Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic
Památky

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.
Hrad pravděpodobně ze 13. století do dnešní podoby roku 1360 přestavěli Rožmberkové. Vůbec první zmínka o hradu se datuje k roku 1284, kdy byl jeho držitelem jistý Holen z Vlčtejna, přítel Záviše z Falkenštejna. Vlčtejn je ukázkou malého šlechtického hradu s palácem jako hlavní obytnou i obrannou stavbou. Dochoval se obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů. Branka a část zdi na skalisku pocházejí z romantických přístaveb.
 
Nejzajímavější kapitoly své historie napsal Vlčtejn za husitských válek, kdy představoval jednu z mála opor kalicha u jinak veskrze katolické Plzně. V roce 1421 totiž hrad obsadili husité pod vedením Svojše ze Zahrádky (spíše bandity než bohabojného husitského bojovníka). Ten se na Vlčtejně udržel až do roku 1446. V roce 1451 byla na hradě podepsána tzv. Vildštejnská smlouva mezi rožmberskou a poděbradskou stranou.
 
V roce 1611 na hradě pobýval Kryštof Harant z Polžic. Nepohodlný hrad však přestal postupně vyhovovat zvýšeným nárokům, majitelé tady nebydleli, a tak hrad zpustl a proměnil se ve zříceninu, v 18. a 19. století navíc zbytky hradu sloužily jako stavební materiál.

Provozovatel

Obecní úřad Vlčtejn

Vlčtejn 34
332 04 Blovice
Tel.:
+420 371 522 278
Email:
ouvlctejn@centrum.cz
WWW:
vlctejn.wz.cz/
GPS:
49,613377 13,497516
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Blovice
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:hrad je volně přístupný

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Na Čabardě

Restaurace Na Čabardě

Blovice, Plzeňský kraj
Útulnoff – glamping Milínov

Útulnoff – glamping Milínov

Nezvěstice, Plzeňský kraj
Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj