Úvod > Aktuality > Altánek na Králově stolci změnil svou tvář
Altánek na Králove stolci zmenil svou tvár
"> Altánek na Králove stolci zmenil svou tvár "> Nádherný výhled do údolí reky Dyje i relativní dostupnost na místo rocne priláká desítky tisíc lidí "> Ve skalách pod stolcem byla objevena jediná dnes známá letní skalní kolonie netopýru druhu vrápenec malý v Evrope
Příroda

Altánek na Králově stolci změnil svou tvář

  • Vydáno10. června 2013
Vyhlídkový altán na Králově stolci v Národním parku Podyjí září novotou. Oblíbená vyhlídka z roku 1922 musela být v posledních měsících pro svůj špatný stav stržena, ale nahradila ji přesná kopie původní stavby.
Vyhlídka králův stolecPopulární vyhlídka Králův stolec mezi Mašovicemi a Hradištěm v národním parku Podyjí byla téměř po sto letech nahrazena novou stavbou. Starý altán se pracovníkům národního parku i přes špatné počasí podařilo rozebrat a novou stavbu sestavit poslední květnový týden. Zúčastnit slavnostního otevření nového altánu se můžete v sobotu 15. června od 10 hodin.

Nádherný výhled do údolí řeky Dyje i relativní dostupnost na místo ročně přiláká desítky tisíc lidí. V okolí vyhlídky jsou také dobře patrné středověké zemědělské terasy. Pod Královým stolcem jsou vyvinuté rozsáhlé plochy zakrslých svahových doubrav s hojným výskytem brslenu bradavičnatého.

Podle legend stojí vyhlídka na místě, z něhož v roce 1683 sledoval polský král Jan III. Sobieski, jak jeho 20 000 jezdců překračuje meandry řeky Dyje. Spěchal s nimi na pomoc Turky obležené Vídni, kterou skutečně uhájil. Zabránil tak postupu mnohem početnější turecké armády dál do střední Evropy.

Již v roce 1892 nechala na tomto místě znojemská sekce Rakouského turistického klubu vybudovat dřevěný pavilon, který sloužil až do konce první světové války. Ve skalách pod stolcem byla objevena jediná dnes známá letní skalní kolonie netopýrů druhu vrápenec malý v Evropě.


Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura