Úvod > Aktuality > Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let
Zážitky

Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let

  • Vydáno4. května 2021
Ve středu 5. května 2021 uplyne celých 75 let od chvíle, kdy na hladinu Brněnské přehrady vypluly první dopravní lodě jménem Brno a Morava. Od roku 1946 brázdily vody z Brna do Bystrce ke hradu Veveří, v letech 1948 a 1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.
Brněnská přehrada – Prýgl loďDne 5. května 1946 byla na Brněnské přehradě zahájena pravidelná lodní osobní doprava. Záměr provozovat na Brněnské přehradě lodní dopravu vznikl už v druhé polovině třicátých let, tedy v době, kdy se přehrada teprve budovala. Během války byly do Brna převezeny dvě lodě vyrobené v Německu. Z důvodu požáru v roce 1945, který pravděpodobně založili ustupující němečtí vojáci však došlo k jejich poškození. Obě plavidla byla co nejrychleji opravena a na jaře dalšího roku převezena do Bystrckého přístaviště. Lodě dostaly jména Morava a Brno, každá z nich mohla pojmout až 103 cestujících. Pohon zajišťovaly akumulátorové baterie.

Na vodu vyplul 5. května rovněž člun Svratka. Sloužil k přepravě malých skupin, na palubu mohl vzít jen 17 osob. Za pohon mu sloužil benzínový motor, ale pro svou vysokou poruchovost byl minimálně využíván (později pouze jako služební). Koncem padesátých let došlo k jeho trvalému vyřazení.
 

Brněnská flotila dnes a oslavy 75. výročí

loď brnoDnes čítá flotila brněnského dopravního podniku, který lodní dopravu na přehradě provozuje, sedm lodí, šest dvoupalubových a jednu jednopalubovou. Lodě nesou jména brněnských partnerských měst – Lipsko, Stuttgart, Dallas, Vídeň, Utrecht. Další se jmenuje Brno a novinkou z loňského roku je zrekonstruovaná loď Morava, kterou zaměstnanci podniku sami sestavili v roce 1955 na břehu přehrady.

V rámci letošního 75. výročí zahájení plaveb na přehradě, chystá Dopravní podnik města Brna mnoho akcí.  V plánu jsou okružní plavby, prohlídky zázemí areálu lodní dopravy či prezentace ekologických vozů. Hlavní část připravuje s Teplárnami Brno, které na program zařadí například zkušební jízdy elektromobilů. Termín se bude odvíjet od epidemické situace.
Lodní doprava na Brněnské přehradě

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 6 lodí – Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň a Stuttgart, což jsou moderní dvoupalubová plavidla z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika