Úvod > Aktuality > Červená Lhota jak ji neznáte – letos bude bez vody
Památky

Červená Lhota jak ji neznáte – letos bude bez vody

  • Vydáno25. března 2018
Jihočeský zámek Červená Lhota se turistům opět otevře před Velikonocemi, respektive v pátek 30. března 2018. Letos chystá vodní zámeček svým obdivovatelům nejedno překvapení: odhalí příběh prince Johanna Schönburg-Hartensteina, zpřístupní zrekonstruované místnosti dámské ložnice a na konci sezóny se ocitne na suchu.
Červená LhotaVodní zámeček Červená Lhota se připojuje k letošnímu tématu NPÚ zaměřeného na české šlechtice v evropských diplomatických službách. Na webových stránkách zámku bude svým návštěvníkům a příznivcům historie přibližovat majitele červenolhoteckého zámku prince Johanna Schönburg-Hartensteina, který působil na přelomu 19. a 20. století jako rakousko-uherský velvyslanec ve Vatikánu. Každý měsíc naleznete v záložce Rok diplomacie jednu životní kapitolu tohoto vysoce postaveného aristokrata, která se bude z různých úhlů pohledu diplomacie dotýkat.
 
Červená Lhota interiérNa zámku jsou připraveny nově zrekonstruované místnosti dámské ložnice s replikou původních tapet. Zásadní změny se týkají mimo dvou místností východního křídla také salonu a budoáru. Tapety, které zde bylo možno spatřit v předešlých letech, byly z druhé poloviny 70. let a nerespektovaly původní barevné ladění ani podobu původních vzorů. V salonu nemohl být instalován původní mobiliář, protože se k tapetám nehodil. Teprve nedávný nález zbytků původní látky na tyčích závěsného systému obrazů umožnili uvést salon do jeho historické podoby. Kromě toho Červená Lhota získala do řady pokojů v prohlídkové trase nábytek, který kdysi na zámku byl. Na svá místa se tak například vrátilo nábytkové vybavení, které svého času spoluvytvářelo ambasadorský byt prince Johanna Schönburg-Hartensteina v římském Palazzo Venezia.

Lodičky Červená LhotaNejvětší změnou ale bude odbahnění přilehlého rybníka na začátku září, kdy se zámek ocitne zcela bez vody. Vypouštění se sice nedotkne hlavní sezony, od konce července už ale skončí půjčovna lodiček. Zajímavé je, že ve středověku se zámek nacházel pouze na skalní ostrožně nad potokem. Vypuštění rybníka proto správa zámku využije jako příležitost návštěvníkům ukázat, jak sídlo vypadalo ve středověku. V létě zároveň dojde ke zpřístupnění zámeckého sklepení, ve kterém příchozí uvidí, jak zde kdysi středověký hrad vypadal.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Další aktuality

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok

Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 se již letos utkají dvě města – Broumov a České Budějovice. Jihočeská metropole úspěšně prošla prvním kolem soutěže vloni. Vítězného kandidáta vybere odborná komise Evropské unie letos koncem června. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí.
Jihočeský kraj | Kultura

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 18. února 2023 se v Milevsku uskuteční již 161. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Jihočeský kraj | Zážitky