Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Choustník

Přírodní rezervace Choustník

Příroda
Na vrcholu skalnatého hřbetu nedaleko hradu Choustník najdete skalní město, které tu vzniklo postupným zvětráváním, je obklopeno starým lesním porostem. Zajímavostí jsou malé pukliny a prohlubně na skalách, kterým geologové říkají voštiny.
Od východního okraje obce Choustník se zvedá stejnojmenný vrchol ( 670 m.n.m.). Kolem něho se rozprostírá chráněné území přírodní rezervace. V rezervaci naleznete různé přírodní zajímavosti -  velké balvany a skalky, které tvoří skalní městečko s přiléhajícím kamenným mořem. Skalní stěny dosahují výšky maximálně 6 metrů. Skálu tvoří hrubozrnná choustnická ortorula s nápadnými černými kousky turmalínu. Skalní stěny jsou vyhledávaným místem horolezců.

Les rostoucí v okolí má charakter pralesa (buk, javor, klen, lípa, jedle, smrk). V podrostu pod stromy našlo své útočiště několik druhů měkkýšů a daří se tu také chráněným květinám. Jako přírodní rezervace byla tato oblast vyhlášená v roce 1949 a zaujímá rozlohu 9,9 ha. Okrajem přírodní rezervace vede zeleně značená turistická stezka.

Vrch nad stejnojmennou obcí ležící cca 11 km jihovýchodně od města Tábor. Na vrcholu je zřícena hradu Choustník, u níž přírodní rezervace začíná.Celý popis
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Červená Lhota

Restaurant Červená Lhota

Kardašova Řečice, Jižní Čechy
Staročeská restaurace Národ

Staročeská restaurace Národ

Soběslav, Jižní Čechy
Penzion Arvi Soběslav

Penzion Arvi Soběslav

Soběslav, Jižní Čechy