Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Přírodní rezervace Břežanské údolí – zookoutek je uzavřen
Příroda

Přírodní rezervace Břežanské údolí – zookoutek je uzavřen

Přírodní rezervaci na jižním okraji Prahy tvoří zalesněné údolí Břežanského potoka, které se táhe od Dolních Břežan ke Zbraslavi v délce asi 5 kilometrů. Celým údolím prochází silnice a turistická stezka. Při vyústění údolí před Zbraslaví zde naleznete areál zdraví s mini zoo koutkem.
Důvodem ochrany této přírodní rezervace jsou skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka s významným geologickým profilem. Územím vede modrá a zelená turistická značka. Nedaleko Dolních Břežan na zelené značce najdete hradiště Dolní Břežany, které bylo osídleno v raném středověku, dosavadní výzkumy jej datují do 11. století. Jaho účel není jednoznačný – mohlo souviset s ochranou cesty na Zbraslav, mohlo být přemyslovským opěrným bodem sloužícím k výběru daní a rovněž mohlo souviset s těžbou zlata v okolí.

Na konci údolí, asi 500 m od vlakové zastávky Zbraslav se ma levé straně Břežanského potoka nachází dětmi velmi oblíbený zoo koutek (malá lesní zoo Zbraslav). Zblízka si zde můžete prohlédnout například lišky, jezevce, srnky, divoké kance, kuny a fretky či bažanty.

Snad vůbec největší zajímavostí Břežanského údolí je podle entomologů noční motýl přástevník kostivalový. Tento evropsky významný druh je údajně naprostou vzácností. Vyskytuje se tu a tam ještě v jižních částech Evropy, ale určitě ne v městských aglomeracích, jak je tomu u nás.
 

Zookoutek Břežany je uzavřen

Zookoutek se ke dni 31. 3. 2020 uzavírá do odvolání. Rozhodnutí platí do zahájení nutné rekonstrukce. Obec Dolní Břežany, přestože není vlastníkem pozemků, usiluje o legalizaci současného stavu a získání povolení na rekonstrukci, ale jeho podmínkou je řada právních kroků, počínaje změnou územního plánu a konče vynětím celého areálu z lesního půdního fondu. Pevně věříme, že zvířata se do půvabného Břežanského údolí zase vrátí. A to za lepších, důstojnějších a bezpečnějších podmínek.
 

Pražské tetičky a zbraslavští strýčkové

Zbraslavská kulturní společnost uvádí v divadle Jana kašky na Zbraslavi, směšnohru Václava Klimenta Klicpery, Pražské tetičky a zbraslavští strýčkové.
Praha 5, Praha

MUDr. Karel Nešpor, CSc. – Zdravé emoce v prevenci stresu

Kulturně komunitní centrum Koruna srdečně zve na večer s Dr. Karlem Nešporem.
Praha 16, Praha

Masopust na Fajnovém dvoře

Kulturně komunitní centrum Koruna ve spolupráci s MČ Praha 16 Vás srdečně zve na masopust na Fajnový dvůr. Masopustní průvod vyjde ve 14 hodin od KKCK směrem k radnici a zpět za doprovodu členů DS Gaudium a bubeníků ZUŠ Klementa Slavického.
Praha, Praha

Kde přespávají pohádky

Pohádka o tom, jak to funguje v divadle.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Vila Planá růže na Zbraslavi

Soukromá vila, stojící dnes na pravé straně zbraslavského nástupu na Most Závodu míru, byla postavena v roce 1899.
Praha 5, Praha

Ottova vila na Zbraslavi

Vilu postavil v letech 1907 – 1909 pro rodinu nakladatele Jana Otty Ing. Otakar Novotný. Vila sloužila jak k bydlení, tak i jako reprezentativní prostory. Dnes je ve vlastnictví Zbraslavi.
Praha 5, Praha

Přírodní rezervace Šance v Praze

Přírodní rezervace Šance je součástí přírodního parku Modřanská rokle – Cholupice. Hlavním motivem ochrany jsou zde skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka, dubový les, lipové javořiny a také ohrožené druhy rostlin a živočichů. Jedním z nich je nočního motýl přástevník kostivalový.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bifé Prádelna

Milujeme kávu, máme rády společnost a proto máme malou kavárnu, kde pro vás s láskou připravujeme všechny dobroty samy, jako za časů našich babiček. Přijďte ochutnat, vybere si každý.
Praha-Zbraslav, Praha

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha