Úvod > Aktuality > Užijte si tradiční české Vánoce v Českém Krumlově
Užijte si tradicní ceské Vánoce v Ceském Krumlove
"> Užijte si tradicní ceské Vánoce v Ceském Krumlove "> Druhý adventní víkend bude úradovat Ježíškuv poštovní úrad "> Naši ctyrnozí psí i kocicí milácci pak budou slavit své Psí vánoce již v pátek 19. prosince
Zážitky

Užijte si tradiční české Vánoce v Českém Krumlově

  • Vydáno7. prosince 2018
Lákají vás české tradice a rádi navštěvujete tradiční předvánoční trhy? Přijeďte si vychutnat adventní atmosféru do Českého Krumlova, perly mezi českými městy. Kromě vánočních trhů můžete navštívit třeba Hradní muzeum, zámeckou věž, Muzeum historických motocyklů nebo Muzeum voskových figurín.
Krumlov zimníMěsto Český Krumlov je oblíbené především díky nádhernému zámku, který byl díky své výjimečnosti zařazen mezi kulturní dědictví UNESCO. V zimě je bohužel samotný zámek uzavřen, ale navštívit můžete Hradní muzeum nebo vystoupit na zámeckou věž.

Zvláště o Vánocích se Český Krumlov zahalí do nádherného vánočního závoje a své návštěvníky vtáhne do magické atmosféry. Advent v jihočeském Českém Krumlově nabídne bohatý program, čerpající z tradičních českých lidových zvyků a obyčejů, který bude doplněn o různé koncerty a pohádky pro děti.

Druhá adventní neděle 9. 12. bude ve znamení Ježíškovy pošty. Tradiční Poštovní úřad U Zlatého anděla přijímá dopisy dětí, které Bílá paní doručí Ježíškovi. Poštovní schránka pro dopisy dětí bude i mimo tento den k dispozici na náměstí Svornosti na zvoničce u vánočního stromu.
 

Krumlov zpívá koledy

Krumlov zpívá koledyVždy ve středu po stříbrné adventní neděli se ví, že Česko zpívá koledy. Tentokrát tedy ve středu 12. prosince od 17:30 hodin na náměstí Svornosti. V jednom okamžiku sborově zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisíců lidí na více než 800 místech po celé ČR i v zahraničí. A Český Krumlov nebude chybět. Malí i velcí, zpěváci i nezpěváci, připojte se k sedmému ročníku celorepublikové akce pořádané a přenášené médii.

Také třetí neděle 16. 12. se bude líbit všem, kdo si rádi zazpívají. V 16:30 se totiž uskuteční společné zpívání u vánočního stromu a v Regionální muzeum v Českém Krumlově se bude rozdávat Betlémské světlo. Tradiční vystoupení dětí z českokrumlovských mateřských a základních škol, které bude zakončeno společným sborovým zpěvem nejznámější vánoční písně „Tichá noc“ společně s občany a návštěvníky města všech národů a národností. Připomeneme si historii vzniku této 200 let staré „vánoční hymny“, kterou si zpívají lidé po celém světě.
 

Zlatý adventní týden a krumlovské Vánoce

Český Krumlov zimaDalší adventní týden přinese nejen nedělní, ale také sobotní program připravovaný Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově. A nejen to – naši čtyřnozí psí i kočičí kamarádi budou v pátek 21. prosince  slavit své Psí Vánoce, a to od 13 hodin v útulku na ulici Kaplická 439. Za věnované pamlsky či finanční hotovost bude odměnou děkovné hafání a radostné pobíhání všech v útulku ubytovaných.

Na 22. prosince jepřipravená Andělská adventní sobota v klášterech. Na klášterním dvoře vás čeká trh jako z pohádky. Drobný klášterní jarmark a otevřené řemeslné dílny pro malé i velké! Získejte dovednosti hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky, sklářky a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Klášterní řemeslníci mají pro vás k zakoupení připravené i výrobky ze svých dílen. Platidlo Klášterní mince, směnný kurz: 1 mince = 10 Kč. V 17:30, 18:30 a 19:30 si nenechte ujít komentované prohlídky klášterů.

Medvědí VánoceV předvečer Štědrého dne, v neděli 23. 12. předvedou občané a místní soubory tradiční Živý betlém, biblický živý obraz se zpěvy vánočních koled. Tentokrát však netradičně na druhém zámeckém nádvoří. Akci pořádá Umělecká beseda Český Krumlov a účinkují v ní občané a soubory města.

Na Štědrý den se pak potkáte již popětadvacáté u medvědího příkopu a oslavíte Medvědí Vánoce nejen s medvědy ale i oblíbenou kapelou Kapka. Každoročně si tuto akci nenechají ujít desítky občanů města i jeho návštěvníci.
 

Od Silvestra do Tří králů

Krumlov adventníDo nového roku se můžete zvolna přesouvat v sobotu 31. prosince, a to již ve 21:30 hodin s kapelou Element a jejich rock´n´rollem. Poslední minuty starého roku strávíte s kapelou Chlapi sobě. Silvestrovské koncerty českokrumlovských kapel budou probíhat na náměstí Svornosti.

Důstojnou tečku za adventem udělají Tři Králové, kteří 6. ledna 2019 za pomoci dětí, sfouknou vánoční strom a zároveň proběhne Tříkrálová sbírka České katolické charity.

Mezi další zajímavá místa, která můžete během zimního období v Českém Krumlově navštívit, patří Muzeum vltavínů, Muzeum historických motocyklů, Muzeum voskových figurín nebo Muzeum tortury. Milovníkům umění můžeme doporučit návštěvu galerie Egon Schiele Art Centrum, která představuje život a dílo Egona Schieleho.
Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Zajímají-li vás historické motocykly a ani umění vám není cizí, je muzeum v Českém Krumlově pro vás to pravé! V muzeu jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

Voskové muzeum v Českém Krumlově

Voskové muzeum v Českém Krumlově

Petra Voka, Karla IV., Rudolfa II., Marii Terezii, Jana Žižku a další osobnosti české historie můžete potkat v museu voskových figurín v Českém Krumlově. Museum najdete v rekonstruovaném renesančním domě v samotném srdci města.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.