Úvod > Aktuality > Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby
Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby
"> "> "> ">
Památky

Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby

  • Vydáno29. května 2021
Štola Johannes vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku byla poprvé zpřístupněna veřejnosti v roce 2015. Letošní pravidelné prohlídky štoly zahájí 31. května 2021. Po dlouhé "zimní" přestávce tak bude zpřístupněna část jednoho z nejpozoruhod­nějších rudních revírů v České republice, skarnového revíru Zlatý Kopec – Kaff. Návštěvníci se mohou do podzemí vydat na základní nebo velkou naučnou trasou. Nejdvážnější návštěvníci mohou vystoupat z dolu na povrch i po dřevěných žebřících umístěných v asi 40 metrů hluboké šachtě.
štola johanesOchranné přilby se svítilnami, rukavice, holínky, nepromokavé pláště a taky odvahu a fyzickou zdatnost, to vše potřebuje návštěvník historického důlního komplexu s unikátními komorami vyhloubenými 40 metrů pod zemí. Největší z nich má při deseti až dvanáctimetrové výšce rozměry 60 x 20 metrů.

Od 16. století se ve štolách těžily tak zvané skarnové rudy bohaté na cín, měď, zinek a železo. Dnes může do podzemních prostor nahlédnout veřejnost, a co víc – hornický komplex je Českou republikou i Spolkovou republikou Německo zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v rámci hornického regionu Erzgebirge – Krušnohoří.


Prohlídku si včas rezervujte

štola johanesNa místě jsou k vidění i funkční dřevěné repliky těžního zařízení z 16. století, dále informační tabule a k dispozici je parkovací zázemí pro cyklisty./www.denik.cz/cestovani/navstevnikum-se-v-bozim-daru-po-zimni-pauze-otevre-stola-johannes-20160422.html Prohlídku je nutné předem zarezervovat, počet návštěvníků je vzhledem k velikosti podzemních prostor a opatření proti šíření korovaviru omezený.

Ve štole je stabilní teplota 7 °C a vlhko, doporučujeme proto teplé „outdoorové“ oblečení včetně teplých ponožek a holínek.
Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.