!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Břežanské údolí – zookoutek je uzavřen
Příroda

Přírodní rezervace Břežanské údolí – zookoutek je uzavřen

Přírodní rezervaci na jižním okraji Prahy tvoří zalesněné údolí Břežanského potoka, které se táhe od Dolních Břežan ke Zbraslavi v délce asi 5 kilometrů. Celým údolím prochází silnice a turistická stezka. Při vyústění údolí před Zbraslaví zde naleznete areál zdraví s mini zoo koutkem.
Důvodem ochrany této přírodní rezervace jsou skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka s významným geologickým profilem. Územím vede modrá a zelená turistická značka. Nedaleko Dolních Břežan na zelené značce najdete hradiště Dolní Břežany, které bylo osídleno v raném středověku, dosavadní výzkumy jej datují do 11. století. Jaho účel není jednoznačný – mohlo souviset s ochranou cesty na Zbraslav, mohlo být přemyslovským opěrným bodem sloužícím k výběru daní a rovněž mohlo souviset s těžbou zlata v okolí.

Na konci údolí, asi 500 m od vlakové zastávky Zbraslav se ma levé straně Břežanského potoka nachází dětmi velmi oblíbený zoo koutek (malá lesní zoo Zbraslav). Zblízka si zde můžete prohlédnout například lišky, jezevce, srnky, divoké kance, kuny a fretky či bažanty.

Snad vůbec největší zajímavostí Břežanského údolí je podle entomologů noční motýl přástevník kostivalový. Tento evropsky významný druh je údajně naprostou vzácností. Vyskytuje se tu a tam ještě v jižních částech Evropy, ale určitě ne v městských aglomeracích, jak je tomu u nás.
 

Zookoutek Břežany je uzavřen

Zookoutek se ke dni 31. 3. 2020 uzavírá do odvolání. Rozhodnutí platí do zahájení nutné rekonstrukce. Obec Dolní Břežany, přestože není vlastníkem pozemků, usiluje o legalizaci současného stavu a získání povolení na rekonstrukci, ale jeho podmínkou je řada právních kroků, počínaje změnou územního plánu a konče vynětím celého areálu z lesního půdního fondu. Pevně věříme, že zvířata se do půvabného Břežanského údolí zase vrátí. A to za lepších, důstojnějších a bezpečnějších podmínek.
 
Zobrazit více