Úvod > Aktuality > Arcidiecézní muzeum v Olomouci slaví deset let otevřením nové expozice
Arcidiecézní muzeum v Olomouci slaví deset let otevřením nové expozice
"> "> ">
Kultura

Arcidiecézní muzeum v Olomouci slaví deset let otevřením nové expozice

  • Vydáno3. června 2016
Novou stálou expozicí oslavilo Arcidiecézní muzeum deset let od svého otevření. Od 2. června představuje dosud nevystavené exponáty, mezi kterými má dominantní postavení dílo španělského manýristy El Greca Klanění pastýřů, které do Olomouce přijelo až z New Yorku.
Klanění pastýřůArcidiecézní muzeum Olomouc oslavuje v červnu 2016 deset let od svého otevření. Při této příležitosti se dočkala komplexní obměny stálá expozice, která v 16 výstavních sálech představuje na 300 uměleckých skvostů z 11. až 18. století ze státních a církevních sbírek.

Muzeu umění se podařilo prostřednictvím olomouckého arcibiskupství navázat spolupráci s věhlasným Metropolitním muzeem v New Yorku. Na oslavu výročí otevření Arcidiecézního muzea díky tomu do Olomouce dorazil klenot z tamních sbírek – dílo světoznámého španělského manýristy El Greca Klanění Pastýřů. Příznivci klasického umění obraz v muzeu uvidí až do do 4. září 2016.

arcidiezni-muzeum.jpgK přesunům a výměnám došlo v expozici archeologie, gotického umění v Nové síni, v obou sálech obrazárny i ve všech barokních sálech. Nová díla odráží především olomoucké baroko. Výraznou změnu prodělal například Erbovní sál, který nyní zdobí díla, která jsou svým vznikem s kanovníky přímo spojena. Prohlédnout si zde můžete například obraz Křest Kristův nebo barokní sochu svatého Václava. Obměněnou stálou expozici doplňuje také nový knižní průvodce muzeem a rozšířená je i nabídka edukačních pomůcek. Vedle dětského průvodce a kolekce výpravných samoobslužných listů je v plánu vytvoření interaktivní zóny přímo v expozici.
Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc je v rámci rozsáhlé rekonstrukce do prosince 2022 uzavřeno.