!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Kolem Kutné Hory
Letní sporty

Naučná stezka Kolem Kutné Hory

Okruh kolem Kutné Hory umožní pěším i cykloturistům poznávat okolí historického města z mnoha stránek - historie, geologie, archeologie, hornictví, botanika, zoologie, krajinářství. Stezka je dlouhá asi 30 km a spojuje všechna významná místa v okolí Kutné Hory.

Naučná stezka je vedena převážně po turisticky značených cestách lesními nebo polními cestami, místy po méně frekventovaných silnicích. Trasa stezky spojuje všechna významná místa v okolí Kutné Hory a na vhodných místech jsou vytvořeny i vyhlídky na historické panorama města. Na těchto lokalitách byli instalovány lavičky, stejně jako na místech se zajímavou přírodní nebo krajinářskou hodnotou.

Stezka je značena nejen v terénu, ale na každé tabuli je stručně uvedeno, jak se návštěvník dostane na další zastavení, včetně jeho GPS. Pro malé návštěvníky jsou připraveny zajímavé otázky z přírody - na jedné tabuli je otázka, na další odpověď a další otázka. Celá naučná stezka vede krásnou krajinou kolem města Kutné Hory, po okolních kopcích i údolím říčky Vrchlice a Bylanky. V něm, v jednom z mlýnů, se narodila i matka J. K. Tyla, který se nechal údolím říčky inspirovat při psaní naší národní hymny.

Hlavní trasa celé stezky o délce zhruba 30 km kopíruje z větší části žlutou turistickou značku, ale část stezky využívá i jiné příhodné pěšiny a cesty. 80 % trasy stezky je možné projet na kole či s kočárkem, mnohé úseky zvládnou i vozíčkáři. Za prudký výšlap do schodů k Žižkovu dubu vás odmění krásný výhled na chrám sv. Barbory

Celá stezka je koncipována tak, že na vhodných pěšinách nebo silnicích směřujících k městu jsou "vracečky" zpět do centra města. Dle sil, času či počasí si tak každý může zvolit délku (úsek) stezky, který si chce projít a bude naveden zpět do města. Na každé tabuli najdete stručný popisek, jak se dostat na další zastavení (pro zdatnější jsou uvedeny GPS), značení je doplněné po trase namalovaným oranžovým "D". Celý okruh byl zbudován ve dvou etapách. Začíná a končí v blízkosti náměstí, u Vlašského dvora.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Střední Čechy
Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy