Úvod > Aktuality > Budějovický Budvar si letos připomene 120. výročí založení pivovaru
Budějovický Budvar si letos připomene 120. výročí založení pivovaru
"> "> ">
Gurmánská turistika

Budějovický Budvar si letos připomene 120. výročí založení pivovaru

  • Vydáno14. dubna 2015
Pivovar Budějovický Budvar si bude po celý rok připomínat 120. výročí svého založení. Letos 15. dubna totiž uplyne 120 let od ustavující valné hromady akcionářů "Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích", který je přímým předchůdcem dnešního Budějovického Budvaru. Dne 7. října 1895 uvařil sládek Antonín Holeček první várku piva o objemu pouhých 200 hektolitrů.
BudvarOd dubna nesou všechny láhve světlého ležáku a výčepního piva značky "Budweiser Budvar" krčkové etikety s motivem 120 let. V průběhu roku se na trhu objeví i další limitované edice piva připomínající založení Budějovického Budvaru. Motiv výročí se objeví i na řadě suvenýrů (např. keramický podtácek, plechová cedule s historickým motivem, otvírák, sada historických fotografií, džbán na pivo, korbel s víčkem aj.).

Budějovický Budvar připravuje i řadu kulturních akcí, například vydání knihy o historii Budějovického Budvaru, ukončení rekonstrukce multimediální expozice "Příběh Budějovického piva", historické večerní prohlídky pivovaru s hranými scénami v dobových kostýmech nebo Den v Budvaru 12. září 2015.

Budvar expoziceJméno pivovaru i název klíčové značky "Budweiser Budvar" se váží k místu původu, tedy městu České Budějovice. Od samotného počátku používal ČAP při prodeji piva v nejrůznějších formách pojem "Budweiser", který vycházel z tehdy používaných názvů Budějovice nebo Budweis. Město Budějovice – Budweis - již od 13. století vynikalo výrobou piva označovaného jako budějovické pivo nebo názvem "Budweiser Bier" (tedy "Pivo z Českých Budějovic" nebo "Budějovické pivo").

V současné době je "Budweiser Budvar" jednou z nejznámějších a nejcennějších českých značek na světě: na exportu piva z České republiky se podílí z více než 20% a vyváží se do 70 zemí. Novodobá historie pivovaru začíná v roce 1967, kdy Ministerstvo zemědělství České republiky založilo Budějovický Budvar, n. p. jako přímého právního nástupce původního "Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích".
Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika