ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Libějovice
Památky

Zámek Libějovice

Nový zámek v Libějovicích, jak zní oficiální jméno, stojím na Strakonicku, jen na skok z Vodňan s výhledem na Českobudějovickou pánev.

Historie zámku

V roce 1696 Filip Buquoy dal impuls ke stavbě zámku, nicméně až za jeho nástupce hraběte Františka Leopolda I. byl zámek v roce 1754 dokončen. Vznikla jednopatrová barokní budova se zámeckou věžičkou. 

Roku 1801 si zámek koupil kníže Josef Schwarzenberg a v letech 1816-1817 bylo přistavěno druhé patro s krátkými křídly na bocích s empírovými průčelími. Při této přestavbě zámek přišel o věžičku a hodiny z věžičky byly přemístěny do nově zbudovaného trojúhelníkového frontonu v jižním průčelí.

V jednom z přízemních pokojů byla kaple s malou knížecí oratoří, zasvěcenou Nalezení sv. Kříže. Kaple byla vyzdobena například oltárním obrazem Svaté rodiny, který byl přivezen ze štýrského Authalu. Všechny obrazy si tehdejší správci Schwarzenbergové v roku 1924 vzali na zámek Hluboká, včetně nábytku, sbírky zbraní a dalších a dalších cenných předmětů.

Začátkem 20. století s příchodem světové války a následným rozpadem Rakousko-Uherska nastal zlom. Pozemková reforma prováděná již Československým státem zasáhla celé panství Schwarzenbergů, a tak zámek Jan Nepomuk Schwarzenberg roku 1924 prodal církevnímu řádu redemptoristů. Ti zde v roce 1938-1939 přistavěli nový kostel a klášter a propojili budovy nadzemní chodbou.

Po skončení druhé světové války si zámek přivlastnil stát, který po roce 1948 rozhodl, že tady bude místo pro výcvikové středisko pohraniční stráže a služebních psů. Veškeré technické zázemí, vojenské ubikace, garáže, čerpací stanice, kotce pro psy i samotné cvičiště byly budovány bez ohledu na kulturní a historické dědictví.

Po roce 1990 zámek získal soukromý majitel, který zde chtěl vybudovat sanatorium. Z plánu ale sešlo a zámek byl znovu na prodej. V roce 2020 se tady octnul pár mladých lidi, který zámek odkoupil a začal ho rekonstruovat. Vznikl spolek na záchranu zámku
 

Park

Všude je park, ale už mnoho let bohužel bez údržby, a proto prorostlý náletovými dřevinami. Již v šedesátých letech 18. století byla vysázena tři střomořadí: směrem na Lomec, ke kapli sv. Máří Magdaleny a k bažantnici. V roce 1842 bylo rozhodnuto o nové úpravě parku. Jeho plocha se významně zvětšila a pod dohledem knížecího zahradníka Gervasusa Immelina upravovali park až do roku 1848. Ještě později byla do parku začleněna i bažantnice, a tak můj park dosahuje úctyhodných 44 ha plochy. V okolí došlo k vytvoření anglického parku s převahou lípy a dubu, doplňováno cizokrajnými dřevinami. Libějovický park patřil po dendrologické stránce zhruba do poloviny 20. století k nejbohatším ve státě. Mimo jiné tu rostou jilm habrolistý i horský, dub uhorský i dub slovenský, převislý jerlín japonský, ořešák černý nebo tulipánovník.

Vodňanský kapr – 50. ročník, Memoriál Antonína Reidingera

Vodňanský kapr je závod v orientačním běhu pro všechny věkové kategorie a pro jakéhokoliv účastníka (ČR, zahraničí).
Vodňany, Jihočeský kraj

Koncert Vlasty Redla s kapelou v zámecké zahradě

Jeden z našich nejvýraznějších folkových zpěváků, textař, skladatel a multiinstrumentalista VLASTA REDL přijedete i se svou kapelou na zámek Kratochvíle. Koncert pod otevřeným nebem v renesanční zahradě nabídne nevšední zážitek.
Netolice, Jihočeský kraj

Výstava obrazů Moniky Vojtové ve vstupní zámecké věži

Na zámku Kratochvíle budou od 30. 6. do 2. 11. 2024 vystaveny obrazy Moniky Vojtové.
Netolice, Jihočeský kraj

A noc bude mým světlem na zámku Kratochvíle

Dvorské slavnosti byly v době renesance vždy vrcholnými okamžiky společenského života, při nichž náboženské, mravní i poetické ideály získávaly viditelnou podobu, obohacenou navíc o sváteční rozměr.
Netolice, Jihočeský kraj

Koncert Radima Lehera na zámku Kratochvíle

Koncert Radima Lehera se uskuteční v horním sále zámecké vily.
Netolice, Jihočeský kraj

Koncert klasické hudby – Úklona klasikům

Koncert.
Netolice, Jihočeský kraj

Koncert Szidi Tobias v zámecké zahradě

Koncert.
Netolice, Jihočeský kraj

Hradozámecká noc na Kratochvíli

Večer na zámku. Akce je součástí celorepublikové akce Hradozámecká noc 2024.
Netolice, Jihočeský kraj

