Úvod > Co chcete dělat? > Pomník J. A. Komenského Zeměkoule v Litomyšli – Orbisterrarum
Památky

Pomník J. A. Komenského Zeměkoule v Litomyšli – Orbisterrarum

Pomník Komenského tvoří na podstavci stojící velká koule o průměru 2,5 m symbolizující Zemi. Je složena z dílů měděného plechu, na kterém jsou především stylizované výjevy ze života Komenského a jeho díla.
Památník Jana Ámose Komenského (Zeměkoule – Orbisterrarum) vytvořil Alois Metalák. Objekt památníku má tvar koule o průměru 2,5 m symbolizující Zemi. Plášť je tvořen lichoběžníkovými tepanými pláty z mědi. Ty plastiku pokrývají v sedmi řadách, z čehož každá řada zahrnuje šestnáct výjevů (horizontálně).

Jednotlivé sloupce s lichoběžníkovými pláty (vertikálně) jsou spojeny ozdobnými pásky z mědi pomocí nýtů. Vrchní část objektu je překryta kruhovým plechem o průměru 1 metr. První nepohledová řada obsahuje pravidelně se střídající motiv stromu s geometrickými vzory, v kruhových festonech druhé řady jsou vepsány názvy Komenského děl, střídají se s okřídlenými lvy, ve třetí řadě se pravidelně střídají pláty s lodí, symbolem piku, lilie a výjevy z Komenského života.

Ve čtvrté řadě jsou v kruhových festonech vypsány názvy Komenského děl, střídají se s nápisem "Biblí svatá" a symbolem orlice, v páté řadě je postava Komenského, střídající se motivy srdce a lilie, šestá řada obsahuje další názvy Komenského děl se střídajícím se motivem berana a poslední sedmá řada obsahuje pravidelně se střídající pláty s kalichem, pochodní a orlicí.

K poslednímu zásahu na pomníku došlo v roce 1943, kdy byl demontován, a na své místo se vrátil až v roce 1967. Pomník Orbis terrarum se nachází na Komenského náměstí mezi střední pedagogickou školou a prodejním centrem, nedaleko Smetanova domu.

Provozovatel

Pomník Jana Ámose Komenského

Komenského náměstí
570 01 Litomyšl
Email:
ic@litomysl.cz
WWW:
www.litomysl.cz
GPS:
49,873180 16,308745
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Bobo Café v Litomyšli

Kavárna Bobo Café v Litomyšli

Litomyšl, Pardubický kraj
Pension Kraus v Litomyšli

Pension Kraus v Litomyšli

Litomyšl, Pardubický kraj
Penzion Paseka Litomyšl

Penzion Paseka Litomyšl

Litomyšl, Pardubický kraj
Havran Café Steak Bar

Havran Café Steak Bar

Litomyšl, Pardubický kraj