Úvod > Aktuality > Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby
Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby
"> "> "> ">
Památky

Štola Johannes na Karlovarsku opět otevírá své podzemní chodby

Vydáno 29. května 2021
Štola Johannes vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku byla poprvé zpřístupněna veřejnosti v roce 2015. Letošní pravidelné prohlídky štoly zahájí 31. května 2021. Po dlouhé "zimní" přestávce tak bude zpřístupněna část jednoho z nejpozoruhod­nějších rudních revírů v České republice, skarnového revíru Zlatý Kopec – Kaff. Návštěvníci se mohou do podzemí vydat na základní nebo velkou naučnou trasou. Nejdvážnější návštěvníci mohou vystoupat z dolu na povrch i po dřevěných žebřících umístěných v asi 40 metrů hluboké šachtě.
štola johanesOchranné přilby se svítilnami, rukavice, holínky, nepromokavé pláště a taky odvahu a fyzickou zdatnost, to vše potřebuje návštěvník historického důlního komplexu s unikátními komorami vyhloubenými 40 metrů pod zemí. Největší z nich má při deseti až dvanáctimetrové výšce rozměry 60 x 20 metrů.

Od 16. století se ve štolách těžily tak zvané skarnové rudy bohaté na cín, měď, zinek a železo. Dnes může do podzemních prostor nahlédnout veřejnost, a co víc – hornický komplex je Českou republikou i Spolkovou republikou Německo zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v rámci hornického regionu Erzgebirge – Krušnohoří.


Prohlídku si včas rezervujte

štola johanesNa místě jsou k vidění i funkční dřevěné repliky těžního zařízení z 16. století, dále informační tabule a k dispozici je parkovací zázemí pro cyklisty./www.denik.cz/cestovani/navstevnikum-se-v-bozim-daru-po-zimni-pauze-otevre-stola-johannes-20160422.html Prohlídku je nutné předem zarezervovat, počet návštěvníků je vzhledem k velikosti podzemních prostor a opatření proti šíření korovaviru omezený.

Ve štole je stabilní teplota 7 °C a vlhko, doporučujeme proto teplé „outdoorové“ oblečení včetně teplých ponožek a holínek.
Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Hornické zážitky na štole Johannes – pravidelné prohlídky

31.5.
30.9.
Hornické zážitky na štole Johannes – pravidelné prohlídky

Již více než 800 let trvá historie dobývání rud v Krušných horách na obou stranách česko-saské hranice. Štola Johannes se nachází v jedné z nejpozoruhodnějších rudních oblastí v České republice, kterým je skarnový revír Zlatý Kopec.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.

Další aktuality

15.9.
2021
Projeďte se po vodě napříč Karlovými Vary!

Projeďte se po vodě napříč Karlovými Vary!

Západočeské lázně | Zážitky
7.9.
2021
Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Západočeské lázně | Zážitky