Úvod > Co chcete dělat? > Obecní dům v Opavě

Obecní dům v Opavě

Zážitky
V budově bývalé banky v horní části Ostrožné ulice v Opavě bylo otevřeno nové kulturní a společenské centrum. Vznikl zde společenský sál, galerie a muzejní expozice, kavárna a klubová scéna.Obecní dům je novobarokní budovou, postavenou podle projektu vídeňského architekta Rudolfa Eislera v r. 1915.

Od roku 1918 do roku 2005 sloužil objekt bankovním účelům. Rozsáhlá rekonstrukce budovy proběhla v roce 2009. Exteriér budovy byl opraven v souladu s původním projektem z počátku 20. století. Pod dohledem odborníků na památkovou péči byl v interiéru restaurován zejména historický vstupní vestibul a monumentální schodišťová hala.

Návštěvníci Obecního domu mohou využít služby recepce, navštívit společenské akce pořádané v Sále purkmistrů (taneční, přednášky, projekce atd.), prohlédnout si výstavu v Galerii nebo se občerstvit v příjemném prostředí Obecní kavárny. Multižánrový klub ART díky svému vynikajícímu technickému vybavení nabízí širokou škálu kulturních akcí, například divadelní představení, filmy nebo koncerty. Pro pořádání školení, menších společenských setkání, besed i komorních kulturních akcí (např. oslava narozenin, firemní večírky apod.) je určen Schösslerův salónek. Místnost je vyzdobena replikami historických pohlednic, které dokumentují proměny města Opavy v době působení purkmistra Schösslera. Z terasy, která volně navazuje na prostor salónku, se otevírá zajímavý výhled na střechy domů opavského centra. Na jaře letošního roku bude v Obecním domě zpřístupněna také stálá expozice o historii města Opavy. Součástí expozice bude rovněž model historického města s hradbami, projekční místnost a řada exponátů z depozitářů Slezského zemského muzea, Národního památkového ústavu a Slezského zemského i okresního archívu. K rozvinutí jednotlivých historických témat budou pořádány doprovodné přednášky, dočasné výstavy a organizovány výukové programy pro školy.
 

Kavárna s letní terasou

Neoddělitelnou součástí Obecního domu je stylová nekuřácká kavárna, nacházející se v jeho přízemí. Předsálí slouží jako alternativní prostor, vhodný pro příležitostné výstavy menšího rozsahu. Interiér je vyzdoben fotografiemi zajímavých architektonických zákoutí současné Opavy. Velice příjemně působí přilehlá letní terasa s dětským koutkem, často vyhledávaná maminkami s dětmi. Studenti zde mohou využít zdarma připojení na internet přes WiFi a slev držitelů ISIC, ALIVE karet. Rezervace +420 776 614 666, info@obecnikavarna.cz.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
29.5.
28.9.
Hvozdnický expres - z Opavy do Svobodných Heřmanic

Hvozdnický expres - z Opavy do Svobodných Heřmanic

Opava, Severní Morava a Slezsko
26.8.
Swingová tančírna s kapelou Swingalia Band

Swingová tančírna s kapelou Swingalia Band

Opava, Severní Morava a Slezsko
29.8.
Beata Hlavenková v kostele

Beata Hlavenková v kostele

Opava, Severní Morava a Slezsko
16.8.
22.8.
Letní škola tance v Holosu

Letní škola tance v Holosu

Opava, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Stěbořice

Pivovar Stěbořice

Stěbořice, Severní Morava a Slezsko
Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Raduň, Severní Morava a Slezsko