Úvod > Aktuality > Zámek Červené Poříčí, Kozel, Nebílovy a hrad Švihov lákají na mimořádné prohlídky

Zámek Červené Poříčí, Kozel, Nebílovy a hrad Švihov lákají na mimořádné prohlídky

Vydáno 11. dubna 2019 Památky
Zámek Červené Poříčí, ve spolupráci se státním hradem Švihov a státními zámky Nebílovy a Kozel, připravil u příležitosti Mezinárodního dne památek pro návštěvníky akci v podobě reciproční vstupenky. Akce platí po celý víkend od 13. do 14. dubna. Jestliže se vydáte na jednuze zmíněných památek, můžete ve stejných dnech navštívit jinou pamětihodnot zdarma.
Červené PoříčíZakoupíte-li si ve dnech 13. - 14. dubna 2019 vstupenku na státním zámku Červené Poříčí, můžete ve stejných dnech navštívit státní hrad Švihov, státní zámek Nebílovy či zámek Kozel zdarma.

A naopak: zavítáte-li na Švihov, Nebílovy či Kozel, můžete se zdarma zúčastnit komentované prohlídky na zámku Červené Poříčí.

Vstup zdarma můžete uplatnit pouze v termínu 13. - 14. dubna 2019 po předložení zakoupené vstupenky na jednom ze zmíněných objektů. Platí pouze pro jednotlivce a rodiny, nikoliv pro hromadné zájezdy.
 

Který zámek (či hrad) si vyberete?

Červené PoříčíZámek Červené Poříčí naleznete na dohled od vodního hradu Švihova ve stejnojmenné vesnici. Byl postaven roku 1611 Mikulášem Šicem z Drahenic ve stylu saské renesance. Jedná se o unikátní dochovaný příklad tohoto stavebního stylu v Plzeňském kraji. Protože objekt prochází rozsáhlou památkovou obnovou, je zámek přístupný veřejnosti. Máte tak u nás zatím poměrně ojedinělou možnost nahlížet do procesu památkové obnovy historického objektu.

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihova. První prohlídková trasa "Hrad" - život na šlechtickém sídle se zabývá historií hradu a provede vás reprezentačními prostory hradu. Prohlídka začíná v Červené baště, pokračuje přes vstupní halu do ložnice hradní paní, zavítá do hradní kaple, tanečního sálu, hodovní síně a je zakončena ve zbrojnici.

KozelKlasicistní lovecký zámek Kozel si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech. Za svůj název vděčí zámek podle pověsti starému pohanskému zvyku Slovanů. Právě v těchto místech naši prapředkové obětovali v době rovnodennosti na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu kozla. Nedaleko Kozla najdete zříceninu hradu s také velmi neobvyklým názvem, a to Lopata.

zámek NebílovyNebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj. Fantaskní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále o rozsahu téměř 400 metrů čtverečních pocházejí z konce 18. století a jejich námětem je tropická džungle s řadou vysokých stromů. Stěny jsou pomalované ptáky, motýly, mezi stromy jsou průhledy do orientálních krajin.
Zámek Červené Poříčí - zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí - zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Zámek Kozel - vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel - vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.