Drsný zapomenutý kraj Oderských vrchů vyhledávají hlavně ti, kteří milují romantickou, kouzelnou přírodu, ticho a klid. V okolí vesnice Spálov se nachází staré břidličné štoly, které zima každoročně vyzdobí ledovými krápníky.
Nízký Jeseník ideálním místem hlavně pro nenáročné tuláky, kteří ocení klid a krásnou přírodu. V zimním období se můžete vypravit k proslulé
Petrově skále, známou svou
každoroční ledovou výzdobou. Petrova skála vznikla po těžbě galenitu, jedná se o prostornou jeskyni s rozměry 10 x 11 m a výškou 5 m. V jeskyni se
za příznivých podmínek tvoří ledové sloupy, stalaktity (rostoucí od země) nejrůznějších tvarů. Stalaktity se tvoří táním sněhu nad slují a prosakováním vody prasklinami v břidlici.
K jeskyni se dostanete
pěšky z obce Spálov po neznačené cestě, nebo autem z
Oder přes Jakubčovice nad Odrou a pak silnicí 411 směrem na Potštát. Až minete odbočku na Spálov (a po ní další odbočku do lesa), zastavte u lesní cesty po pravé straně a stoupejte podél malého potoka cca 400 m až k Petrově skále.
Třpytivý poklad ukrytý v Petrově skále mohou oči člověka spatřit
jen během mrazivých měsíců, kdy vládu nad Zemí přebírá paní Zima. Ne, nejde o úryvek pohádky nebo pověsti z Poodří, ale o prostý fakt. Stojaté stalagmity, visící stalaktity a spojené stalagnáty vytvářejí v opuštěné štole, která tu zůstala jako připomínka těžby břidlice, fantaskní panorama, v němž často nechybějí ani ledové záclony a jiné útvary vytvořené zmrzlou vodou.
A pozadu nezůstává ani
strop jeskyně s přepestrými ornamenty, které tu ledovou jehlou vyšila námraza. Vypravit se za vší tou krásou můžete neznačenou lesní cestou od Spálova, jde o vycházku dlouhou zhruba dva kilometry.