Úvod > Aktuality > Divadelní festival Jiráskův Hronov se blíží
Divadelní festival Jiráskuv Hronov se blíží
"> Divadelní festival Jiráskuv Hronov se blíží "> Soucástí festivalu budou také tematické semináre a dílny
Kultura

Divadelní festival Jiráskův Hronov se blíží

  • Vydáno2. srpna 2017
Nejstarší festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, který se koná od 4. do 12. srpna 2017, bude letos již 87. ročníkem. V hlavním programu se mohou diváci těšit na více než tři desítky inscenací a v doplňkovém programu bude k vidění dalších šest inscenací, koncerty či výstavy.

Jiráskův HronovMilovníci kultury v té době zřejmě vyrazí určitě na Královéhradecko. Poslední červencový týden vypukne ve východočeském Hronově 87. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Přehlídka vznikla v roce 1931 při příležitosti oslavy osmdesátin Aloise Jiráska a dnes je nejdéle trvajícím amatérským festivalem na světě.

Festival trvá od4. do 12. srpna 2017 a diváci na něm letos uvidí inscenace z celostátních přehlídek napříč všemi obory včetně dvou zahraničních inscenací. Repertoár bude – jako vždy – rozmanitý: od klasické činohry k loutkovému divadlu, experimentující divadlo, divadlo poezie nebo divadlo hudební.
 

Doprovodný program láká na výstavy a programy pro děti

Součástí programu budou i různé workshopy či dílny, do kterých se všichni zájemci o divadlo mohou přihlásit. Lákavý je i doprovodný program, nabídne od výstav fotografií či marionet, programů pro děti v Městské knihovně E. Hostovského, Dominu a Interaktivním muzeu Pod čepicí, přes výtvarné dílničky v Adlabaru nebo pojízdnou dílničku Bosorka, až po knihobudku v parku A. Jiráska.

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Divadelní muzeální expozice připomínající ochotnické divadlo nabízí unikátní sbírku malovaných opon, pokladničku do které se sbíralo na stavbu Jiráskova divadla v Hronově i možnost vstoupit na jeviště.

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.