Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic
Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic

Krásnou dominantou mezi Krušnými horami a Českým středohořím je Doubravská hora s hradem Doubravka, který se od nepaměti tyčí nad Teplicemi. Jeho historie se datuje do 15. století, kdy jej na vrcholu hory dal vybudovat Jakoubek z Vřesovic.
Na počátku 17. století byl hrad přebudován v pevnost s vynikajícím a v našich zemích téměř ojedinělým systémem bastionového opevnění. Za třicetileté války se hradu navzdory bastionovému opevnění několikrát zmocnila cizí vojska, byl proto roku 1655 z císařského rozkazu pobořen. Její ruiny se v dalších staletích staly oblíbeným romantickým výletním místem teplických lázeňských hostů.

V letech 1884-85 zde nechal teplický kníže Clary-Aldringen vystavět pseudogotickou imitaci hradních budov, která sloužila jako výletní restaurace. Do původní výše byla vystavěna západní věž hradu, která sloužila jako rozhledna. Od padesátých let dvacátého století patřil hrad státu a tehdy se také ustálil název hradu na Doubravku.

V okolí hradu najdete Naučnou stezku Doubravka a také přírodní památku Doubravka, která zahrnuje vrchol, svahy i úpatí Doubravské hory.

Provozovatel

AVZO TSČ ČR TEPLICE hrad Doubravka

Pod Doubravkou
Hrad Doubravka 104
415 04 Teplice
Tel.:
+420 417 537 391
Email:
info@hrad-doubrav...
WWW:
www.hrad-doubravk...
GPS:
50,638412 13,860970
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Teplice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina