Úvod > Co chcete dělat? > Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou
Památky

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.
Radnici tvoří nárožní dvoukřídlový objekt o třech nadzemních podlažích situovaný v jihozápadním rohu náměstí. V jádru renesanční stavba byla naposled radikálně přestavěná v letech 1929-30. Hlavní průčelí je členěno čtyřmi dvojicemi oken, podloubí se otevírá třemi půlkruhovými arkádami. Půlkruhový záklenek má rovněž průchod pod úzkým křídlem nad Lidickou ulicí.

Radnice má gotický původ z doby po požáru města roku 1503. Zachované odvodové zdivo a část kleneb přízemí však pochází z renesanční stavební etapy po roce 1586. Další stavební zásahy je třeba předpokládat po třicetileté válce a po velkých požárech města ve 3. čtvrtině 18. století.

Zvonkohra na věži radnice byla pořízená roku 2013 k 700. výročí první písemné zmínky o Novém Jičínu. Zvonkohra hraje vždy před devátou, dvanáctou, patnáctou a osmnáctou hodinou, a po ní zazní klasické odzvonění časového údaje. Hodiny umožňují nahrávat, ukládat a přehrávat melodie. Z radniční věže zaznívaní písně Generál Laudon jede přes vesnici a Až do Jičína vede úzká pěšina.

Z historie radnice: z historických materiálů vyplývá, že na místě radnice se původně nacházela budova dědičné rychty. Dohodou se Žerotíny, uzavřenou v roce 1501, získala obec právo zřídit v budově rychty radnici. V roce 1503 radnice shořela včetně veškerých důležitých listin. Město postavilo radnici novou. Ta brzy svými prostory nestačila a úřad se přestěhoval v roce 1593 do zámku. Budova na náměstí zůstala prázdná a byla prodána za dva tisíce zlatých do soukromých rukou. Po výměně několika vlastníků budovy byla byla v roce 1659 odkoupena řádem jezuitů, kteří ji věnovali městskému úřadu ke zřízení radnice, k čemuž slouží dodnes.

Provozovatel

Radnice Nový Jičín

Masarykovo nám. 1/1
741 01 Nový Jičín
Tel.:
+420 556 711 888
Email:
icentrum@novyjici...
WWW:
www.novyjicin.cz
GPS:
49,594303 18,010295
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín

Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Hotel McLimon v Šenově u Nového Jičína

Hotel McLimon v Šenově u Nového Jičína

Šenov u Nového Jičína, Moravskoslezský kraj
Srub U medvěda

Srub U medvěda

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Penzion U Haitlů

Penzion U Haitlů

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj