Úvod > Aktuality > Nový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti
Nový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Nový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti

  • Vydáno27. července 2021
Konec července roku 1621 přinesl městu Nový Jičín největší a nejkrvavější bitvu v regionálních dějinách. Odehrála se mezi císařskou posádkou a vojskem protestanského vévody Jana Jiřího Krnovského. Letošní čtyřsté výročí od události připomenou městské slavnosti, které se konají tradičně začátkem září.
nový jičínNový Jičín byl vždycky tak trochu „neposlušným“ městem. Už v roce 1618 se město přiklonilo na stranu tzv. „Zimního krále“ Fridricha Falckého z protestanského tábora, který mu za to udělil výsadní právo královského města. Nový Jičín byl povýšen, získal více pravomocí a mohl pečetit červenou pečetí.

Velký stín přicházející třicetileté války přešel město na konci července 1621, kdy se u bran Nového Jičína odehrála krutá bitva, počtem obětí vůbec největší v místních dějinách. Spory mezi katolíky a protestanty zde 25. července vyústily ve střet císařské (katolické) posádky s protestantskou armádou markraběte Braniborského Jana Jiřího Krnovského.

bitvaZatímco císařských bylo jen necelých 600 mužů, armáda markraběte Krnovského čítala 15 000 vojáků. Proti velké přesile neměli císařští pražádnou šanci. Většinu z nich tvořili muži z Neapole placeni španělským králem. Zemřeli daleko od domova a na jejich památku byla v místě masakru vybudována kaple. Začalo se jí říkat Španělská a stala se jedním z nejvýznamnějších poutních míst v okolí.
 
Letošní 400. výročí bitvy by měly připomenout tradiční Městské slavnosti v novém Jičíně, které se konají každoročně o prvním víkendu v září. Kromě obvyklého programu, tedy například dobového jarmarku nebo kostýmovaného průvodu by u Žerotínského zámku mělo být i vojenské ležení ze 17. století.
 

Jezuité za trest a návštěva císařské rodiny

nový jičínA jak to v Novém Jičíně dopadlo? Podpora protestanského vojska přinesla tušenou odezvu  zemský správce olomoucký biskup a kardinál František kníže Dietrichstein se při novém uspořádání poměrů na Moravě roku 1624 rozpomněl na odbojnost novojičínského panství a zařídil se souhlasem císaře Ferdinanda Habsburského konfiskaci zdejšího majetku ve prospěch jezuitského konviktu v Olomouci. Od té doby zde vládl jezuitský regent Jakob Hack, který s vojenskou asistencí obsadil město a zámek, zabavil městu všechna předchozí privilegia.

barokní párNa závěr třicetileté války se odehrála významná návštěva města z řad císařské a královské rodiny. Na vrcholu léta 19. srpna 1637 se zastavili na zámku v Novém Jičíně polský král Vladislav Sigismund IV. Vasa (1595 – 1648) a jeho nastávající choť a zároveň sestřenice arcivévodkyně Cecilie Renata (1611 – 1644). Byla nejmladší dcerou císaře Ferdinanda II., jehož portrét dodnes zdobí zámecké pokoje. Mezi jejich společníky na cestě z Vídně do Polska patřili také arcivévodkyně Klaudie, králův bratr princ Kazimír a více než tisíc rakouských a polských šlechticů s doprovodem. Po přivítacím ceremoniálu zámeckého hejtmana Paula Lundase budoucí polský královský pár na zámku přenocoval a pokračoval dál do polské země.
Kostel Panny Marie Bolestné v Novém Jičíně – Španělská kaple

Kostel Panny Marie Bolestné v Novém Jičíně – Španělská kaple

Kostel Panny Marie Bolestné býval původně dřevěnou kaplí, která byla postavena nad společným hrobem císařské posádky. Tu zde roku 1621 pobilo vojsko protestantského krnovského markraběte Jana Jiřího Krnovského.

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska má stálou expozici v žerotínském zámku zaměřenou na historii Nového Jičína a výrobu klobouků. Dále spravuje několik dalších muzeí a historických památek, pořádá výstavy i různé kulturní akce.

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.

Další aktuality

27.5.
2022
Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Moravskoslezský kraj | Zážitky
9.5.
2022
Rododendrony v Zoo Ostrava jsou v plném květu

Rododendrony v Zoo Ostrava jsou v plném květu

Moravskoslezský kraj | Příroda
18.4.
2022
50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
17.4.
2022
Na Velikonoční pondělí dříve do zoo Ostrava

Na Velikonoční pondělí dříve do zoo Ostrava

Moravskoslezský kraj | Příroda