Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel Jména Panny Marie Lomec
Poutní kostel Jména Panny Marie Lomec
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Poutní kostel Jména Panny Marie Lomec

Severně od Netolic v okrese Strakonice se nachází Lomec, který je řazen mezi nejproslulejší poutní místa v jižních Čechách. Poutní kostele Jména Panny Marie patří k významným dílům vrcholného baroka ve střední Evropě.
Místo je významnou křižovatkou cyklotras a jedním ze zastavení na naučné cyklostezce Historická krajina Netolicka. Kostel byl vystavěný v letech 1692 až 1702 hrabětem Buquoyem, pro zázračnou sošku Panny Marie s Ježíškem. Unikátní je také centrální oltář s bohatými řezbami, který je zmenšenou napodobeninou Berniniho papežského oltáře z chrámu sv. Petra v Římě.
 
Na Lomci stojí také původně buquoyský lovecký zámeček z roku 1709-1710, který sloužil později jako fara a škola. Dnes zde působí Kongregace šedých sester III. řádu sv. Františka. Každou první sobotu v měsíci se zde pravidelně konají poutě a mše. Nově je zde vybudována i meditační zahrada.
 
Díky archeologickým vykopávkám z roku 1925 byla pod vrcholem zdejšího kopce objevena řada slovanských mohyl, které pocházejí zřejmě z 6.–9. století po Kristu. Zdejší pohřebiště patří mezi nejzachovalejší tohoto druhu v Čechách a je řazeno mezi jedno z největších na jihu Čech. Nedaleko kláštera se nachází zvonice se třemi zvony, první zvon pochází ze Svaté Hory z roku 1661, později byly k tomuto zvonu připojeny ještě dva další z Německa.

Provozovatel

Římskokatolická farnost

Lomec 52
pošta Vodňany
389 01 Lomec
Tel.:
+420 383 382 581
Email:
mirek.nikola@atla...
WWW:
www.lomec.cz
GPS:
49,095293 14,187514
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna U Kratochvíle

Cukrárna U Kratochvíle

Netolice, Jihočeský kraj
Hotel Rychta Netolice

Hotel Rychta Netolice

Netolice, Jihočeský kraj
Autokemp Podroužek u Netolic

Autokemp Podroužek u Netolic

Netolice, Jihočeský kraj
Zábavné centrum Družba Vodňany

Zábavné centrum Družba Vodňany

Vodňany, Jihočeský kraj