Úvod > Aktuality > České Versailles u Litomyšle má otevřeno i na státní svátek
České Versailles u Litomyšle má otevřeno i na státní svátek
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

České Versailles u Litomyšle má otevřeno i na státní svátek

  • Vydáno4. července 2022
Sezóna hradů a zámků je v plném proudu a s nabídkou atraktivit pozadu nezůstává ani rokokový zámek Nové Hrady přezdívaný "české Versailles". V červenci jsou zahrady v okolí zámku nejkrásnější. Přijeďte si přivonět k rozkvetlým záhonům levandule. Najdete ji na mnoha místech areálu, ale především v italské zahradě. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží, a to buď na treláži a v záhonech v horním parteru rozária, nebo pak v záhonech pod zámeckou zdí v italské zahradě.
Nové Hrady u LitomyšleJednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle.  V rámci prohlídky stálé zámecké expozice uvidíte výjimečnou výstavu Umění nábytku v proměnách staletí a nahlédnete do soukromých prostor majitelů. Zámek je obklopen rozsáhlými pozemky, na kterých současní majitelé založili a stále ještě zakládají rozmanité typy zahrad. Určitě si nenechte také ujít muzeum motokol, mopedů a kol s pomocným motorem.

Dámy i pánové, kteří ocení romantický módní styl, jistě rádi navštíví Galerii anglických klobouků. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků roztodivných tvarů, materiálů a barev. Dočtete se také mnoho zajímavého o historii nošení klobouků, výrobní technologii a materiálech. Některé klobouky si dámy mohou vyzkoušet a pobavit se tímto nevšedním zážitkem.

Přístupné jsou dobově upravené zámecké zahrady se zajímavými rostlinami. Přijeďte si přivonět k rozkvetlým záhonům růží a levandule. Najdete ji na mnoha místech areálu, ale především v italské zahradě. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží nejlepších anglických a německých šlechtitelů, a to buď na treláži a v záhonech v horním parteru rozária, nebo pak v záhonech pod zámeckou zdí v italské zahradě. Za podívanou stojí také zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře.

Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale tvořený pískovci bizardních tvarů, vzniklými v důsledku větrné a vodní eroze.
Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.