Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Bývalá železniční stanice Schlackenwerth v Ostrově – dnes odpočívárna a minimuzeum
Památky

Bývalá železniční stanice Schlackenwerth v Ostrově – dnes odpočívárna a minimuzeum

Provoz bývalé horské železniční trati mezi Ostrovem a Jáchymovem trval přes 60 let do roku 1957. V roce 2017 byla poslední památka po železniční trati zrekonstruována a od té doby slouží jako malé muzeum a odpočívadlo na cyklostezce z Ostrova do Jáchymova.

Historie železnice

Stavba železnice přinášela kvůli rozdílné nadmořské výšce spoustu komplikací. Povolení na stavbu železnice byla vydána již v roce 1883, samotná stavba však začala až v roce 1896. Kvůli vysokému převýšení byly v průběhu 14 let některé zpracované projekty zamítnuty, v roce 1895 přišla s řešením vídeňská firma E. Gross – železnice musí být postavena jako trať pro parní adhesní tramvaj. Samotné práce byly zahájeny na začátku roku 1896 a po 9 měsících, 22. prosince 1896, byla oficiálně zahájena pravidelná doprava mezi Ostrovem a Jáchymovem.

Železniční trať vedla přes zastávky Schlackenwerth (Ostrov) – Schlackenwerth P.H. (Ostrov, zastávka) – Unter-Brand (Dolní Žďár) – Ober-Brand (Horní Žďár) – St. Joachimsthal (Jáchymov). Zastávka byla původně postavena jako otevřená zastávka, v roce 1914 však byla nahrazena zděnou budovou.

Provoz, v tehdejší době nejstrmější železnice na našem území se stoupáním 52,6 %, neprobíhal bez problémů. V zimních měsících bývala železnice často neprůjezdná, a i v průběhu roku nebyla doprava dostačující. Proto v roce 1934 Ministerstvo dopravy zrušilo přepravu osob.

Traduje se, že pomyslným hřebíčkem do rakve ostrovské železnice byla cesta rumunského ministra, který uvázl a souprava čekala v mrazu tři hodiny na náhradní lokomotivu, která jí i se zuřícím politikem nakonec do Jáchymova dotlačila.

Osobní doprava byla v roce 1941 obnovena Říší, po 2. světové válce přebrala trať Československá státní dráha (ČSD). Trať sloužila k přepravě rudy, která byla dál z ostrovského nádraží převážena do Sovětského svazu. V roce 1957 Česká národní rada (ČNR) trať zrušila kvůli útlumu těžby uranu a rozšiřující se silnici do Ostrova. V provozu zůstala pouze úsek vlečky mezi Ostrovem a Dolním Žďárem. Po ukončení provozu zastávka sloužila pro uskladnění zařízení signalizačních návěstí vlečky.

V roce 2017 byla zastávka zrekonstruována, včetně původního nápisu Schlackenwerth P.H. nad vstupem do budovy. V budově zastávky bylo zřízeno malé muzeum, kde mohou návštěvníci skrz informační tabule s historickými fotografiemi nahlédnout do doby fungování železniční tratě, prohlédnout si jak vypadala kancelář výpravčího v tehdejší době. Bývalá železniční zastávka dnes slouží jako odpočívadlo pro cyklisty, včetně veřejné toalety.

Ostrovský festival vína 2024

Proč jezdit za vínem na Moravu, když Morava může sem k nám! Ve spolupráci s Českým festivalem vína bude v Ostrově dne 1. června 2024 v Zámeckém parku u Paláce princů startovat 2. ročník Ostrovského festivalu vína.
Ostrov, Karlovarský kraj

Ray Wilson & Band: Genesis Classic

Hosty koncertu jsou Michal Prokop & Framus Five a Kalandr a Revival Band.
Ostrov, Karlovarský kraj

Jelen

Jelen, Tereza Balonová, Kateřina Marie Tichá.
Ostrov, Karlovarský kraj

Deskové hry pro dospělé

Hraní složitějších deskových her
Ostrov, Karlovarský kraj

Relaxační malování pro dospělé

Odpočinková akce pro dospělé.
Ostrov, Karlovarský kraj

PortDeBras s Evou Škytovou

PortDeBras je cvičení založené na elegantním, jemném, plynulém a ženském pohybu. Zažijte napojení těla a mysli za doprovodu hudby.
Ostrov, Karlovarský kraj

