Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Barokní zahrada zámku Nebílovy
Příroda

Barokní zahrada zámku Nebílovy

Na zámku Nebílovy na Plzeňsku bude po rekonstrukci v roce 2023 otevřena původní barokní zahrada s živými ploty, květinovými záhony, cestičkami a s fontánou.
Projekt obnovy vychází z historické dokumentace, která se dochovala na velké mapě panství. Plochu zaplní záhonové čtverce o straně asi 30 metrů, částečně lemované stálezelenými keři. V nich budou trávníkové ornamenty s barevnými písky.

Nebílovský zámek je příkladem čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Původně renesanční zámeček byl v roce 1706 přestavěný na dvojdílný barokní zámek.

Historie a obnova barokního parteru
Barokní zahrada vznikla v Nebílovech v souvislosti se stavbou rozsáhlé rezidence už před rokem 1710. Za jejího autora můžeme považovat plzeňského stavitele a architekta Jakuba Augustona (jenž je podepsán rovněž pod stavbou zámeckého objektu), který se ale i zde inspiroval svým velkým vzorem, rakouským architektem Johannem Lucasem von Hildebrandtem. Zcela výjimečná je totiž půdorysná dispozice ohradních zdí zahrady, v Čechách do té doby nevídaná. Je vědomou reflexí na dynamický barok a o řadu let předbíhá pozdější realizace slavnějších Augustonových souputníků K. I. Dienzenhofera, F. M. Kaňky, J. B. Santiniho a jiných. Součástí ohrazení byly symetricky rozmístěné dva pavilony a branka, ve zdech vzniklo dvacet nik pro umístění plastik nebo tvarovaných rostlin v květináčích. Na severním okraji, při silnici, byla zahrada zakončena objektem provozního zázemí (malá oranžerie?) a obydlím pro zahradníka.

V roce 2016 zadal NPÚ ing. arch. J. Veselákovi zpracování projektové dokumentace ke kompletní obnově barokního parteru.Projekt vychází důsledně z historických pramenů. Principiálně bude parter rehabilitován zejména ve své reprezentační funkci s přihlédnutím k současným potřebám správy památkového objektu, tj. zejména k využití pro kulturní a společenské akce v turistické sezóně. Vlastním zahradním úpravám bude předcházet náročná obnova infrastruktury, zejména historické kanalizace, přeložky novodobých kanalizací, a vybudování podzemních retenčních nádrží, jejichž účelem je odvedení, resp. zužitkovávání dešťových a spodních vod z prostoru parteru a střech zámku. Obnova sadovnické části respektuje původní kompoziční uspořádání do pěti polí s fontánou uprostřed. Mlatové cesty jsou dimenzované na zvýšený provoz při kulturních akcích. Je snaha maximálně se přiblížit tvarem zimostrázovým obrubám a lemům původních záhonů. Jejich kompozice, resp. výtvarné řešení vychází z historických vzorníků. Projekt obnovy rehabilituje i zaniklý pavilon, který stával původně v samém závěru osy zahrady a byl součástí oplocení. Pavilon, reverzibilní lehkou dřevostavbu s kulturně společenskou funkcí, umisťuje projekt více do prostoru a připisuje mu důležitou kompoziční roli. Východní strana zahrady je ukončena nízkou terasou, která vyrovnává terén a slouží jako přirozené pódium pro koncerty či divadelní představení. Celá zahrada je navržena jako bezbariérová.
Projekt pracuje s tradičními materiály. Kamenné, deskové obruby záhonů, stejně jako stěny fontány a schodiště do zahrady, respektující konvexní tvar rizalitu, jsou z místní štěnovické žuly, která zde byla používána již v době stavby zámku. Na slepých arkádách spojovacího křídla budou instalovány jednoduché, dřevěné treláže pro pnoucí růže nebo ovocné dřeviny. V zahradě budou instalované lavičky (replika barokních lavic z nádvoří) a zeleň v nádobách. V budoucnu prostor doplní a vertikálně akcentuje čtveřice barokních plastik na soklech v rozích ústředního záhonu; uprostřed symetricky položených trávníkových ploch je vyčleněné místo pro kamenné vázy, rovněž na soklu. Podél stěn zámku jsou navržené trvalkové záhony, letničková výzdoba doplní kruhové středy kolem váz ve velkých trávníkových polích na ploše. V mlatové cestě podél objektu zámku bude instalované pochozí osvětlení fasád. Otvor v brance vyplnila jednoduše pojatá mřížová vrata.

Provozovatel

Zámek Nebílovy

Nebílovy 1
332 04 Nebílovy
Tel.:
+420 377 917 090
Email:
nebilovy@npu.cz
WWW:
www.zamek-nebilov...
GPS:
49,629992 13,430686
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Naděžda Škardová-Kubásková – vernisáž výstavy

Vernisáž výstavy obrazů.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Rudolf Riedlbauch obrazy – výstava

Výstava.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Rudolf Riedlbauch – vernisáž výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Rudolfa Riedlbaucha.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Jana Haklová – Quilt – výstava

Výstava quiltů a textilních obrazů.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Třináct u stolu

Divadlo.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Můj nejlepší kamarád

Divadelní hra.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Ti Tik

Divadlo.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.
Nezvěstice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jakuba Většího v Prusinách

Kostel sv. Jakuba Většího je připomínán už roku 1366 a jako farní je zmiňován od roku 1384.
Nebílovy, Plzeňský kraj

Štěnovické lomy

U obce Štěnovice na Plzeňsku se nacházejí největší lomy na granodiorit u nás. Těžba zde skončila v roce 2007. Vytěžený kámen se používal na dlažební kostky a desky, obrubníky, případně jako stavební kámen.
Štěnovice, Plzeňský kraj

Knižská skála u Řenče – místo nabité pozitivní silou

Knižská skála se nachází asi kilometr a půl od centra obce Řenče na Plzeňsku, mezi Přešticemi a Blovicemi. Podle senzibilů zde doslova prýští ze země pozitivní energie. Ať už na ezoteriku věříte nebo ne, udělat si sem procházku rozhodně stojí za to.
Řenče, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.
Blovice, Plzeňský kraj

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Rozhledna Kožich u Libákovic

Rozhledna na vrchu Kožich (584 m) zde byla postavena na konci roku 2007 a jedná se o kombinaci vyhlídkové věže a vysílače mobilního operátora. Kovová věž je vysoká 35 m, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů a vede na ni celkem 120 schodů.
Řenče, Plzeňský kraj

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinský pivovar U Bizona v Čižicích

Pivovar U Bizona produkuje pivo vlastní výroby, zhotovené z tuzemských surovin (slad a chmel) nejlepší kvality a z vlastní vody. Používá tradiční českou metodu bez přítomnosti konzervačních činidel, stabilizátorů, barviv, nebo jiných chemických látek.
Čižice, Plzeňský kraj

Pension Pod Radyní

Pension Pod Radyní ležící na hlavní silnici ve směru na zříceninu hradu Radyně vám nabízí kvalitní ubytování v 8 pokojích s vlastním sociálním zařízením a restauraci s vynikající kuchyní.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Ubytovna Horní Lukavice – uzavřeno

Probíhá rekonstrukce, ubytování je uzavřeno.
Horní Lukavice, Plzeňský kraj

Restaurace Pizza – bar Český dvůr

Restaurace Pizza – bar Český dvůr ve Starém Plzenci nabízí speciality české i mezinárodní kuchyně včetně pravé italské pizzy. Dále je zde možnost rezervace uvedených prostor k pořádání svateb, rodinných oslav a společenských setkání.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Primavera Hotel & Congress centre Plzeň

Moderní čtyřhvězdičkový hotel v Plzni s 94 klimatizovanými pokoji (celkem 240 lůžek), restaurací s venkovní terasou, vinárnou – barem a reprezentativním víceúčelovým kongresovým centrem se sály různé kapacity. Parkovací stání pro 100 aut a 3 busy v areálu.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace Na Čabardě

Restaurace V Blovicích na jižním Plzeňsku s příjemným prostředím a výtečnou kuchyní, která se zaměřuje na mezinárodní kuchyni, ale tradiční české pokrmy.
Blovice, Plzeňský kraj

Restaurant Crossroad

Jsme rodinná restaurace v Přešticích na trase mezi Plzní a Klatovy. Naše kuchyně je poctivá, vaříme z ověřených českých surovin od lokálních dodavatelů. Náš proškolený milý personál udělá vše pro to, abyste od nás odcházeli spokojení a s úsměvem jste se vraceli.
Přeštice, Plzeňský kraj

Hotel Sport Přeštice

Hotel Sport Přeštice je vhodný pro ubytování především skupin sportovních soustředění. Využít můžete pronájmu salonku pro rodinné i firemní akce. V restauraci si pochutnáte na staročeské kuchyni i krajových specialitách.
Přeštice, Plzeňský kraj