ÚvodAktualityBrněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let
Zážitky

Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let

  • 4. května 2021
Ve středu 5. května 2021 uplyne celých 75 let od chvíle, kdy na hladinu Brněnské přehrady vypluly první dopravní lodě jménem Brno a Morava. Od roku 1946 brázdily vody z Brna do Bystrce ke hradu Veveří, v letech 1948 a 1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.
Brněnská přehrada – Prýgl loďDne 5. května 1946 byla na Brněnské přehradě zahájena pravidelná lodní osobní doprava. Záměr provozovat na Brněnské přehradě lodní dopravu vznikl už v druhé polovině třicátých let, tedy v době, kdy se přehrada teprve budovala. Během války byly do Brna převezeny dvě lodě vyrobené v Německu. Z důvodu požáru v roce 1945, který pravděpodobně založili ustupující němečtí vojáci však došlo k jejich poškození. Obě plavidla byla co nejrychleji opravena a na jaře dalšího roku převezena do Bystrckého přístaviště. Lodě dostaly jména Morava a Brno, každá z nich mohla pojmout až 103 cestujících. Pohon zajišťovaly akumulátorové baterie.

Na vodu vyplul 5. května rovněž člun Svratka. Sloužil k přepravě malých skupin, na palubu mohl vzít jen 17 osob. Za pohon mu sloužil benzínový motor, ale pro svou vysokou poruchovost byl minimálně využíván (později pouze jako služební). Koncem padesátých let došlo k jeho trvalému vyřazení.
 

Brněnská flotila dnes a oslavy 75. výročí

loď brnoDnes čítá flotila brněnského dopravního podniku, který lodní dopravu na přehradě provozuje, sedm lodí, šest dvoupalubových a jednu jednopalubovou. Lodě nesou jména brněnských partnerských měst – Lipsko, Stuttgart, Dallas, Vídeň, Utrecht. Další se jmenuje Brno a novinkou z loňského roku je zrekonstruovaná loď Morava, kterou zaměstnanci podniku sami sestavili v roce 1955 na břehu přehrady.

V rámci letošního 75. výročí zahájení plaveb na přehradě, chystá Dopravní podnik města Brna mnoho akcí.  V plánu jsou okružní plavby, prohlídky zázemí areálu lodní dopravy či prezentace ekologických vozů. Hlavní část připravuje s Teplárnami Brno, které na program zařadí například zkušební jízdy elektromobilů. Termín se bude odvíjet od epidemické situace.
Lodní doprava na Brněnské přehradě Zážitky

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Plavby po Brněnské přehradě si mohou výletníci užívat od roku 1946, kdy zde byla zahájena lodní doprava. Flotilu plavidel na přehradě tvoří 7 lodí – moderních, většinou dvoupalubových plavidel z let 2010 až 2012, a historická loď Brno z roku 1949.

Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality

Ohňostroje a dronové show 2024: Za zářivým nebem se vypravte nejen do Brna!

Městské slavnosti nebo silvestrovské oslavy se hlavně dříve neobešly bez pořádného ohňostroje. V současné době se přistupuje i různým alternativám jako jsou videomappingy či dronové show. Světelná představení jsou tak populární, že mají dokonce své přehlídky a mezinárodní soutěže. Vypravit se na ně v Česku můžete především do Brna, kde se koná mezinárodní soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr zajímavostí o ohňostrojích.
17. květen 2024 11:10
Zážitky, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2024 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 18. května. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny.
16. květen 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 18. a 19. května 2024 se uskuteční sedmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do 49 z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
16. květen 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevřely v dubnu, ale od 16. května je otevírací doba prodloužena od úterý do neděle, v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
15. květen 2024 18:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 17. až 19. května 2024 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
15. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje sezonu 2024

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov srdečně zve na zahájení provozu, které se bude konat v sobotu 18. května, kdy poprvé vyjedou vláčky tažené parní lokomotivou. Podívejte s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
14. květen 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodňová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
13. květen 2024 7:24
Příroda, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
5. květen 2024 8:17
Letní sporty, Jihomoravský kraj