Úvod > Aktuality > V Krkonoších se děti přes zimu starají o ježky
V Krkonoších se děti přes zimu starají o ježky
"> "> "> "> ">
Příroda

V Krkonoších se děti přes zimu starají o ježky

  • Vydáno8. ledna 2020
Letos již patnáctou sezonu budou mít děti na některých krkonošských školách možnost pečovat přes zimu o ježka. Projekt "Bodlinka u nás", který pro děti každoročně připravují pracovníci Správy KRNAP, je učí zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířeti a zároveň pomáhají malému ježkovi přečkat zimu, kterou by bez pomoci lidí nepřežil. Na jaře se pak všichni ježci vrátí do volné přírody. Program je neveřejný, určený pouze pro malý okruh krkonošských škol.
ježekDo programu "Bodlinka" se dostanou ježci, které lidé přinesli do Útulku pro hendikepovaná zvířata Správy KRNAP ve Vrchlabí. V prvních dvou lednových týdnech je pracovníci Správy KRNAP rozvážejí do předem domluvených škol. V nich se budou děti přes celou zimu o svého ježka starat. Odborníci dětem předem vysvětlí, jak se o ježka pečovat a čím ho krmit. Děti si také vyslechnou přednášku o životě ježků v přírodě a pak už budou ježci „v jejich rukou“. Musejí jim čistit pelíšek, krmit je a vážit.

Do „Deníku naší Bodlinky“ budou zapisovat důležité údaje o péči, kterou mu poskytnou, o jeho zdravotním stavu a o tom, co dělá. Vše bude stejně jako v minulých letech probíhat pod dohledem odborníků ze Správy KRNAP. Do projektu "Bodlinka" se zapojují mateřské, základní i střední školy. Vypouštění ježků do volné přírody pak probíhá v závislosti na počasí v druhé polovině dubna.
 

Jak se starat o nalezeného ježka

ježekNikdy nebereme ježka z přírody před koncem října. Pro přežití má mít po půli října nad 450 g a v polovině listopadu alespoň 650–700 g. Pomoc potřebují samozřejmě též zranění jedinci. Jak na to? Slepá mláďata je třeba ihned přinést do stanice pro handicapované živočichy, větší pak potřebují odblešit (sprejem na kočky či psy), vytahat klíšťata a nakrmit. Ježkům můžete podat kočičí konzervy i granule, syrovou rybu, nastrouhaný tvrdý sýr, kousek jablka, piškoty, vařené kuřecí či hovězí s rýží, vločkami či těstovinami nebo vařené vajíčko. Ježci jsou mlsní, každý má rád něco jiného. Určitě ale nesmí dostat mléko a vepřové maso (průjmy), uzené, smažené, pečené, solené, kořeněné potraviny, vařené brambory či mořské ryby.

ježekJežka je možné chovat přes zimu doma při pokojové nebo o něco málo nižší teplotě. Musíte však dodržet základní podmínky – denně vyčistit jeho ubikaci, sledovat jeho zdravotní stav, vhodné je občas mu otřít břicho mokrou žínkou, vyměnit celou podestýlku, sledovat jeho hmotnost (měl by přibírat asi 50 g za týden). Důležité je, abyste si ježka neochočili a aby si nezvykl na psa. Ježka pak vypusťte koncem dubna, nejlépe k večeru a za suchého počasí, na bezpečném místě.

 
Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.