ÚvodAktuality10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní

Příroda sice neumí vyčarovat ledové sochy, sněhové hrady nebo obří Krakonoše, ale zato na mnoha místech v zimě vytváří oslnivě krásné ledopády. Vznikají mrznutím tajícího sněhu a vyrůstají především na pískovcových převisech, stěnách a ze stropů jeskyní. Jejich růstu napomáhá vydatná sněhová pokrývka a nízké teploty, největší pak bývají na konci zimy. Na Kudy z nudy víme o místech, kde najdete ty nejkrásnější.
Ledopády patří k největším zimním lákadlům Českého Švýcarska. Nejvyhlášenější jsou Brtnické ledopády v údolí Vlčího a Brtnického potoka nedaleko obcí Brtníky a Vlčí Hora, které jsou přístupné po turistických značkách. Milovníci přírodních ledových útvarů ale dobře ví, že ledopády je České Švýcarsko protkané celé. Řadu z nich ale za celou zimu nikdo neobjeví, protože se tvoří v nepřístupných částech národního parku anebo těžko dostupných místech. Atraktivní podívanou na unikátní ledovou výzdobu nabízí také ledopádyPulčínských skalách na Valašsku.

Pokud se k Brtnickým ledopádům vypravíte Kyjovským údolím, můžete se cestou zastavit v Jeskyni víl. Pod převisem, ze stropu a dokonce i ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, objevují se i ledové záclony a další útvary. Podobnou fascinující ledovou podívanou v zimě nabízí například jeskyně Pekárna na  konci Mariánského údolí anebo jeskyně Salka na Chodsku Petrova skála u Spálova.

Další ledopád najdete na Vysočině v bývalém lomu Štěnice, na několika místech si dokonce můžete vyzkoušet ledové lezení. To platí třeba pro ledopád v Labském doleKrkonoších.

Odhadnout předem, jak budou ledové vodopády, opony nebo sloupy velké, je prakticky nemožné: v mírných zimách bývají malé, někdy dokonce vůbec nevyrostou. Navíc se nemění se jen jejich velikost, ale i barva: hlína, písky různého složení i rozkládající se zbytky odumřelých rostlin totiž zbarvují tající vodu do nejrůznějších tónů, od průzračných přes bílé a žluté, oranžové a medové, okrové či hnědé až po zelené a černé. Jak vlastně ledopády vznikají? Nejde o zamrzlé vodopády, ale jen zmrzlou vodu z tajícího sněhu. I vodopády ale umí vykouzlit krásnou podívanou: třeba když zamrzne říčka Mumlava poblíž Harrachova a Mumlavský vodopád se promění v Mumlavský ledopád. Při jeho obdivování buďte podobně jako jinde opatrní, cesty bývají často zledovatělé a kluzké.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety za ledovou krásou ve stínu i na výsluní!
 
Ledopád Pohoř u Odrer Příroda

Ledopád Pohoř u Odrer

Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný zimní ledopád. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku Příroda

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Ledopád na Seči Příroda

Ledopád na Seči

Přímo vedle hráze sečské přehrady vzniká při větších mrazech samovolně ledová stěna. Voda se nad skalou vsákne a jak prosakuje dolů, vytéká jednotlivými skalními puklinami. Mráz pak vytvoří jedinečné ledové dílo.

Ledopády na Želivce Příroda

Ledopády na Želivce

Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou Příroda

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou

V zimě se vypravte za ledovou krásou do bývalého kamenolomu Štěnice nedaleko Hamrů nad Sázavou.

Barevné ledopády Pulčínských skal Příroda

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku Zimní sporty

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků Příroda

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Štolpišský ledopád v Jizerských horách Zimní sporty

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Vyznavači lezení po ledu si v Jizerských horách oblíbili skalní útvary pokryté ledem v údolí Velkého Štolpichu.

Další aktuality

10 tipů, jak oslavit den hor

Vyrazte do hor a užívejte si krásu, kterou tu máme! 11. prosince si milovníci přírody připomínají Mezinárodní den hor. Oslavte tento den výletem na místa, která jsou snadno dostupná (lanovkou nebo autem), a přitom při jejich návštěvě Den hor důstojně oslavíte. Udělejte si hezkou vycházku na Ještěd, Sněžku nebo na Pustevny.
11. prosinec 2024 15:29
Příroda

Kdy a kde pozorovat ptáky? Sledujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Možná vám zima nepřipadá pro výlety za pozorováním ptactva právě ideální: je brzy tma, do kostí proniká lezavé vlhko, často mrzne nebo padá sníh… Na druhou stranu na zimu k nám přilétají severské druhy, na polích loví potravu dravci a na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů zajímavých vodních ptáků. A každá, i ta nejmenší zahrádka se může stát místem pozorování domácích ptáků, kteří hledají potravu u krmítek. Najdou-li tam ptáci v zimě potravu, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.
10. prosinec 2024 14:00
Příroda

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
6. prosinec 2024 13:00
Příroda

Víkendovou oblohu rozsvítí zářící Jupiter

Planeta Jupiter přichystá pro pozemšťany pěkné prosincové divadlo. V sobotu 7. prosince se Jupiter dostane do opozice se Sluncem, bude nejblíže Zemi a bude také nejjasnější v tomto roce! Na večerním nebi se bude jevit jako výrazná „hvězda“ v souhvězdí Býka. Jupiter o bude možné spatřit dalekohledem i z měst, která se jinak potýkají se světelným znečištěním.
4. prosinec 2024 11:00
Příroda

Co znamená zimní slunovrat? Kdy bude nejdelší noc v roce?

V sobotu 21. prosince 2024, přesně v 10:19 hodin nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu. Jaké legendy přináší období zimního slunovratu? A jak jeho oslavy probíhaly v historii?
3. prosinec 2024 19:42
Příroda

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
1. prosinec 2024 9:46
Příroda