Úvod > Aktuality > #světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic
#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

  • Vydáno14. července 2021
Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

Navštivte tzv. Malou Paříž a odpočiňte si jako Beethoven…

Teplice
Paříž
Lázeňské město Teplice uvelebené v širokém údolí mezi Krušnými horami a Českým středohořím se pyšní nejdelší lázeňskou tradicí ve střední Evropě. Stejně jako loni se můžete těšit na vyjížďky turistickým vláčkem Humboldt, výlety kabrio-busy a speciální kartu Teplice Card se slevami na vybraná místa a služby.
 

Co musíte vidět a zažít v Teplicích?

Noblesní atmosféru Malé Paříže a její barokní skvosty může obdivovat každý: zastavte se na zámku v Regionálním muzeu a na Zámeckém náměstí obdivujte barokní kostel zasvěcený patronovi léčivých pramenů Janu Křtitelivyhlídkovou věží i skvostný barokní sloup Nejsvětější Trojice. Při procházce lázeňskými parky se zastavte u Jubilejní kašny. Říká se jí také Kolostůjova, to podle muže jménem Kolostůj. Patřilo mu prý prasátko, které se zaběhlo během pastvy a pastýři je pak našli ležet opařené v horkém prameni. Čuníka coby objevitele lázeňských pramenů připomíná výklenek s keramickým reliéfem prasečí hlavy, kde vyvěrá Pravřídlo, nejstarší pramen Teplic. Příběh je to hezký a děti ho ocení, my však víme, že u zrodu nejstarších středoevropských lázní nestálo prasátko, ale královna Judita.

Kdo chce horké prameny vyzkoušet vlastní kůži, musí zamířit do Aquacentra nebo do  Thermalia: termální centrum, v němž minerální voda zabírá 450 metrů čtverečních, najdete v lázeňském domě Beethoven.
 

Teplické lázně: jak jsou vlastně staré?

Kdy k objevu pramenů došlo? Prasečí příběh se podle kroniky Václava Hájka z Libočan odehrál už na začátku 8. století, ale podle historiků se ale o teplických pramenech vědělo už mnohem dřív: protože jsou teplé, v zimě kolem nich bývala pára a takové místo lidé nemohli přehlédnout. V samotných Teplicích však odpočítávají lázeňské sezony od roku 1154, kdy tu česká královna Judita založila klášter „ad aquas calidas“, tedy u teplých vod. Řeholnice benediktinského řádu je využívaly při péči o nemocné, a právě první organizované užití termálních pramenů dalo vzniknout lázeňským tradicím. Navíc v milovaném teplickém klášteře Judita pravděpodobně strávila poslední roky života a nakonec tu byla pochovaná. Její bustu se prohlédnete v podloubí Císařských lázní: je výsledkem vědecké analýzy z ostatků takřka 900 let pohřbených v teplické románské bazilice. Zajděte jí složit hold.
 

Humboldt: vláček a cestovatel

Popularita teplických lázní rostla po celé 18. století a brzy šlo o jednu z nejmódnějších sezónních destinací v Evropě. Už na počátku 19. století se městu přezdívalo Malá Paříž. Mnoho z tehdejší atmosféry zůstalo v teplických ulicích, náměstích a zahradách dodnes.

Nejlépe se s Malou Paříží seznámíte při vyjížďce turistickým vláčkem Humboldt, který v pravidelných časech vyjíždí ze Zámeckého náměstí a přes Zámecký a Šanovský park jezdí k Botanické zahradě, kde i krátce zastavuje, a dál až třeba na Doubravskou horu nad městem. A proč Humboldt? Jmenuje se po německém přírodovědci, jehož cestovatelské aktivity jsou dnes stejně proslulé jako ty vědecké. Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt (1769–1859) miloval sever Čech a do Teplic se pravidelně vracel jako člen doprovodu pruského krále Fridricha Viléma III. Ten patřil k dlouholetým návštěvníkům teplických lázní a od roku 1812 až do své smrti roku 1840 sem jezdil téměř každý rok.
 

Prohlídky města i jeho okolí

S městem vás seznámí prohlídky, které pořádá turistické centrum VisitTeplice. Každý den se můžete s průvodcem projít historickým centrem a navštívit ostatky prvomučedníka St. Clari ze 4. století umístěné v chrámu Povýšení sv. Kříže a užít si nádherný výhled z věže kostela sv. Jana Křtitele. Připraveno je i několik balíčků atraktivních výletů nejenom pro milovníky historie a přírody, ale také pro fanoušky techniky nebo šperků. Jedna z tras míří například na zámek Jezeří a na přehradu Fláje, kde si prohlédnete útroby jediné pilířové přehradní nádrže v Česku, další vás zavede na zámek Duchcov a na Komáří vížku, z níž nejdelší sedačkovou lanovkou ve východní Evropě sjedete do Krupky a projdete se bývalou důlní štolou Starý Martin, zapsanou mezi památky UNESCO v rámci Hornického regionu Krušnohoří. Pro milovníky piva je určená Pivní cesta, trasa Sladké mámení pak nabízí prohlídku  Třebenic, města proslulého českými granáty ‒ ve zdejším muzeu je k vidění replika šperků Ulriky von Levetzow, které jí daroval básník Johann Wolfgang von Goethe – a zavede výletníky i do čokolaterie na úpatí zříceniny hradu Košťálova.
 

Víte, že?

  • V Malou Paříž se Teplice začaly měnit v době, kdy na zdejším zámku sídlil rod Clary-Aldringenů. Zasloužili se o jeho barokní přestavbu, a přestože průčelí bylo později upraveno v klasicistním duchu, v zámecké zahradě si dodnes prohlédnete například nádherný Zahradní dům z roku 1732 i barokní Ptačí schody s někdejší voliérou.
  • Alexander von Humboldt okolí Teplic, České středohoří a kaňon Labe prozkoumával s velkým nadšením. Ke každoročnímu královskému programu patřil výlet na Milešovku spojený s pozorováním východu slunce. Přestože Alexander von Humboldt procestoval celý svět, právě výhled z Milešovky prohlásil za třetí nejkrásnější na světě.
  • Protože v teplických lázních už tehdy vzkvétala organizovaná turistika, ve stopách krále se mohli vydat i jiní lázeňští hosté. Komu se zachtělo podobných zážitků, mohl se vydat na vrcholek, přespat v improvizovaných chýších z větví a mechu, dopřát si malé občerstvení a ráno pak sledovat východ slunce.
Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic

Krásnou dominantou mezi Krušnými horami a Českým středohořím je Doubravská hora s hradem Doubravka, který se od nepaměti tyčí nad Teplicemi. Jeho historie se datuje do 15. století, kdy jej na vrcholu hory dal vybudovat Jakoubek z Vřesovic.

Zámek Teplice – sídlo Regionálního muzea v Teplicích

Zámek Teplice – sídlo Regionálního muzea v Teplicích

Zámek Teplice je od r. 1947 sídlem teplického muzea. Prohlédnete si zde expozice zaměřené na pravěk severozápadních Čech, umění gotiky, renesance a baroka, lázeňství a vývoj keramické výroby v regionu. Je zde stálá výstava hodin, numismatický kabinet a zpřístupněny jsou i některé zámecké interiéry.

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích

V nově zrekonstruovaných prostorách zámku v Teplicích, kde sídlí Regionální muzeum, vznikla unikátní Grotta a sál s výmalbou. Je součástí expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích a románské krypty.

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Hlavním léčebným zdrojem teplických lázní jsou termální prameny. K lázeňským účelům jsou používány termální prameny Pravřídlo a Hynie. Teplota vyvěrající termální vody je 39-44°C. Ve všech lázeňských domech jsou prameny využívány především k léčení.

Krušnohorské divadlo Teplice

Krušnohorské divadlo Teplice

Krušnohorské divadlo je součástí Domu kultury Teplice. Je využíváno jako stagiona, která zprostředkovává představení divadelních souborů a umělců z celé republiky. Budova divadla je jednou z mnoha významných dominant města, která umocňuje krásu lázeňského prostředí.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Pracujete kvalitně, intenzivně, zkrátka nejlépe, jak jen to jde? Zkuste tak i odpočívat! Jedinečnost vašich pracovních výkonů se bude odrážet od jedinečnosti odpočinku, který sami sobě dopřejete. Proto prožijte příjemné chvíle v prostředí k relaxaci stvořeném.

Aquacentrum Teplice – plavecký areál  s termální vodou

Aquacentrum Teplice – plavecký areál s termální vodou

Aquacentrum Teplice prošlo nedávno rekonstrukcí a areál se přemění na Dětský svět s moderními atrakcemi a 25 m plavecký bazén. Nechybí ani možnost venkovního slunění.

Thermalium v Lázních Teplice

Thermalium v Lázních Teplice

V lázeňském domě Beethoven v Teplicích naleznete nové termální centrum. Minerální voda zabírá 450 metrů čtverečních. Vstup do lázní je bezbariérový a na hosty čekají různé atrakce.

Vyhlídková věž Jana Křtitele

Vyhlídková věž Jana Křtitele

Vystoupejte na vrchol věže a kochejte se nádherným výhledem na město Teplice. Interiér věže nabízí expozici z historie Teplic nazvanou "Teplické katastrofy".

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi

Známý vídeňský zákusek dobyl svou chutí celý svět. Od loňského září jsou vídeňské speciality včetně slavného dezertu přístupné také všem obyvatelům a návštěvníkům Teplic právě v Café Restaurant Sissi.

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Nechte se unést atmosférou genia loci v Restauraci Beethoven. Krásné prostředí teplických lázní inspirovalo samotného Ludwiga van Beethovena k napsání dopisu „nesmrtelné milence“. Restaurace se pyšní zařazením do Maurerova výběru Grand Restaurant.