Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí a na zámku Ratibořice
Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí a na zámku Ratibořice
"> "> Pri prohlídce adventne a vánocne vyzdobených zámeckých interiéru zámku Ratiborice, se seznámte s prubehem vánocních svátku na bývalém náchodském panství "> S tradicemi v období adventu a Vánoc vás v Rudrove mlýne seznámí folklorní soubor Barunka "> Od 5. do 8. prosince zdejší památky ožijí již tradicní akcí Advent na zámku v Ratiboricích a v Babiccine údolí
Památky

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí a na zámku Ratibořice

  • Vydáno4. prosince 2019
Zámek Ratibořice a Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 5. do 8. prosince 2019 zdejší památky ožijí již tradiční akcí "Advent na zámku v Ratibořicích a v Babiččině údolí".
Advent v Babiččině údolíJak vypadaly „staročeské“ adventní a vánoční zvyky v 1. polovině 19. století máte možnost zjistit 5. až 8. prosince 2019 v Rudrově mlýněBabiččině údolí, kde vás obdobím adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově Rudrova mlýna a vodního mandlu se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Mlýn byl do dnešní podoby přestavěn v 18. století a také se v něm odehrával děj románu Babička. Uvnitř si můžete prohlédnout historickou mlynářskou technologii a vybavení obydlí mlynáře a jeho rodiny. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.
 
Advent v RatibořicíchJak si na Vánoce žila vrchnost, zjistíte při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku Ratibořice. Na svém letním sídle vás přijme sama paní kněžna, během prohlídky se o vás postarají úředníci a sloužící. Při prohlídce se seznámíte s průběhem vánočních svátků na bývalém náchodském panství ve 2. pol. 19. století. Ve vstupní hale v přízemí zámku pro vás bude připraveno posezení v malé kavárně s nabídkou tradičního zámeckého občerstvení. Prohlídky probíhají od 9:00 do 16:00 hodin.

Turisty, kteří do Babiččina údolí nebo na zámek Ratibořice plánují výlet upozorňujeme, že ve čtvrtek 5. a v pátek 6. 12. bude na zámku otevřeno pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky! Doporučujeme proto rezervaci pro jednotlivce raději i na sobotu a neděli. Rezervace prohlídek a podrobné informace o adventních akcích v Babiččině údolí a na zámku Ratibořice získáte na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin). Vstupné na zámek je za 90 korun pro dospělé a 60 korun pro děti a seniory. Do Babiččina údolí se podíváte za 60 Kč, děti a senioři za 40 Kč.
Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.