Úvod > Aktuality > Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Vydáno 21. ledna 2020 Zimní sporty
Z kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy jsme pro vás tentokrát vybrali akce, s nimiž můžete naložit podle svého gusta. Někde se můžete zapojit, jinde si dopřát zajímavou podívanou anebo se třeba nechat vyhecovat k účasti v příštím roce. Jaké zimní akce a kde se chystají? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Tipy pro soutěživé běžkaře

Běžkové lyžováníV sobotu 25. ledna 2020 odstartuje tradiční závod  v běhu na lyžích, Jilemnická 50. Letos se však z důvodu nedostatku sněhu nepojede v Jilemnici, kolébce českého lyžování, ale na Horních Mísečkách. Tam panují v současnosti zřejmě nejlepší sněhové podmínky v ČR. Organizační výbor se rozhodl s ohledem na udržitelnost tras, upravit okruhu 7,6 km v maximální možné kvalitě. S tím souvisí také úprava délek tras: původně 10 km bude nově jeden okruh 7,6 km, původně 25 km se pojede jako 3 okruhy 7,6 km (22,8 km) a původně 50 km se pojede jako 5 okruhů 7,6 km (38 km).

Jilemnická 50Patříte-li k příznivcům tradiční Jizerské 50, musíte si počkat až do února, hlavní závod se poběží v neděli 9. února 2020. Pár míst na startovací listině je ještě volných, proto se neváhejte přihlásit! Účastníky i jejich doprovod čeká každoročně pestrý program po celé tři dny trvání akce. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů. Součástí doprovodného programu je slavnostní zahájení.

Karlovská 50Nedostatek sněhu zapříčinil posun mnoha tradičních lednových závodů na další termíny. Například Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“ startuje 14. a 15. února 2020. Klání se odehraje na 50 nebo 25 kilometrů dlouhé trati, která se vine malebnými valašskými vesničkami a po úbočí Javorníků.

Šumavský SkimaratonŠumavský Skimaraton je druhý největší lyžařský skimaraton v České republice. Letos se z Kvildy pojede 22. a 23. února. Trasy jsou na 8, 23 a 46 km v sobotu volně a v neděli klasicky.

A ještě jedna Šumava - oblíbený šumavský závod Zadovská 30 se letos pojede 14. a 15. března, termín byl posunut z ledna. Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek.
 

Pěšky vzhůru k výšinám

Sherpa CupVynést na zádech 40 kg je pěkná dřina. A co teprve, když je nesete Pece pod Sněžkou až na Sněžku... Závod Sherpa Cup 2020 je dlouhý 6,4 km, závodníci překonají převýšení 754 m. Ti nejlepší zvládnou trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 15 min. Trasa vede těmito body: Pec pod Sněžkou - Lanovka na Sněžku - Růžová hora - Sněžka, po značených turistických trasách. Extrémní závod nosičků se koná 25. ledna 2020.

Co Stezka v Oblacíchsi dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině.  A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Nutná je registrace v den konání akce do 16:00 na Infocentru Marcelka. Večerní výšlap se koná 24. ledna; 7., 14.,21., 28. února a 6. března 2020.
 

Závod ve sjezdu na saních - rohačkách

RohačkyVelkolepou zábavu pro malé i velké chystá v sobotu 25. ledna Malá ÚpaKrkonoších, kde se odehraje čtvrtý ročník kultovních závodů na rohačkách. Stíhací závod dvoučlenných týmů doplní speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy, třeba ve svážení sena nebo řezání dřeva.

Historické kostýmy nejsou povinné, ale budou velmi vítány, a dokonce se můžete zúčastnit soutěže o nejvymazlenější rohačkářský pár. Závod začíná v 10:00 v lyžařském areálu U Kostela, přihlášky směřujte telefonicky nebo e-mailem na lyžařskou školu Pomeski a pokud nemáte vlastní rohačky, zadarmo si je můžete půjčit na místě.
 

Závody psích spřežení

Psí spřeženíV úterý 21. ledna v Orlických horách začne čtyřetapový Šediváčkův long, nejdelší závod psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších v Evropě. Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, kde v úterý okolo 17. hodiny začne slavnostní zahájení s průvodem a přehlídkou psích spřežení a jarmarkem. Tento čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor potrvá až do soboty 25. ledna. V průběhu týdne bude možné psy a jejich pány potkat na Masarykově chatě, na chatě Bedřichovka a na Zámečku – Pádolí, kde budou závodníci bivakovat.

Ledová jízda 2020 - memoriál Dr.Václava Vojtěcha se pojede v okolí Pece pod Sněžkou od 8. do 10. února. Již 28. ročník závodu psích spřežení je výjimečný v tom, že družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Závod, který patří k nejprestižnějším a nejobtížnějším svého druhu, v minulosti hostila i jiná místa.