Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Smetanův dům v Litomyšli
Kultura

Smetanův dům v Litomyšli

Monumentální neorenesanční budova Smetanova domupochází z let 1903-1905, byla postavena na okraji centra města dle návrhu arch. Šuly, Šulce a Velflíka. Od svého postavení slouží jako divadelní scéna, dnes jsou zde pořádány i četné další kulturní a společenské akce, plesy a koncerty.
Velkolepá budova litomyšlského divadla Smetanova domu vznikla v letech 1903–1905 podle návrhu Jana Šuly, Viktorina Šulce a Josefa Velflíka, profesorů české státní průmyslové školy v Plzni a později také v Praze. Novostavbě musel ustoupit historický objekt barokního hostince Karlov, původně letohrádku, vystavěného v roce 1741 a od roku 1784 užívaného také jako střelnice. Smetanův dům, zpočátku zvaný „Národní“, byl ve své době společně s o málo starším plzeňským divadlem nejmodernější divadelní budovou na českém venkově.
 
Od svého postavení slouží Smetanův dům koncertům, divadelním představením, filmovým projekcím, na programu jsou i plesy a zábavy všeho druhu včetně módních přehlídek. Kromě toho Smetanův dům organizuje vzdělávací jazykové kurzy či kurzy společenské výuky a tanců. Prostory nabízí i sympóziím, přednáškám a rautům.
 

Pronájem Smetanova domu

Ve Smetanově domě si lze pronajmout Velký i Malý sál. Velký sál má maximální kapacitu 550 návštěvníků při pořádání plesu nebo koncertů, rautová úprava nabízí 400 míst k sezení. Je zde možné provádět i módní přehlídky s kapacitou 521 sedadel (předváděcí molo je samozřejmostí). Mimo kulturních akcí si lze sál pronajmout i pro konference, semináře či svatební hostiny. Malý sál má při koncertním uspořádání 120 míst, v rautové úpravě pak 150 míst.

Provozovatel

Smetanův dům Litomyšl

Komenského nám. 402
570 01 Litomyšl
Tel.:
+420 461 613 239
Email:
smetanuv.dum@lito...
WWW:
www.smetanuvdum.cz
GPS:
49,872897 16,307535
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Smetanova Litomyšl 2023

65. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 15. června do 2. července 2023.
Litomyšl, Pardubický kraj

Prohlídka Litomyšle s rytířem Toulovcem

Projděte se městem v doprovodu rytíře, který zná Litomyšl jako svoje kožené boty. Vydáte se po stopách významných osobností, pokocháte se místní architekturou a uměním ve veřejném prostoru, nahlédnete do tajuplných uliček a dvorků. Rytíř bude vyprávět příběhy skutečné i tradované legendy.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ivana a Filip Langrovi – Vlna, dřevo, kámen

Galerie Sofia v Antik Hotelu Sofia.
Litomyšl, Pardubický kraj

Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého – s šířkou 5,9 m – betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Pomník J. A. Komenského Zeměkoule v Litomyšli – Orbisterrarum

Pomník Komenského tvoří na podstavci stojící velká koule o průměru 2,5 m symbolizující Zemi. Je složena z dílů měděného plechu, na kterém jsou především stylizované výjevy ze života Komenského a jeho díla.
Litomyšl, Pardubický kraj

Lázeňské pobyty po celé České republice s cestovní kanceláří

Cestovní kancelář Lázeňské pobyty se specializuje na lázně a wellness, zaměřuje se na pobyty v lázních a wellness hotelech.
Litomyšl, Pardubický kraj

Galerie Pakosta

Street gallery umístěna do stavby z roku 2014, jejíž autorkou je Zdeňka Vydrová.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli

Nová zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli je útočištěm umění, kreativity a relaxace.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Na Karlově v Litomyšli

Na pomyslné gastronomické mapě Litomyšle ožívá nově zrekonstruovaná tradiční restaurace Na Karlově, nacházející se v secesně-novorenesanční budově Smetanův dům.
Litomyšl, Pardubický kraj

Kavárna Bobo Café v Litomyšli

Příjemná a velmi oblíbená kavárna Bobo Café v Litomyšli nabízí pohodlné posezení propojené s kulturními akcemi. Vybrat si můžete chutné cukrářské výrobky, zdravé bagety, ale i spoustu chlazených alkoholických i nealkoholických nápojů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Pension Kraus v Litomyšli

Pension Kraus je rodinný pension, vzdálený 100 m od historického centra Litomyšle. Penzion nabízí kvalitní ubytování evropského standardu s uzamčeným parkovištěm.
Litomyšl, Pardubický kraj

Havran Café Steak Bar

Steakový bar v samotném srdci Litomyšle nabízí pokrmy, které jsou připravovány z čerstvých sezónních surovin.
Litomyšl, Pardubický kraj