Úvod > Aktuality > Kutná Hora letos slaví 20 let od zápisu na Seznam dědictví UNESCO
Kutná Hora letos slaví 20 let od zápisu na Seznam dedictví UNESCO
"> Kutná Hora letos slaví 20 let od zápisu na Seznam dedictví UNESCO "> Kutná Hora je již 20 let soucástí rodiny svetových památek UNESCO "> Oslavy tohoto výrocí budou probíhat radou spolecenských a kulturních akcí
Památky

Kutná Hora letos slaví 20 let od zápisu na Seznam dědictví UNESCO

  • Vydáno21. ledna 2015
Historické centrum města s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci bylo na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zařazeno roku 1995. V rámci České republiky to tehdy byla v pořadí čtvrtá lokalita, kdežto dnes již na tomto nejprestižnějším světovém seznamu představuje jednu z dvanácti. Letos tedy Kutná Hora slaví již 20 let od této události. Oslavy tohoto výročí budou probíhat řadou společenských a kulturních akcí.
Kutní HoraKutná Hora je již 20 let součástí rodiny světových památek UNESCO. V letošním roce toto jubileum připomene řada kulturních a společenských akcí. Od 2. do 20. února bude ve Spolkovém domě k vidění fotografická výstava Foto času, která mapuje proměny města. S obdivem k někdejším stavitelům budou mít zájemci jedinečnou příležitost při jarní rovnodennosti 20. 3. sledovat putování světelného paprsku chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Výstava s názvem Poznej světové dědictví UNESCO bude ke shlédnutí v dubnu v Sankturinovském domě.

Jubileum připomenou i akce, které mají v Kutné Hoře už svou pevnou tradici, ať už je to dubnové Probouzení, květnová Kutnohorská muzejní noc, Noc kostelů či v červnu Mezinárodní hudební festival, Operní týden, Královské stříbření Kutné Hory a Mezinárodní kytarová soutěž.

Chrám sv. BarboryVernisáž výstavy, kterou Nadace Kutná Hora UNESCO speciálně připravila k tomuto výročí, se uskuteční v rámci Dnů evropského dědictví 5. září v Sankturinovském domě. Nejvýznamnějším měsícem pak bude prosinec, neboť k zápisu došlo právě 9. prosince. V předvečer tohoto jubilea 8. 12. se v GASKu uskuteční odborná mezinárodní konference. Večer pak v refektáři sedleckého kláštera naplní barokní hudba. Přesně v den výročí zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO by se měl otevřít nově zrekonstruovaný rodný dům Mikuláše Dačického, kde by mělo působit dokumentační středisko.

Kutná HoraHistorické centrum Kutné Hory zaujímá plochu 62 hektarů a uchovává ve svých hranicích 319 kulturních památek a 2 národní kulturní památky – Vlašský dvůr a chrám sv. Barbory. Po Praze, Olomouci a Brně je tedy čtvrtou největší městskou památkovou rezervací v České republice. Kutná Hora je ale především specifická svojí atmosférou původně hornického města, jehož historické jádro tvoří pozoruhodnou srostlici uliční sítě a menších náměstí na svažitém terénu. Hluboko pod nohama se rozprostírá podzemní svět protkaný hustou sítí chodeb a štol, většinou již zasypaných nebo zatopených, které však tu a tam svoji existenci připomenou. Kutná Hora má také jedno z nejcharakterističtějších městských panoramat. Asi nejpůsobivější pohled na něj se naskýtá z údolí říčky Vrchlice, kde jen mírným pootočením na patě zhlédnete půl kilometru dlouhý prospekt vedle sebe na údolní hraně řazených nejvýznamnějších staveb města.

K historickému centru také neodmyslitelně patří dnešní předměstí Sedlec s někdejším klášterem cisterciáků. Ten v době své největší slávy ve středověku tvořil městu protipól; zatímco Kutná Hora byla dnem i nocí tepoucí organismus, sedlecký klášter představoval tiché místo modlitby a kontemplace. Nejvýznamnější stavbou je tu dodnes katedrála Nanebevzetí Panny Marie.
Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory

Údolí Vrchlice je krásným místem pro výlet v kteroukoli roční dobu. Toto místo si zamiloval dokonce spisovatel Emil Frýda, který vešel do dějin literatury jako Jaroslav Vrchlický. Údolím vede naučná stezka, která seznamuje se starými doly a mlýny. Na konci údolí objevíte také malebné vodopády.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Královské stříbření Kutné Hory 2023

24.6.
25.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2023

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory bylo pro rok 2022 zrušeno a uskuteční se opět až v roce 2023.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality