Úvod > Co chcete dělat? > Synagoga a židovský hřbitov v Hořicích
Památky

Synagoga a židovský hřbitov v Hořicích

Poblíž hasičské zbrojnice v ulici Tovární v Hořicích se nachází budova bývalé židovské synagogy. Od r. 1956 je modlitebnou Církve česko-slovenské husitské. V Karlově, dříve Židovské ulici, najdeme i starý židovský hřbitov.
Židovská synagoga
Základní kámen k podezdívce synagogy byl položen r. 1726 a stavba byla dokončena kolem roku 1730. Jednalo se o nevelkou dřevěnou budovu krytou šindelem, která však již záhy přestala dostačovat potřebám rozrůstající se komunity. Některé obřady musely být vykonávány venku pod širým nebem, což budilo nevoli u křesťanských sousedů, a proto již r. 1764 požádala židovská obec o povolení k přestavbě a rozšíření synagogy. V r. 1767 byla na tomtéž místě zahájena stavba nové, větší a tentokrát zděné synagogy.

V r. 1859 synagoga spolu s vedlejšími masnými krámy vyhořela. Po požáru byla budova obnovena, zvýšena a opatřena taškovou krytinou. Byl rovněž opraven přilehlý dům, kde se nacházela stará židovská škola a byt rabína. Za 2. sv. války došlo k uzavření synagogy a cenné věci byly odvezeny do Židovského muzea v Praze, v jehož sbírkách se dnes nachází 10 stříbrných liturgických předmětů z původního inventáře.

Nejznámějším a nejoblíbenějším rabínem byl Dr. Adolf Ehrentheil, který v Hořicích působil 33 let a těšil se velké úctě. Posledním hořickým rabínem byl Adolf Mellion. Po 2. sv. válce se Židé v Hořicích již ke společné modlitbě nesešli, a tak chátrající objekt zakoupila v roce 1952 Církev československá husitská, která jej zrekonstruovala pro potřeby svých bohoslužeb. Při tomto zásahu byly odstraněny veškeré prvky původní židovské výzdoby a zbořena prastará židovská škola. Z původní výzdoby se zachovaly jen pískovcové desky s Desaterem a část původní dlažby. Nový sbor byl nazván jménem Jana Žižky z Trocnova a slavnostně otevřen 10. června 1956. Přilehlý pozemek po staré škole byl přeměněn v zahradu. Husitská církev užívá objekt ke svým bohoslužbám dodnes.

Židovský hřbitov
První zmínky o židovském hřbitově pocházejí z roku 1748, pravděpodobně vznikl již ve stoletím předcházejícím. Jelikož majetek Židů se často stával terčem útoků vandalů, byl roku 1776 u židovského hřbitova postaven domek pro hlídače, aby bylo toto místo lépe ohlídáno. V domku sídlil také špitál a byla zde umístěna márnice.

Na hřbitově se nachází cenné náhrobky z 18. a 19. století a podle kronikáře Zwiefelhofera by tu mělo být i několik pomníků z napoleonských válek. Přes opravu přestává starý hřbitov koncem 19. století vyhovovat požadavkům moderního pohřebnictví a úřady naléhají na založení nového hřbitova. V roce 1896 obec kupuje pozemek na Gothardě. Dne 1. listopadu 1897 byl hřbitov slavnostně vysvěcen. 

V roce 1933 odprodala židovská obec část pozemku hřbitova se studnou hořické obci s právem přístupu k studni. Za utržené peníze opravili synagogu a zeď u starého hřbitova. V 60. letech tehdejší vedení města rozhodlo židovský hřbitov zcela zlikvidovat. Hroby byly zrušeny a cenné mramorové pomníky rozprodány. V 90. letech byl pozemek hřbitova vrácen židovské obci, hroby se však již nepodařilo zachránit. Bývalá židovská modlitebna je dnes využívána jako smuteční obřadní síň pro civilní pohřeb.

Provozovatel

Městské informační centrum Hořice

Náměstí Jiřího z Poděbrad 3
508 01 Hořice
Tel.:
+420 492 105 432
Email:
infocentrum@horic...
WWW:
www.horice.org
GPS:
50,367599 15,632159
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Hořice, Královéhradecký kraj
Barokní zámeček Hořice

Barokní zámeček Hořice

Hořice, Královéhradecký kraj
Cyklostezka v Hořicích

Cyklostezka v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj
Restaurace Staré Časy

Restaurace Staré Časy

Hořice, Královéhradecký kraj
Penzion a restaurace U Jízdárny v Hořicích

Penzion a restaurace U Jízdárny v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj
Hotel Dachova v Hořicích

Hotel Dachova v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj