Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Přírodní rezervace Šance v Praze
Příroda

Přírodní rezervace Šance v Praze

Přírodní rezervace Šance je součástí přírodního parku Modřanská rokle – Cholupice. Hlavním motivem ochrany jsou zde skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka, dubový les, lipové javořiny a také ohrožené druhy rostlin a živočichů. Jedním z nich je nočního motýl přástevník kostivalový.
Přírodní rezervace Šance je součástí rozsáhlého keltského oppida, jehož větší část se nachází na protilehlém vrchu Hradiště. Území bylo osídlené již od doby bronzové, keltské oppidum pak dosáhlo největší rozlohy 118 hektarů v 2. století před n. l., když zde žilo asi až 3 500 obyvatel. K zániku oppida došlo zřejmě v důsledku válečné události po polovině 1. stol. n. l. Celé území zaniklého keltského oppida na vrchu Hradišti a na Šancích je chráněno jako Národní kulturní památka Závist. V území Závist – Šance byla učiněna celá řada významných archeologických nálezů z doby od 3. tisíciletí př. n.l. až po nálezy z doby středověku.

Přástevník kostivalový je motýl s krémovým pruhováním na křídlech o rozpětí až 6 cm. Tento druh je rozšířen v oblasti západní Evropy, vyskytuje se i na území střední a jižní Evropy. V ČR se s ním lze setkat například v okolí Prahy, Českém středohoří, v kaňonu Berounky a v Českém krasu. Dříve se jednalo o hojně rozšířený druh, jeho výskyt však klesá.

Rezervací prochází naučná stezka, která nabízí pravověrným romantikům nejen samotné keltské hradiště, ale také nanejvýš úchvatné výhledy, zvláště působivé v době květu vřesu. Nízké doubravy totiž hostí druhy obvyklé pro chudé kyselé půdy jako jsou vřes, bika bělavá nebo borůvky. Na skalních výchozech a skalních stepích rostou křivatec český, koniklec luční, řeřišničník písečný, ostřice jarní nebo sesel sivý.

Na březích pravostranného přítoku Břežanského potoka lze nalézt další zajímavé druhy, např. samorostlík klasnatý, pižmovku mošusovou či dymnivku bobovitou. Podél samotného Břežanského potoka, již mimo území rezervace, rostou hojně sasanka pryskyřníkovitá, dymnivka dutá a česnek medvědí.

Aktuality

Pražské tetičky a zbraslavští strýčkové

Zbraslavská kulturní společnost uvádí v divadle Jana kašky na Zbraslavi, směšnohru Václava Klimenta Klicpery, Pražské tetičky a zbraslavští strýčkové.
Praha 5, Praha

Bonsaje na Zbraslavi

O víkendu 25. – 26. červan pořádá Bonsai klub Zbraslav výstavu bonsají v Městské zahradně na Zbraslavi.
Praha 5, Praha

Lidová pašijová hra

Spolek Zbraslavské pašije, Městská část Praha Zbraslav, Zbraslavská kulturní společnost, Římskokatolická farnost Zbraslav uvádějí na zbraslavské zámecké zahradě, předkostelí Lidovou pašijovou hru.
Praha 5, Praha

Příměstský cyklo kemp

Cyklo kempy jsou zaměřeny na výuku jízdy na kolech, bezpečnost pohybu jednotlivců i skupin a jízdu přes cyklo překážky. Pro děti je také připraven celodenní výlet na koloběžky. Vyvrcholením týdne je rychlostně-obratnostní závod o věcné ceny. Kempy jsou pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty.
Praha 12, Praha

Sovičky – Klub Tvořílků

Zábavně – naučný program o sovách.
Praha 4, Praha

Koncert Sitár

Relaxační koncert.
Praha 4, Praha

Tradiční kraslice

Dílna věnovaná technice zdobení vajec voskem.
Praha 4, Praha

Tradiční kraslice

Zdobení vajec tradiční technikou – voskem.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Přírodní rezervace Břežanské údolí

Přírodní rezervaci na jižním okraji Prahy tvoří zalesněné údolí Břežanského potoka, které se táhe od Dolních Břežan ke Zbraslavi v délce asi 5 kilometrů. Celým údolím prochází silnice a turistická stezka. Dříve zde fungoval zookoutek, který je od roku 2020 uzavřen.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Rozhledna na Závisti u Dolních Břežan

Rozhledna podle návrhu architekta Martina Rajniše stojí na plochém vrcholu Hradiště, 200 metrů nad úrovní hladiny Vltavy na místě bývalého keltského oppida. Dřevěná konstrukce s kovovými výztužemi měří dvaatřicet metrů a poskytuje kruhový výhled do okolí.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.
Praha-Zbraslav, Praha

Divadlo Jana Kašky

Činoherní a loutkové divadlo v srdci Zbraslavi.
Praha-Zbraslav, Praha

Ottova vila na Zbraslavi

Vilu postavil v letech 1907 – 1909 pro rodinu nakladatele Jana Otty Ing. Otakar Novotný. Vila sloužila jak k bydlení, tak i jako reprezentativní prostory. Dnes je ve vlastnictví Zbraslavi.
Praha 5, Praha

Vila Růže na Zbraslavi

Významnou dominantou nábřeží je vila Růže. Pochází z roku 1913 a je dílem vynikajícího architekta Ing. Otakara Novotného.
Praha 5, Praha

Vila Planá růže na Zbraslavi

Soukromá vila, stojící dnes na pravé straně zbraslavského nástupu na Most Závodu míru, byla postavena v roce 1899.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Hotel Chateau Clara Futura – zámek v Dolních Břežanech

Zámek, který patří pražskému arcibiskupství je zrekonstruuvaný na hotel. Zámecký komplex je kombinací historie a moderny. Zámecký hotel není otevřen pro širokou veřejnost.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Pivní lázeň má pro naše tělo blahodárné účinky, neboť pivní kvasnice a látky obsažené v pivu předávají pokožce celou řadu vitamínů B a minerálů. Prohříváním pokožky dochází také k uvolňování kožních pórů, kterými se i při mírném pocení odplavují škodliviny z těla.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 12, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha