Úvod > Aktuality > Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let
Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let
"> "> "> ">
Zážitky

Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let

Vydáno 4. května 2021
Ve středu 5. května 2021 uplyne celých 75 let od chvíle, kdy na hladinu Brněnské přehrady vypluly první dopravní lodě jménem Brno a Morava. Od roku 1946 brázdily vody z Brna do Bystrce ke hradu Veveří, v letech 1948 a 1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.
Brněnská přehrada - Prýgl loďDne 5. května 1946 byla na Brněnské přehradě zahájena pravidelná lodní osobní doprava. Záměr provozovat na Brněnské přehradě lodní dopravu vznikl už v druhé polovině třicátých let, tedy v době, kdy se přehrada teprve budovala. Během války byly do Brna převezeny dvě lodě vyrobené v Německu. Z důvodu požáru v roce 1945, který pravděpodobně založili ustupující němečtí vojáci však došlo k jejich poškození. Obě plavidla byla co nejrychleji opravena a na jaře dalšího roku převezena do Bystrckého přístaviště. Lodě dostaly jména Morava a Brno, každá z nich mohla pojmout až 103 cestujících. Pohon zajišťovaly akumulátorové baterie.

Na vodu vyplul 5. května rovněž člun Svratka. Sloužil k přepravě malých skupin, na palubu mohl vzít jen 17 osob. Za pohon mu sloužil benzínový motor, ale pro svou vysokou poruchovost byl minimálně využíván (později pouze jako služební). Koncem padesátých let došlo k jeho trvalému vyřazení.
 

Brněnská flotila dnes a oslavy 75. výročí

loď brnoDnes čítá flotila brněnského dopravního podniku, který lodní dopravu na přehradě provozuje, sedm lodí, šest dvoupalubových a jednu jednopalubovou. Lodě nesou jména brněnských partnerských měst – Lipsko, Stuttgart, Dallas, Vídeň, Utrecht. Další se jmenuje Brno a novinkou z loňského roku je zrekonstruovaná loď Morava, kterou zaměstnanci podniku sami sestavili v roce 1955 na břehu přehrady.

V rámci letošního 75. výročí zahájení plaveb na přehradě, chystá Dopravní podnik města Brna mnoho akcí.  V plánu jsou okružní plavby, prohlídky zázemí areálu lodní dopravy či prezentace ekologických vozů. Hlavní část připravuje s Teplárnami Brno, které na program zařadí například zkušební jízdy elektromobilů. Termín se bude odvíjet od epidemické situace.
Lodní doprava na Brněnské přehradě

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 6 lodí – Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň a Stuttgart, což jsou moderní dvoupalubová plavidla z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Brněnská přehrada - Prýgl

Brněnská přehrada - Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality