Úvod > Aktuality > Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let
Zážitky

Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let

  • Vydáno4. května 2021
Ve středu 5. května 2021 uplyne celých 75 let od chvíle, kdy na hladinu Brněnské přehrady vypluly první dopravní lodě jménem Brno a Morava. Od roku 1946 brázdily vody z Brna do Bystrce ke hradu Veveří, v letech 1948 a 1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.
Brněnská přehrada – Prýgl loďDne 5. května 1946 byla na Brněnské přehradě zahájena pravidelná lodní osobní doprava. Záměr provozovat na Brněnské přehradě lodní dopravu vznikl už v druhé polovině třicátých let, tedy v době, kdy se přehrada teprve budovala. Během války byly do Brna převezeny dvě lodě vyrobené v Německu. Z důvodu požáru v roce 1945, který pravděpodobně založili ustupující němečtí vojáci však došlo k jejich poškození. Obě plavidla byla co nejrychleji opravena a na jaře dalšího roku převezena do Bystrckého přístaviště. Lodě dostaly jména Morava a Brno, každá z nich mohla pojmout až 103 cestujících. Pohon zajišťovaly akumulátorové baterie.

Na vodu vyplul 5. května rovněž člun Svratka. Sloužil k přepravě malých skupin, na palubu mohl vzít jen 17 osob. Za pohon mu sloužil benzínový motor, ale pro svou vysokou poruchovost byl minimálně využíván (později pouze jako služební). Koncem padesátých let došlo k jeho trvalému vyřazení.
 

Brněnská flotila dnes a oslavy 75. výročí

loď brnoDnes čítá flotila brněnského dopravního podniku, který lodní dopravu na přehradě provozuje, sedm lodí, šest dvoupalubových a jednu jednopalubovou. Lodě nesou jména brněnských partnerských měst – Lipsko, Stuttgart, Dallas, Vídeň, Utrecht. Další se jmenuje Brno a novinkou z loňského roku je zrekonstruovaná loď Morava, kterou zaměstnanci podniku sami sestavili v roce 1955 na břehu přehrady.

V rámci letošního 75. výročí zahájení plaveb na přehradě, chystá Dopravní podnik města Brna mnoho akcí.  V plánu jsou okružní plavby, prohlídky zázemí areálu lodní dopravy či prezentace ekologických vozů. Hlavní část připravuje s Teplárnami Brno, které na program zařadí například zkušební jízdy elektromobilů. Termín se bude odvíjet od epidemické situace.
Lodní doprava na Brněnské přehradě

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 7 lodí – moderních, většinou dvoupalubových plavidel z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda