Úvod > Aktuality > Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády
Zimní sporty

Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

  • Vydáno21. ledna 2022
Z kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy jsme pro vás tentokrát vybrali akce, s nimiž můžete naložit podle svého gusta. Někde se můžete zapojit, jinde si dopřát zajímavou podívanou anebo se třeba nechat vyhecovat k účasti v příštím roce. Jaké zimní akce a kde se chystají? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Tipy pro soutěživé běžkaře

Běžkové lyžováníV sobotu 29. ledna 2022 odstartuje tradiční závod v běhu na lyžích, Jilemnická 50. Letos se však z důvodu nedostatku sněhu nepojede v Jilemnici, kolébce českého lyžování, ale na Horních Mísečkách. Tam panují v současnosti zřejmě nejlepší sněhové podmínky v ČR. Organizační výbor se rozhodl s ohledem na udržitelnost tras, upravit okruhu 7,6 km v maximální možné kvalitě. S tím souvisí také úprava délek tras: původně 10 km bude nově jeden okruh 7,6 km, původně 25 km se pojede jako 3 okruhy 7,6 km (22,8 km) a původně 50 km se pojede jako 5 okruhů 7,6 km (38 km).

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať., to všechno nabízí Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Startuje 28. a 29. ledna 2022 od základní školy v Karlovicích. Klání se odehraje na 50 nebo 25 kilometrů dlouhé trati, která se vine malebnými valašskými vesničkami a po úbočí Javorníků.

Jilemnická 50Patříte-li k příznivcům tradiční Jizerské 50, musíte si počkat až do února, hlavní závod se poběží v neděli 13. února 2022. Pár míst na startovací listině je ještě volných, proto se neváhejte přihlásit! Účastníky i jejich doprovod čeká každoročně pestrý program po celé tři dny trvání akce. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů. Součástí doprovodného programu je slavnostní zahájení.

Karlovská 50Šumavský Skimaraton je druhý největší lyžařský skimaraton v České republice. Letos se z Kvildy pojede 26. a 27. února. Trasy jsou na 8, 23 a 45 km v sobotu volně a v neděli klasicky.

A ještě jedna Šumava – oblíbený šumavský závod Zadovská 30 se letos pojede 13. a 15. března 2022. Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek.
 

Pěšky vzhůru k výšinám

Stezka v OblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině.  A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Nutná je registrace v den konání akce do 16:00 na Infocentru Marcelka. Večerní výšlap se koná 21. a 28. ledna; 4., 11.,18., 25. února i 4. a 11. března 2022.

Pro milovníky extrémních výšlapů máme nemilou zprávu, letošní Sherpa Cup byl bohužel zrušen, ale vyjít na Sněžku můžete i po vlastní ose. K vyzkoušení se nabízí Cesta horských nosičů, která vás provede 6,5 km dlouhou cestou, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem, pokud budete mít zájem. Převýšení je na trase 754 m a ti nejlepší nosiči zvládnou trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 15 min. Trasa vede těmito body: Velká ÚpaPortáškyRůžová horaSněžka. Anebo se lze vydat po trase závodu Pec pod SněžkouRůžohorkyRůžová horaSněžka.
 

Závod ve sjezdu na saních – rohačkách

RohačkyVelkolepou zábavu pro malé i velké chystá v neděli 30. ledna Malá ÚpaKrkonoších, kde se odehraje pátý ročník kultovních závodů na rohačkách. Stíhací závod dvoučlenných týmů doplní speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy, třeba ve svážení sena nebo řezání dřeva.

Historické kostýmy nejsou povinné, ale budou velmi vítány, a dokonce se můžete zúčastnit soutěže o nejvymazlenější rohačkářský pár. Závod začíná v 10:00 v lyžařském areálu U Kostela, přihlášky směřujte telefonicky nebo e-mailem na lyžařskou školu Pomeski a pokud nemáte vlastní rohačky, zadarmo si je můžete půjčit na místě.
 

Závody psích spřežení

Psí spřeženíV úterý 25. ledna v Orlických horách začne čtyřetapový Šediváčkův long, nejdelší závod psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších v Evropě. Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, kde v úterý okolo 17. hodiny začne slavnostní zahájení s průvodem a přehlídkou psích spřežení a jarmarkem. Tento čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor potrvá až do soboty 29. ledna. V průběhu týdne bude možné psy a jejich pány potkat na Masarykově chatě, na chatě Bedřichovka a na Zámečku – Pádolí, kde budou závodníci bivakovat.

Ledová jízda 2020 – memoriál Dr.Václava Vojtěcha se pojede v okolí Pece pod Sněžkou od 5. do 7. února. Již 29. ročník závodu psích spřežení je výjimečný v tom, že družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Závod, který patří k nejprestižnějším a nejobtížnějším svého druhu, v minulosti hostila i jiná místa.
Jilemnická 50

27.1.
28.1.
Jilemnická 50

O2 Jilemnická 50 seriálu Stopa pro život zve na závody v běžeckém lyžování pro širokou veřejnost. Startovním místem jsou Horní Mísečky v Krkonoších. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

Šediváčkův long 2024 – extrémní závod psích spřežení

23.1.
27.1.
Šediváčkův long 2024 – extrémní závod psích spřežení

Šediváčkův long 2024 bude! Orlické hory budou opět patřit musherům. Ve dnech 23. až 27. 1. 2024 proběhne již 27. ročník jednoho z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long.

Krkonošská 70

9.3.
Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

Šumavský skimaraton 2024

24.2.
25.2.
Šumavský skimaraton 2024

O víkendu 24. – 25. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Pro nepříhodné sněhov podmínky se letošní skimaraton pojede ve zkrácené verzi.

Karlův běh 2024

17.2.
18.2.
Karlův běh 2024

52. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména.

ČEZ SkiTour – Krušnohorská 30

20.1.
21.1.
ČEZ SkiTour – Krušnohorská 30

V Cínovci v Krušných horách proběhne již 44. ročník Krušnohorské 30, který bude součástí seriálu ČEZ SkiTour.

Lyžařský závod Jizerská 50

8.2.
11.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 57. ročník. Nový ročník, starý ceník a opět 4 denní program plný závodů a doprovodných akcí od čtvrtka 8. do neděle 11. února 2024.

ČEZ SkiTour JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

24.2.
25.2.
ČEZ SkiTour JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku, do jehož startoviště tě vyveze lanovka. Užij si výhledy z hřebenů a zazávoď si na trasách 40 km, 20 km, či 10 km.

Další aktuality

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Navštivte tento víkend 34. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 1. do 3. prosince 2023. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, zastihnete zde také prodejce s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura