Úvod > Aktuality > Nový Jičín se na chvíli vrátí do období první republiky
Životní styl

Nový Jičín se na chvíli vrátí do období první republiky

  • Vydáno6. září 2019
Nový Jičín chystá již 26. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Návštěvníci města tak mohou zdarma navštívit radniční věž, městskou baštu, Žerotínský zámek či Laudonův dům. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2019. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, her a soutěží, i tradiční kostýmovaný průvod.

Slavnosti města Nový Jičínpátek 6. a v sobotu 7. září 2019 proběhne v Novém Jičíně už šestadvacátá Slavnost města, kterou letos inspirovalo několik výročí: 220 let od založení továrny na klobouky Tonak, 140 let výroby pro automobilový průmysl a 120 let od otevření Hotelu Praha. Organizátoři se snaží co nejvíce lidí obléci do dobových kostýmů a proto otevřeli v kině improvizovanou půjčovnu. Hlavní program s kostýmovanými průvody proběhne v sobotu 7. 9. V sobotu v podvečer se budou zapůjčené oděvy odevzdávat v městském kulturním středisku v budově Staré pošty na náměstí.

Nový JičínMěstský jarmark, expozice, výstavy a programy budou stylizovány do období z přelomu 19. a 20. století. Jednotlivá vystoupení a akce budou probíhat po celém městě. Těšit se můžete na ukázky dobových řemesel, na Žerotínském zámku můžete navštívit výstavu Cesta světla v průběhu 140 let – lucerny, lampy a světlomety z Nového Jičína. Masarykovo náměstí nabídne akrobatické workshopy, pouliční chůdařské vystoupení, rozverné komedianty na chůdách, dobovou hudbu a živé sochy, pískování nebo malování na obličej. Zájemce čeká také soutěž o nejoriginálnější klobouk a fotosoutěž "Na každou hlavu se klobouk najde" v Expozici výroby klobouků.

Nový JičínV rámci svého 120. výročí bude pro zájemce otevřen Hotel Praha, a to od 9:00 do 16:00 hodin, zúčastnit se můžete také komentovaných prohlídek hotelem, vstup bude z ulice Úzká. Travnatá plocha před ZŠ Tyršova bude tím pravým místem pro oslavu 100 let novojičínského Sokola. Od 10:00 do 17:00 hodin se zde každou hodinu uskuteční ukázka cvičení pro děti s rodiči, dále tu bude k dispozici fotokoutek a výstava. Expozice Generál Laudon připravila hru na vojenského rekruta "Odhalte tajemství generále Laudona".


Program v parku u zámku a komentované projížďky městem

Nový JičínV parku Žerotínského zámku se bude prezentovat skautské středisko Pagoda Nový Jičín, příchozí se podívají  také na historickou jednotku hasičů z Oder, objeví zde také vojenský tábor skupiny Guardians, která připravila také soutěže pro děti. Mimo to uvidíte v parku také sokolníka a jeho svěřence a k zábavě zahraje C. K. Polní dechový orchestr. Nebudou chybět ani dětské zábavní atrakce – skákací hrad, vodní autodrom, bungee jumping, trampolíny.

Po celý den, od 9:00 do 17:00 hodin se budou konat také komentované projížďky městem historickým autobusem. Nástup bude od ulice Tyršova, odjezd každou půlhodinu. Projížďka je zdarma a poslední jízda je v 16:30 hodin.
 

Jaké památky budou přístupné?

Nový JičínV rámci Dnů evropského kulturního dědictví budou v sobotu otevřeny i některé historické objekty. Radnice, Stará pošta, bašta měšťanského opevnění, Žerotínský zámek, Laudonův dům, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice. Veřejnost může využít komentovaných vyjížděk městem historickým autobusem.

Milovníci autoveteránů určitě zamíří k parkovišti u tržnice Na Valech, kde bude k vidění od 10:30 do 14:30 výstava historických vozidel Klubu historický vozidel Nový Jičín.

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska má stálou expozici v žerotínském zámku zaměřenou na historii Nového Jičína a výrobu klobouků. Dále spravuje několik dalších muzeí a historických památek, pořádá výstavy i různé kulturní akce.

Expozice Generál Laudon v Novém Jičíně

Expozice Generál Laudon v Novém Jičíně

V Novém Jičíně je od prosince 2014 nově otevřena expozice Generál Laudon. Vznikla v nevyužitých prostorách domu na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, ve kterém v roce 1790 vojevůdce generál Laudon zemřel.

Za poznáním Městské památkové rezervace Nový Jičín

Za poznáním Městské památkové rezervace Nový Jičín

Vydejte se s námi na putování historickým Novým Jičínem – městem klobouků a památek. Leták s názvem "Procházku městem", která vás provede nejzajímavějšími místy MPR a celého města si můžete vyzvednout v Informačním centru.

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.

Další aktuality

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Projděte se Ostravou po turistických okruzích

V Ostravě se nachází několik pěších stezek, které umožňují ostravským obyvatelům všech věkových skupin i případným turistům spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Jarní prázdniny 2023 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení! Užijte si zimu u nás.
Moravskoslezský kraj | Zážitky