!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > České Versailles u Litomyšle má otevřeno i na státní svátek

České Versailles u Litomyšle má otevřeno i na státní svátek

Vydáno 5. července 2019 Památky
Sezóna hradů a zámků je v plném proudu a s nabídkou atraktivit pozadu nezůstává ani rokokový zámek Nové Hrady přezdívaný "české Versailles". Během prázdnin je přístupná expozice v hlavní budově zámku a také První české muzeum cyklistiky v bývalém barokním špýcharu. V červenci jsou zahrady v okolí zámku nejkrásnější. Přijeďte si přivonět k rozkvetlým záhonům levandule. Najdete ji na mnoha místech areálu, ale především v italské zahradě. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží, a to buď na treláži a v záhonech v horním parteru rozária, nebo pak v záhonech pod zámeckou zdí v italské zahradě.
Nové Hrady u LitomyšleJednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Součástí prohlídky zámku je expozice nábytkového umění z UPM Praha a periodické výstavy v Zámecké kavárně. Prohlídka  s průvodcem začíná v každou celou hodinu od 9 do 18 hodin. Trvá přibližně 45 minut. Poslední prohlídka začíná v 17 hodin.

Dámy i pánové, kteří ocení romantický módní styl, jistě rádi navštíví Galerii anglických klobouků. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků roztodivných tvarů, materiálů a barev. Dočtete se také mnoho zajímavého o historii nošení klobouků, výrobní technologii a materiálech. Některé klobouky si dámy mohou vyzkoušet a pobavit se tímto nevšedním zážitkem. Prohlídka je bez průvodce.

Přístupné jsou dobově upravené zámecké zahrady se zajímavými rostlinami. Přijeďte si přivonět k rozkvetlým záhonům růží a levandule. Najdete ji na mnoha místech areálu, ale především v italské zahradě. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží nejlepších anglických a německých šlechtitelů, a to buď na treláži a v záhonech v horním parteru rozária, nebo pak v záhonech pod zámeckou zdí v italské zahradě.

V budově bývalého špýcharu je otevřeno První české muzeum cyklistiky, kde uvidíte více než 250 exemplářů jízdních kol, od nejstarších velocipedů až po závodní kola z konce 20. století, ale také nesčetně dalších exponátů, které s vývojem cyklistiky úzce souvisí, od náhradních součástek, cyklo-doplňků, trofejí, dobových fotografií, textilií a tiskovin. Tato výjimečná sbírka je umístěna v barokní sýpce nad zámkem, jejíž budova je sama o sobě pozoruhodná. Prohlídka muzea je bez průvodce. Za podívanou stojí také zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře.

Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale tvořený pískovci bizardních tvarů, vzniklými v důsledku větrné a vodní eroze.
Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.