ÚvodAktualityDivadelní festival Menteatrál v Neratově zve opět na netradiční představení
Kultura

Divadelní festival Menteatrál v Neratově zve opět na netradiční představení

  • 27. července 2023
Poslední červencový víkend se opět setkají v Neratově v Orlických horách divadelní soubory pracující s lidmi s mentálním postižením. Festival Menteatrál, který se koná již osmým rokem, i letos nabídne divadelní představení, koncert, letní kino, tančírnu pod širým nebem, tematické diskuze a workshopy. Letošní ročník proběhne od pátku 28. 7. do neděle 30. 7. 2023.
MenteatrálMenteatrál je divadelní festival a třídenní setkání divadelních souborů, které pracují s herci s mentálním hendikepem a jsou nebo mají ambici stát se součástí české profesionální scény. Posláním festivalu je pomoci souborům na cestě za profesionalizací a začleněním do české kulturní scény, společným setkáním a předáváním vzájemných zkušeností. Návštěvníkům může festival nabídnout divadelní premiéry i zcela nové divadelní projekty, a to v plně vybaveném divadle přímo v Neratově. V České republice zatím neexistuje plně profesionální divadelní soubor lidí s mentálním postižením, přestože umělecká úroveň souborů je velmi vysoká.
 
MenteatrálHlavní myšlenkou festivalu je setkání a sdílení. Diváci nemají v České republice mnoho možností shlédnout tyto specifické divadelní projekty mimo domovské scény divadel, i když se situace pomalu mění k lepšímu. Soubory zase nemají mnoho příležitostí sdílet své zkušenosti mezi sebou, ať už v oblasti umělecké nebo v oblasti vedení divadel a projektů. A právě proto vznikl Menteatrál, aby zaplnil toto prázdné místo. Organizátoři si zároveň uvědomují, že toto není ideální cesta. Primárně nemají vznikat festivaly lidí s postižením. Cesta tohoto divadla je na profesionálních divadelních scénách a festivalech, tak, jak je tomu ve většině evropských zemích. Česká republika je v tom sice pozadu a právě Menteatrál tomu chce alespoň trochu pomoci.
 

Loutky, tanec, činohra

MenteatrálFestival zahájí ve čtvrtek večer Taneční studio Light a poté talk show za účasti zástupců všech souborů. V pátek proběhnou workshopy práce s loutkou a pohybem ve specifickém divadle. Večerní program nabídne divákům slavnostní festivalovou mši v kostele Nanebevzetí Panny Marie a poté koprodukční premiéru spolku Jiné jeviště a Divadla Alfa z Plzně, ve které budou účinkovat herci z neratovského chráněného bydlení. Poté bude následovat koncert Ondřeje Galušky and The Odd Gifts.

MenteatrálSobotní program začne dopoledním workshopem a seminářem a bude pokračovat sérií představení souborů Zemětřes z Centra Kociánka Brno, Divadla Aldente, DS Jindřich, Tanečního studia Light a Divadla Ujeto. O noční program se postará DJ Květina a Noční kino. Festival zakončí nedělní festivalová mše a závěrečná diskuze. Během festivalu se diváci mohou těšit také na výstavu Divadla Aldente, která proběhne v netradičním pojetí v neratovském kostele.
 
Vstupné na festival je dobrovolné, při vstupu na festival se však diváci mohou dozvědět více o možnostech podpory festivalu a zaplatit doporučené či donátorské vstupné a vyjádřit festivalu a umělcům podporu, bez které by festival nemohl vzniknout. Menteatrál je bezbariérový a koná se na třech scénách zajištěných proti veškeré nepřízni počasí.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Královéhradeckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na severovýchodě republiky v Orlických horách, na Broumovsku či Kladském pomezí, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, Babiččina údolí anebo do pohádkových expozic? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:31
Zážitky, Královéhradecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou či výlet v Krkonoších a hledáte ta nejlepší místa, kde si to společně užít? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do srdce národního parku, do lesních herních areálů anebo se schovat před deštěm třeba do hornických skanzenů či vojenské pevnosti? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:11
Zážitky, Královéhradecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Českém ráji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou v Českém ráji, ale hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Určitě vám pomohou naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:07
Zážitky, Královéhradecký kraj

Trutnov opět zaplaví noví cirkusáci té nejvyšší kvality

Tradiční svátek milovníků adrenalinu, euforické zábavy i experimentálního umění se letos koná už čtrnácáté v Trutnově. Podkrkonošská metropole se od 29. května do 2. června 2024 promění v přehlídku českých i zahraničních novocirkusových souborů. Diváci se mohou těšit na výběr těch nejlepších souborů nejen z České republiky, ale také ze zahraničí, například vynikající umělci z Austrálie a Maďarska.
28. květen 2024 14:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Navštivte filmový Liptákov – stopy Járy Cimrmana vedou do obce Vesec

Vesnická památková rezervace Vesec leží dva kilometry od Sobotky na Jičínsku. Vznikla ze staré slovanské návesní zástavby okrouhlicového typu, v Českém ráji ojedinělé. Fanouškům Járy Cimrmana bude určitě povědomá – zahrála si totiž ve filmu Jára Cimrman ležící spící. Malebnou vesničku s mnoha roubenkami si však oblíbila řada režisérů a víska se stala častou kulisou, zahrála si ve více než 30 filmech a seriálech. Výlet sem můžete spojit navíc s návštěvou hradu Kost či procházkou v údolí Plakánek.
24. květen 2024 7:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošský národní park si připomíná Mezinárodní den biologické rozmanitosti

22. květen je Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Ta, bohužel na celém světě, českou přírodu nevyjímaje, v posledních letech povážlivým tempem klesá. Letošní svátek biodiverzity má ústřední heslo „Buďte součástí plánu“, které vyzývá všechny jednotlivce i organizace k aktivní účasti na ochraně a obnově přírody. Úbytek rozmanitosti přírody se týká vymírání druhů a úbytku početnosti druhů, které naštěstí zatím nevymírají. V české přírodě je tento trend asi nejvíce patrný na dříve běžných druzích ptáků, především zemědělské krajiny, a na populacích denních motýlů.
22. květen 2024 13:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Hradecké koupaliště Flošna zahájilo letní sezónu

Třetí květnovou sobotu zahájilo oblíbené hradecké koupaliště Flošna letní sezónu. Koupaliště je tak otevřeno od 10:00 do 18:00 hodin a bazény se vyhřívají na 26 °C. Vstupné je zatím mimosezónní, 80 Kč na čipové hodinky a 110 Kč bez čipových hodinek. Všechny atrakce budou v provozu i ve vedlejší sezóně. Přijďte si užít slunečné a teplé dny na Flošnu!
20. květen 2024 14:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.
18. květen 2024 6:32
Zážitky, Královéhradecký kraj