!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Podivuhodná setkání Eleonory Sternbachové v Třešti
Příroda

Naučná stezka Podivuhodná setkání Eleonory Sternbachové v Třešti

Na téměř 2,5 kilometru dlouhé stezce najdou turisté 15 zastavení. Stezka je tematicky propojena s Eleonorou Sternbachovou, dcerou barona Leopolda, posledního majitele třešťského zámku. Na zámku si můžete vyzvednout kartičku s tajenkou, odpovědi najdete na jednotlivých zastaveních.
Sternbachové žili v Třešti na zámku. Z města museli odejít po druhé světové válce. Jejich děti v Třešti ještě nějaký čas zůstaly. Chtěly získat české občanství, ale na základě Benešových dekretů byly odsunuty. Dodnes se mezi lidmi povídá, že hraběnky musely zametat město, pracovat v továrnách a uklízet v třešťských domácnostech.

Eleonora Sternbachová, jedna z mladých hraběnek, se pomyslně stala průvodkyní turistů po naučné stezce. Tabule naučné stezky odkryjí zájemcům o poznání historie spoustu dobových fotografií, včetně portrétů členů rodiny Sternbachových. Jejich rodu je věnovaný začátek stezky, který je jen kousek od vchodu do zámku. Na recepci zámku nebo v městském informačním centru si můžete vyzvednout plánek s kvízem a hledat odpovědi na otázky ukryté v textech na infotabulích.

Stezka vede parkem a zámeckou oborou do kopce směrem k lesu, a pak se stáčí zpět. Je dlouhá necelé čtyři kilometry a má patnáct zastavení. Ze zámecké obory vede dubovou alejí, odkud je krásný výhled na vrch Špičák s přírodní rezervací. Kolem pěti rybníčků se pak stezka vrací k zámku. U jednoho z rybníků je pítko s nezávadnou vodou, vhodnou i pro kojence. Zámek je krásně opravený a park nad ním se stal místem procházek místních. Budova zámku patří Akademii věd.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 11. 2019