Slovinsko, moje nová láska

Cestovatelská přednáška.
Ostrov, Karlovarský kraj

Co nám bere energii a jak s tím pracovat

Přednáška o osobním rozvoji.
Ostrov, Karlovarský kraj

Kostel sv. Michaela a Panny Marie Věrné v Ostrově

Původně gotický farní kostel byl vystavěn ve 2. polovině 14. století uprostřed nového založení městečka Ostrov.
Ostrov, Karlovarský kraj

Malování na keramiku

Prožijte spolu příjemné odpoledne plné zábavy, daleko od starostí všedních dnů. Anebo přijďte sami – prostě jen tak relaxovat.
Ostrov, Karlovarský kraj

Stará Radnice Ostrov

Goticko-renesanční památkový skvost uprostřed historické části Ostrova. Zdi radnice byly svědkem rozvoje, rozmachu i pádů města.
Ostrov, Karlovarský kraj

Klášterní areál Ostrov

Klášterní areál v Ostrově tzv. Posvátný okrsek se nachází na západním okraji historického jádra Ostrova v sousedství slavného Zámeckého parku, kdysi nazývaného osmým divem světa. Návštěvu areálu by si neměl nechat ujít žádný milovník barokní architektury.
Ostrov, Karlovarský kraj

Kovová socha funkčního klavíru v Ostrově

Klášterní areál Ostrov se pyšní netradičním uměleckým dílem. Vystavena je zde kovová socha barokního klavíru, která vznikla při kovářském sympoziu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Letohrádek v Ostrově – městská galerie

V budově letohrádku v zámeckém parku v Ostrově sídlí městská galerie, která spadá pod Galerii umění Karlovy Vary. Pořádá řadu výstav a akcí.
Ostrov, Karlovarský kraj

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc

Rok 1621 – 400. výročí od popravy 27 českých pánů si připomínají po celé republice, zejména v místech, kde popravení žili. Poznejte ostrovský zámek, místo, kde se narodil a žil nejbohatší šlechtic ze všech popravených – Jáchym Ondřej Šlik.
Ostrov, Karlovarský kraj

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie. S profesionálním průvodcem zažijte prohlídku staré i nové části města. Uvidíte to nejzajímavější z mozaiky architektury, kterou se Ostrov pyšní.
Ostrov, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Patisserie na Staráku

Dvojčata Michaela a Kateřina Černá mají v Ostrově malý espresso bar s vlastní cukrářskou výrobou. Podnik v podstatě převzaly po svých rodičích, kteří na stejné adrese provozovali Creperii. Ta úplně neprosperovala a když už to vypadalo na zavření, do hry vstoupily Míša s Katkou.
Ostrov, Karlovarský kraj

Zeus Burgers & Wings

O chlup lepší fastfood a jeho pokračování v Ostrově. Božské burgery, ďábelská křídla, wrapy aneb tortilly... Prostě božské místo. Nyní ve spojení, dá se říci, mýtickém. Protože Zeus Burgers najdete v již, pro ostrovské občany známém, Pegasu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Penzion Větrný vrch v Ostrově u Karlových Varů

Rodinný nově zrekonstruovaný penzion Větrný vrch se nachází v Ostrově, na úpatí Krušných hor. Je velmi dobře dostupný z Karlových Varů, Krušných hor a západočeských lázní.
Ostrov, Karlovarský kraj

Výletní kavárna Art café Větrný vrch

Kavárna v klidném prostřední na samotě cestou mezi Karlovými Vary a Božím Darem. Nabízíme domácí dezerty, kávu a točené pivo. K dispozici je pergola s venkovním grilem a dětské hřiště.
Ostrov, Karlovarský kraj

Pivovar Rudohor

Pivovar Rudohor se nachází na úpatí Klínovce – nejvyšší hory Krušných hor, na okraji Ostrova v Dolním Žďáru v historické budově z 15. století s číslem popisným 1.
Ostrov, Karlovarský kraj

Pension Nataliya

Pension se v západní části podhůří Krušných hor, v hornickém Montan regionu Erzgebirge/Krušnohoří.
Ostrov, Karlovarský kraj

Active & Wellness Hotel Subterra

Active & Wellness Hotel Subterra se nachází v oblasti lázeňského trojúhelníku Karlovarského kraje. Nabízí ubytování v 29 pokojích.
Ostrov, Karlovarský kraj

Honour and Grace Hotel

Hotel leží v samém srdci krušnohorských lesů a mezi oblíbenými turistickými destinacemi jako jsou Karlovy Vary, Ostrov, Jáchymov a Boží Dar.
Ostrov, Karlovarský kraj