Úvod > Aktuality > Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády
Zimní sporty

Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

  • Vydáno21. ledna 2022
Z kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy jsme pro vás tentokrát vybrali akce, s nimiž můžete naložit podle svého gusta. Někde se můžete zapojit, jinde si dopřát zajímavou podívanou anebo se třeba nechat vyhecovat k účasti v příštím roce. Jaké zimní akce a kde se chystají? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Tipy pro soutěživé běžkaře

Běžkové lyžováníV sobotu 29. ledna 2022 odstartuje tradiční závod v běhu na lyžích, Jilemnická 50. Letos se však z důvodu nedostatku sněhu nepojede v Jilemnici, kolébce českého lyžování, ale na Horních Mísečkách. Tam panují v současnosti zřejmě nejlepší sněhové podmínky v ČR. Organizační výbor se rozhodl s ohledem na udržitelnost tras, upravit okruhu 7,6 km v maximální možné kvalitě. S tím souvisí také úprava délek tras: původně 10 km bude nově jeden okruh 7,6 km, původně 25 km se pojede jako 3 okruhy 7,6 km (22,8 km) a původně 50 km se pojede jako 5 okruhů 7,6 km (38 km).

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať., to všechno nabízí Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Startuje 28. a 29. ledna 2022 od základní školy v Karlovicích. Klání se odehraje na 50 nebo 25 kilometrů dlouhé trati, která se vine malebnými valašskými vesničkami a po úbočí Javorníků.

Jilemnická 50Patříte-li k příznivcům tradiční Jizerské 50, musíte si počkat až do února, hlavní závod se poběží v neděli 13. února 2022. Pár míst na startovací listině je ještě volných, proto se neváhejte přihlásit! Účastníky i jejich doprovod čeká každoročně pestrý program po celé tři dny trvání akce. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů. Součástí doprovodného programu je slavnostní zahájení.

Karlovská 50Šumavský Skimaraton je druhý největší lyžařský skimaraton v České republice. Letos se z Kvildy pojede 26. a 27. února. Trasy jsou na 8, 23 a 45 km v sobotu volně a v neděli klasicky.

A ještě jedna Šumava – oblíbený šumavský závod Zadovská 30 se letos pojede 13. a 15. března 2022. Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek.
 

Pěšky vzhůru k výšinám

Stezka v OblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině.  A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Nutná je registrace v den konání akce do 16:00 na Infocentru Marcelka. Večerní výšlap se koná 21. a 28. ledna; 4., 11.,18., 25. února i 4. a 11. března 2022.

Pro milovníky extrémních výšlapů máme nemilou zprávu, letošní Sherpa Cup byl bohužel zrušen, ale vyjít na Sněžku můžete i po vlastní ose. K vyzkoušení se nabízí Cesta horských nosičů, která vás provede 6,5 km dlouhou cestou, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem, pokud budete mít zájem. Převýšení je na trase 754 m a ti nejlepší nosiči zvládnou trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 15 min. Trasa vede těmito body: Velká ÚpaPortáškyRůžová horaSněžka. Anebo se lze vydat po trase závodu Pec pod SněžkouRůžohorkyRůžová horaSněžka.
 

Závod ve sjezdu na saních – rohačkách

RohačkyVelkolepou zábavu pro malé i velké chystá v neděli 30. ledna Malá ÚpaKrkonoších, kde se odehraje pátý ročník kultovních závodů na rohačkách. Stíhací závod dvoučlenných týmů doplní speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy, třeba ve svážení sena nebo řezání dřeva.

Historické kostýmy nejsou povinné, ale budou velmi vítány, a dokonce se můžete zúčastnit soutěže o nejvymazlenější rohačkářský pár. Závod začíná v 10:00 v lyžařském areálu U Kostela, přihlášky směřujte telefonicky nebo e-mailem na lyžařskou školu Pomeski a pokud nemáte vlastní rohačky, zadarmo si je můžete půjčit na místě.
 

Závody psích spřežení

Psí spřeženíV úterý 25. ledna v Orlických horách začne čtyřetapový Šediváčkův long, nejdelší závod psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších v Evropě. Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, kde v úterý okolo 17. hodiny začne slavnostní zahájení s průvodem a přehlídkou psích spřežení a jarmarkem. Tento čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor potrvá až do soboty 29. ledna. V průběhu týdne bude možné psy a jejich pány potkat na Masarykově chatě, na chatě Bedřichovka a na Zámečku – Pádolí, kde budou závodníci bivakovat.

Ledová jízda 2020 – memoriál Dr.Václava Vojtěcha se pojede v okolí Pece pod Sněžkou od 5. do 7. února. Již 29. ročník závodu psích spřežení je výjimečný v tom, že družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Závod, který patří k nejprestižnějším a nejobtížnějším svého druhu, v minulosti hostila i jiná místa.
Závody rohaček – memoriál Josefa Tylše

5.2.
Závody rohaček – memoriál Josefa Tylše

Obnovená tradice v Malé Úpě – sjezdy na historických saních rohačkách. Program se skládá ze stíhacího závodu dvoučlenných týmů na rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky. Od roku 2020 je zasvěcená památce horala Josefa Tylše.

Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2023

11.3.
13.3.
Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2023

29. ročník závodu psích spřežení, výjimečný závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař.

ČEZ SkiTour – největší seriál v běhu na lyžích 2023

14.1.
11.3.
ČEZ SkiTour – největší seriál v běhu na lyžích 2023

Největší seriál v běhu na lyžích u nás se již pošestnácté představí v Jizerkách, na Šumavě, v Orlických a Krušných horách a také v Jeseníkách. Zahajovacím závodem je Zadovská 30, posledním pak závod v Harrachově.

Krkonošská 70

4.3.
Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

25.2.
26.2.
Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

O víkendu 25. – 26. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Vybírat si můžete z tras 8, 23, 45 km (klasicky) a 46 km (volnou technikou).

Karlův běh 2023

18.2.
Karlův běh 2023

52. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména.

ČEZ SkiTour – Krušnohorská 30

4.3.
5.3.
ČEZ SkiTour – Krušnohorská 30

V Cínovci v Krušných horách proběhne již 43. ročník Krušnohorské 30, který bude podruhé součástí seriálu ČEZ SkiTour.

Lyžařský závod Jizerská 50

9.2.
12.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 56. ročník. ČEZ Datum konání bylo opět stanoveno na druhý víkend v únoru, akce se bude konat konkrétně od 9. do 12. 2. 2023.

JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

25.2.
26.2.
JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku.

Další aktuality

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

V Deštném v Orlických horách se od 24. do 28. ledna 2023 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty