Úvod > Aktuality > V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní
Gurmánská turistika

V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní

  • Vydáno1. září 2023
Už v sobotu 2. září 2023 se v brněnském areálu Bzzzukot v Židenicích bude konat jedenáctý ročník festivalu Chillibraní. V Brně tak vypukne jedna z největších gastronomických párty pod širým nebem a vůbec největší evropský festival chilli papriček a pálivého jídla! Bohatý program začíná už v 11 hodin a jeho součástí bude i tradiční soutěž Chilližrout.
V brněnském přírodním areálu Bzzzukot ve čtvrti Židenice, se v sobotu 2. září 2023 sejdou milovníci, pěstitelé i konzumenti chilli, aby se zde zúčastnili největšího evropského festivalu chilli papriček s názvem Chillibraní. Letošní festival pálivého jídla (hot food) bude plný zábavy pro všechny! Sejdou se pěstitelé i konzumenti chilli z širokého okolí, program zpestří ochutnávky nejrůznějších specialit.

Sady okolo kavárny Rebelbean Bzzzukot budou plné stánků s občerstvením, těšit se můžete na slané, sladké, burgery, steaky a nejrůznější speciality. K dostání budou samozřejmě také věci potřebné k pěstování chilli. Chybět nebudou různá piva z malých řemeslných pivovarů. U stánků si na své přijdou také ti, kteří pálivému neholdují. Nabízet se bude vždy minimálně jedno pálivé i nepálivé jídlo. Místo konání Chillibraní je plné zeleně, ideální na piknik.

Chilli festK divácky nejatraktivnějším částem programu bude patřit Mistrovství České a Slovenské republiky v pojídání pálivého – Chilližrout 2023. Na soutěžní lavici klasicky usedne 40 nejodvážnějších, kteří budou pojídat omáčky a chilli papričky se vzrůstající pálivostí, dokud nezůstane poslední hrdina. Začíná se na vzorku, který je přibližně pětkrát silnější než Tabasco. Na konzumaci vzorků je dán časový limit a je na každém, na kolik kol si troufne. Mezi soutěžícími jsou tradičně k vidění muži i ženy. Kdo už nemůže dále, vypadává, soutěž tedy stojí na systému „last man standing“.

Pořadateli je spolek vášnivých pěstitelů, amatérských kuchařů a nadšených konzumentů chilli a ne profesionální agentura pořádající festival za účelem zisku. Jejich cílem je ukázat veřejnosti, že úroveň chilli je hlavně o chuti a jejich pálivost nekončí u konvenčních supermarketových paprik. Také se snaží rozbořit mýty, kterých je kolem chilli více než dost.

Další aktuality

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Milujete víno a patříte i k příznivcům moderní architektury? Pak se vám budou hodit naše tipy na místa, kde se lahodná vína jižní Moravy snoubí s moderním designem. Mnohá vinařství se mohou pochlubit stylovými a ryze současnými budovami návštěvnických center či degustačních prostor přímo uprostřed vinic. Vydejte se za originální architekturou a kvalitními víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete o víkendu možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika