Úvod > Co chcete dělat? > Židovský hřbitov v Dambořicích
Památky

Židovský hřbitov v Dambořicích

V obci Dambořice se nachází židovský hřbitov, který tvoří asi 400 náhrobků. Nejstarší dochovaný náhrobek je datován do 17.století. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Dambořice leží na jižní Moravě v severozápadní části okresu Hodonín ve vzdálenosti 36 km jihovýchodně od Brna, 22 km západně od Kyjova a 35 km severozápadně od Hodonína. Židovský hřbitov se nachází asi 150 m nad kostelem sv. Martina, za katolickým hřbitovem. Hřbitov byl pravděpodobně založen na přelomu 16. a 17. stol. Nejstarší náhrobek odborně zjištěný začátkem minulého století pochází z roku 1657. Poslední pohřeb se konal ve 40. letech 20. století.

Areál obsahuje na 400 náhrobků. Starší náhrobky vetknuté do země jsou ukončeny obvykle půlkruhově a mají plochou reliéfní výzdobu s hebrejským nápisem. Některé z nich jsou opatřeny symbolikou související se jménem, zaměstnáním či vlastnostmi zemřelého, např. koruna, věnec, strom, lev, závoj, ruce kohenů, levitské nádoby. Materiálem je pískovec, žula a vápenec. Nové, tzv. poemancipační náhrobky mají jednodušší vzhled a německé texty. Materiálem je žula a mramor. Některé náhrobky jsou psány i česky.

Historie židovského osídlení v Dambořicích sahá až na samý počátek 16. století. Vrcholu dosahuje židovské osídlení v polovině 19. století, kdy tvořilo téměř ¼ obyvatelstva obce. V roce 1930 však zde už žije jen 15 židovských rodin. Během druhé světové války jsou osudy většiny židovských obyvatel obce neblaze spojeny s Osvětimí a po válce se nikdo z nich nevrátil.Provozovatel

Obecní úřad Dambořice

Pod Kostelem 69
696 35 Dambořice
Tel.:
+420 518 631 325
Email:
e-podatelna@dambo...
WWW:
www.damborice.cz
GPS:
49,041110 16,920861
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
Muzeum obce Dambořice

Muzeum obce Dambořice

Dambořice, Jihomoravský kraj
Aquapark Uhřice

Aquapark Uhřice

Uhřice, Jihomoravský kraj
Ski areál Uhřice

Ski areál Uhřice

Uhřice, Jihomoravský kraj
Prameny ve Zdravé vodě – Žarošice

Prameny ve Zdravé vodě – Žarošice

Žarošice, Jihomoravský kraj