Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Břežanské údolí

Přírodní rezervace Břežanské údolí

Příroda
Přírodní rezervaci na jižním okraji Prahy tvoří zalesněné údolí Břežanského potoka, které se táhe od Dolních Břežan ke Zbraslavi v délce asi 5 kilometrů. Celým údolím prochází silnice a turistická stezka. Při vyústění údolí před Zbraslaví zde naleznete areál zdraví s mini zoo koutkem.
Důvodem ochrany této přírodní rezervace jsou skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka s významným geologickým profilem. Územím vede modrá a zelená turistická značka. Nedaleko Dolních Břežan na zelené značce najdete hradiště Dolní Břežany, které bylo osídleno v raném středověku, dosavadní výzkumy jej datují do 11. století. Jaho účel není jednoznačný – mohlo souviset s ochranou cesty na Zbraslav, mohlo být přemyslovským opěrným bodem sloužícím k výběru daní a rovněž mohlo souviset s těžbou zlata v okolí.

Na konci údolí, asi 500 m od vlakové zastávky Zbraslav se ma levé straně Břežanského potoka nachází dětmi velmi oblíbený zoo koutek (malá lesní zoo Zbraslav). Zblízka si zde můžete prohlédnout například lišky, jezevce, srnky, divoké kance, kuny a fretky či bažanty.

Snad vůbec největší zajímavostí Břežanského údolí je podle entomologů noční motýl přástevník kostivalový. Tento evropsky významný druh je údajně naprostou vzácností. Vyskytuje se tu a tam ještě v jižních částech Evropy, ale určitě ne v městských aglomeracích, jak je tomu u nás.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019