!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby
Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby
"> "> "> ">
Památky

Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby

Vydáno 18. května 2020
Štola Johannes vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku byla poprvé zpřístupněna veřejnosti v roce 2015. Letošní pravidelné prohlídky štoly začnou po několika měsíční pauze 25. května 2020. Po dlouhé "zimní" přestávce tak bude zpřístupněna část jednoho z nejpozoruhod­nějších rudních revírů v České republice, skarnového revíru Zlatý Kopec – Kaff. Návštěvníci se mohou do podzemí vydat na základní nebo velkou naučnou trasou. Počet návštěvníků v jedné skupině bude omezen na 8 osob, proto si svá místa rezervujte včas.
štola johanesOchranné přilby se svítilnami, rukavice, holínky, nepromokavé pláště a taky odvahu a fyzickou zdatnost, to vše potřebuje návštěvník historického důlního komplexu s unikátními komorami vyhloubenými 40 metrů pod zemí. Největší z nich má při deseti až dvanáctimetrové výšce rozměry 60 x 20 metrů.

Od 16. století se ve štolách těžily tak zvané skarnové rudy bohaté na cín, měď, zinek a železo. Dnes může do podzemních prostor nahlédnout veřejnost, a co víc – hornický komplex je Českou republikou i Spolkovou republikou Německo zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v rámci hornického regionu Erzgebirge - Krušnohoří.


Prohlídku si včas rezervujte

štola johanesNa místě jsou k vidění i funkční dřevěné repliky těžního zařízení z 16. století, dále informační tabule a k dispozici je parkovací zázemí pro cyklisty./www.denik.cz/cestovani/navstevnikum-se-v-bozim-daru-po-zimni-pauze-otevre-stola-johannes-20160422.html Prohlídku je nutné předem zarezervovat, počet návštěvníků je vzhledem k velikosti podzemních prostor a opatření proti šíření korovaviru omezený.

Vstupné na malý okruh (1,5 - 2 hodiny) je za 350 Kč, velká trasa (2,5 - 3,5 hodiny) stojí 490 Kč. Ve štole je stabilní teplota 7 °C a vlhko, doporučujeme proto teplé „outdoorové“ oblečení včetně teplých ponožek a holínek.
Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Další aktuality

21.10.
2020
Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Západočeské lázně | Letní sporty
2.10.
2020
Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Západočeské lázně | Lázně a wellness