách a festivalech, tak, jak je tomu ve většině evropských zemích. Česká republika je v tom sice pozadu a právě Menteatrál tomu chce alespoň trochu pomoci.
 

Antigona, Klapzubova jedenáctka, Strašidelná pravda a další kusy

MenteatrálO zahájení festivalu se v pátek odpoledne postará pan farář Josef Suchár v rámci mše v neratovském Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté páteční program nabídne divadelní představení O třech sestrách ze Všechmastí pražského Divadla UJETO a domácí soubor Jiné jeviště uvede svou premiéru Inscape. Páteční večer zakončí koncert písničkářky Jany Kozubkové, která zahraje písně ze své debutové desky TouLaní. V sobotu odpoledne festival nabídne inscenaci Klapzubova jedenáctka pražského Tanečního studia Light, dále bude uvedeno představení  Kocour, Myš a brambora festivalového „nováčka“ – uskupení Koniklec Suchomasty. Brněnské Divadlo Aldente přiveze do divadelního prostoru Sofoklovu Antigonu, venkovní stan přivítá Dramatické uskupení Jindřich z Janských Lázní s představením O ošklivém kačátku. Taneční studio Light se představí podruhé s inscenací Strašidelná pravda a pražský Dr.amAS uvede představení Co je za Oráčovem?

MenteatrálV rámci doprovodného programu festival nabídne i Letní kino či Tančírnu pod širým nebem. Sobotní a nedělní dopoledne budou věnována diskuzím a workshopům, které jsou otevřené jak pro odbornou, tak laickou veřejnost. Právě jejich prostřednictvím se práce souborů s lidmi s mentálním postižením představuje široké veřejnosti. Propojují se tak světy divadelníků, laiků i dětí na jednom místě a vznikají tak neopakovatelné situace.
I letos je vstupné na veškerý program dobrovolné a festival je bezbariérový. Podrobný program a další praktické informace naleznete na webu menteatral.cz. Mimo zhlédnutí divadelních představení, filmů a koncertu můžete načerpat atmosféru jedinečného místa, které svým geniem loci ohromuje příchozí už mnoho let.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.