Poutní kostel Jména Panny Marie Lomec

Severně od Netolic v okrese Strakonice se nachází Lomec, který je řazen mezi nejproslulejší poutní místa v jižních Čechách. Poutní kostele Jména Panny Marie patří k významným dílům vrcholného baroka ve střední Evropě.
Lomec, Plzeňský kraj

Jezdecký klub Apollo Vodňanské Svobodné Hory

Jezdecký klub Apollo nabízí ježdění na koních pro začátečníky i pokročilé.
Vodňany, Jihočeský kraj

Švestkový Dvůr

Švestkový Dvůr je zázemím pro vznik nových inscenací a projektů Divadla Continuo, místem pro rezidence uměleckých skupin i jednotlivců, stejně jako kulturní organizací, která připravuje pravidelný program pro veřejnost zaměřený na současné nezávislé divadlo a tanec.
Malovice, Jihočeský kraj

Koupaliště Škorna ve Vodňanech

Na sídlišti Škorna ve Vodňanech najdete moderní koupaliště se skluzavkami, vodními atrakcemi a vyhřívanými nerezovými bazény. Mimo to je v areálu pumptracková dráha, přírodní biotop, dětské hřiště s měkkou dopadovou plochou, univerzální sportovní hřiště s mantinely hřiště pro parkur.
Vodňany, Jihočeský kraj

Fitness klub Vodňany – fitness a solárium pro váš čas

Posilování těla i duše, cvičení a celkový životní styl, to vás čeká ve Fitness klubu ve Vodňanech.
Vodňany, Jihočeský kraj

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.
Vodňany, Jihočeský kraj

Památník Petra Chelčického

Obec Chelčice je rodištěm světoznámého středověkého náboženského reformátora a filozofa Petra Chelčického (1390 – 1460). Prohlédnout si zde můžete jeho památník s interaktivními prvky středověké doby Chelčického.
Vodňany, Jihočeský kraj

Zbytky vodního hradu v Malovicích

Opevněný vodní hrad Malovců stával v Malých Malovicích, dnešních Malovičkách v prostoru, který vybíhá jako poloostrov do rybníka.
Malovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zábavné centrum Družba Vodňany

Ve Vodňanech najdete Zábavné centrum Družba, které je umístěno v překrásném prostředí jižních Čech plných rybníků a překrásné přírody. Restaurace, penzion, bowling, taneční klub, venkovní terasa, dětský koutek, zimní zahrada – to vše je vám k dispozici pro příjemné posezení s rodinou, či přáteli.
Vodňany, Jihočeský kraj

Kavárna Lahoda & dětské studio

Rodinná kavárna s velkým zábavným dětským koutkem, vynikající italskou kávou a domácími dezerty. V areálu se nachází dětské hřiště se skluzavkou a prolézačkami, pro větší děti pak parkourové hřiště a pumptracková dráha. Na prostorné terase jsou volně k zapůjčení dětské koloběžky, motorky, odrážedla.
Vodňany, Jihočeský kraj

Hotel Prajer Vodňany

Hotel Prajer nabízí ubytování v jihočeském městě Vodňany. Nově zrekonstruovaný hotel je vám k dispozici pro víkendové pobyty, dovolenou a rekreaci, nebo jen pro pouhé přespání, například při cestě na dovolenou na Šumavě.
Vodňany, Jihočeský kraj

Cukrárna U Kratochvíle

V cukrárně mohou návštěvníci ochutnat dobrou kávu, studené nápoje a výborné dortíky.
Netolice, Jihočeský kraj

Nová Hospoda v Dívčicích

Restaurace a penzion Nová Hospoda se nachází 20 km severozápadním směrem od Českých Budějovic, na okraji Zbudovských blat. Má výhodnou polohu na křižovatce silnic z Budějovic na Vodňany, Netolice a Dívčice. Hostinec zde stojí od roku 1812.
Dívčice, Jihočeský kraj

Hotel Rychta Netolice

Rodinný hotel Rychta se nachází v klidném historickém centru malebného jihočeského městečka Netolice, obklopeného rybníky v šumavském podhůří. Nabízí nejen příjemné ubytování, bezpečné parkování v uzamčeném dvoře, ale i celodenní stravování v hotelové restauraci.
Netolice, Jihočeský kraj

Autokemp Podroužek u Netolic

Autokemp Podroužek se nachází nedaleko malebného jihočeského města Netolice v předhůří Šumavy, zhruba 25 km od Českých Budějovic. Kemp leží u rybníku Podroužek, kde je v létě možnost koupání. Nedaleko jsou i další velké rybníky jako Malý a Velký Hrbovský.
Netolice, Jihočeský kraj

Penzion Na Horánku Netolice

Penzion Na Horánku se nachází v soukromé zahradě v okrajové části Netolic s velmi pěkným výhledem na město, které leží v překrásné krajině podhůří Šumavy. Léto je zde ideální pro houbaření v okolních lesích a turistiku.
Netolice, Jihočeský kraj