Úvod > Aktuality > Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Vydáno 11. ledna 2019 Zimní sporty
Z kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy jsme pro vás tentokrát vybrali akce, s nimiž můžete naložit podle svého gusta. Někde se můžete zapojit, jinde si dopřát zajímavou podívanou anebo se třeba nechat vyhecovat k účasti v příštím roce. Jaké zimní akce a kde se chystají? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Tipy pro soutěživé běžkaře

Běžkové lyžováníV sobotu 12. ledna 2019 odstartuje tradiční závod  v běhu na lyžích Krušnohorská třicítka v Novém Městě v Krušných horách. V sobotu se pojede 15 km volnou technikou a  v neděli 13. ledna pak 39. ročník závodu na 30 km klasickou technikou.

V sobotu 19. ledna se na Churáňově koná Kašperská 30, další ze závodů SkiTour, největšího seriálu v běhu na lyžích. Závod na Šumavě nabízí třicetikilometrovou trasu, výběr techniky ale záleží na každém závodníkovi.

Ve stejný den 19. ledna se pojede také lyžařský maraton pro veřejnost Ve stopě Zlaté lyže. Start a cíl je tradičně situován do dokonalého zázemí Vysočina Areny

Jilemnická 50Pokud to máte blíž do Krkonoš, vyzkoušejte 26. - 27. ledna krkonošskou Jilemnickou 50Jilemnici, kolébce českého lyžování.

Patříte-li k příznivcům tradiční Jizerské 50, musíte si počkat až do února, hlavní závod se poběží v neděli 10. února 2019. Pár míst na startovací listině je ještě volných, proto se neváhejte přihlásit!

V únoru, 15. a 16. 2. se koná závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Startuje se v Karlovicích na dostihovém závodišti a klání se odehraje na 50 nebo 25 kilometrů dlouhé trati, která se vine malebnými valašskými vesničkami a po úbočí Javorníků.
 

Pěšky vzhůru k výšinám

Lysohorská čtyřiadvacítkaUž jste slyšeli o Lysohorské čtyřiadvacítce neboli LH24? Jde o extrémní vytrvalostní horskou štafetu dvojic a také sólo závod jednotlivců, jehož šestý ročník se koná o víkendu 26. a 27. ledna. Principem závodu je co nejvyšší součet převýšení dosažený opakovanými výstupy na vrchol Lysé hory za 24 hodin. Trasa, 12 km dlouhá s převýšením 764 metrů a stoupáním dlouhým téměř 6 km je pevně daná, začíná i končí v rekreačním centru Sepetná. Pokud tam právě budete na dovolené, uvidíte vše z bezprostřední blízkosti.

Vynést na zádech 40 kg je pěkná dřina. A co teprve, když je nesete Pece pod Sněžkou až na Sněžku... Závod Sherpa Cup 2019 je dlouhý 6,4 km, závodníci překonají převýšení 754 m. Ti nejlepší zvládnou trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 15 min. Trasa vede těmito body: Pec pod Sněžkou - Lanovka na Sněžku - Růžová hora - Sněžka, po značených turistických trasách. Extrémní závod nosičků se koná 26. ledna.

Stezka v OblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině.  A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Nutná je registrace v den konání akce do 16:00 na Infocentru Marcelka. Výšlap se koná 11., 18. a 25. ledna; 1., 8.,15. a 22. února; 1. a 3. března.
 

Závody ve sjezdu na saních - rohačkách

RohačkyV Orlickém Záhoří se bude 12. ledna opět závodit na saních rohatých. Mezinárodní česko-polská soutěž ve Ski areálu Černá Voda se dočká opakování. Zúčastnit se může každý, kdo se zaregistruje a má chuť si užít zábavné odpoledne. Jezdí se ve dvojicích na čas, saně vám zdarma zapůjčí.

Velkolepou zábavu pro malé i velké chystá v sobotu 26. ledna Malá ÚpaKrkonoších, kde se odehraje třetí ročník kultovních závodů na rohačkách. Stíhací závod dvoučlenných týmů doplní speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy, třeba ve svážení sena nebo řezání dřeva. Historické kostýmy nejsou povinné, ale budou velmi vítány, a dokonce se můžete zúčastnit soutěže o nejvymazlenější rohačkářský pár. Závod začíná v 10:00 v lyžařském areálu U Kostela, přihlášky směřujte telefonicky nebo e-mailem na lyžařskou školu Pomeski a pokud nemáte vlastní rohačky, zadarmo si je můžete půjčit na místě.
 

Závody psích spřežení

Psí spřeženíPokud máte namířeno do oblasti Kladského pomezí anebo do Orlických hor, využijte příležitost a dopřejte si atraktivní podívanou na závody psích spřežení; ty letošní rozhodně nečekají problémy s nedostatkem sněhu a zkracování tras! Do konce ledna můžete navštívit dvě klání; v sobotu a neděli 19. a 20. ledna se na Janovičkách u Broumova pojede 17. ročník saňových závodů psích spřežení.

Vzápětí v úterý 22. ledna v Orlických horách začne čtyřetapový Šediváčkův long, nejdelší závod psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších v Evropě. Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, kde v úterý okolo 17. hodiny začne slavnostní zahájení s průvodem a přehlídkou psích spřežení a jarmarkem. Pokud bude dost sněhu, děti se mohou projet se psím spřežením pohodlně na saních! Tento čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor potrvá až do soboty 26. ledna. V průběhu týdne bude možné psy a jejich pány potkat na Masarykově chatě, na chatě Bedřichovka a na Zámečku – Pádolí, kde budou závodníci bivakovat.
Lyžařský závod Jizerská 50

Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 53. ročník. ČEZ Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce.

Další aktuality

31.1.
2019
Orlický maraton představuje výzvu v podobě členitého terénu

Orlický maraton představuje výzvu v podobě členitého terénu

Královéhradecko | Zimní sporty
28.1.
2019
Užijte si lyžování v Orlických horách!

Užijte si lyžování v Orlických horách!

Královéhradecko | Zimní sporty
24.1.
2019
V Orlických horách se jede tradiční závod psích spřežení

V Orlických horách se jede tradiční závod psích spřežení

Královéhradecko | Zimní sporty