!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vodní nádrž Klíčava na Křivoklátsku
Příroda

Vodní nádrž Klíčava na Křivoklátsku

Přehrada Klíčava je umístěna na potoce Klíčava pod soutokem s Lánským potokem asi 3 km nad obcí Zbečno. Vodárenská nádrž byla vybudována v letech 1949 až 1955, zejména pro zásobování Kladna a okolí pitnou vodou, z úpravny blízko pod přehradou.
Uprostřed půvabné krajiny křivoklátských lesů pouze tři kilometry nad malebnou obcí Zbečno ležící na břehu malebné Berounky najdete vodní nádrž Klíčava. Hned pod ní se nachází architektonicky zajímavý objekt stejnojmenné úpravny vody.

Nádrž na stejnojmenném potoce byla vybudována mezi lety 1948 - 1955 jako zásobárna pitné vody pro Kladno a okolí. V letech 1996 - 1999 byla přestavěna a zmodernizováná na větší průtok. V roce 1997 se přiblížily a propojily vodárenské systémy z nádrže Klíčava a z artézských studní u Mělníka. Od té doby začala Klíčava ztrácet svůj význam, neboť voda ze studní je kvalitnější a levnější. Čerpací stanice Kamenné Žehrovice byla již úplně zrušena. V letech 1999 – 2005 se odběr vody dočasně pozastavil, odebíralo se pouze v období větší spotřeby pitné vody. Od března 2005 je odběr vody obnoven pro Stochovsko, Novostrašecko, Mšecko a Kladensko. Maximální výkon činí 180 litrů za sekundu.

Prakticky celá nádrž se nachází v Lánské oboře, kde je honitba Kanceláře prezidenta republiky. Vlastní hráz je přístupná veřejnosti, ale přístup kolem nádrže je po obou stranách hráze pro veřejnost uzavřen.
 

Jak se dostat na hráz Klíčavy

Ke Klíčavě můžete vyrazit pěšky po červené turistické značce z obce Písky. Ze vzdálenějšího Křivoklátu je to na hráz sedm kilometrů, část trasy vede přes přírodní rezervaci Brdatka a na cestě narazíte na několik míst, odkud budete mít úžasný výhled na Křivoklátsko a údolí Berounky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 18. 11. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Masarykova vyhlídka ve Zbečně

Kemp Masarykova vyhlídka ve Zbečně

Zbečno, Střední Čechy
Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu Račice

Račice, Střední Čechy
Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Střední Čechy