Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Muzeum Tesla
Expozice spotřební elektorniky
Památky

Muzeum Tesla

Muzeum výrobků národního podniku Tesla a dalších československých výrobců elektroniky a elektrotechniky v Třešti.
Muzeum Tesla se nachází v městečku Třešť, asi 20 km jižně od Jihlavy.. Muzeum bylo zřízeno v prostorech bývalé zemědělské sýpky, přímo vedle nádraží Třešť. Celý projekt muzea a klubovní sbírky má na svědomí Historický radioklub československý, zapsaný spolek, který muzeum a depozitář vlastními silami a prostředky buduje. Muzeum v Třešti je členěno do dvou sekcí. Stávající podoba muzea není konečná, klub jej plánuje rozšiřovat o další expozice, ale vše je závislé na dobrovolné práci členů. Už teď ale v přízemí budovy návštěvník najde expozici průmyslové neboli „těžké“ techniky. Může si zblízka prohlédnout různé typy vysílačů, elektronový mikroskop, ústřednu obecního rozhlasu, režijní stoly z rozhlasových studií, stroj pro magnetický záznam televizního obrazu, dálnopisný stroj, střihací stůl z filmového studia a mnoho dalších zařízení, která jsou před zraky běžných občanů skryta za zdmi laboratoří, studií nebo vysílacích středisek. K vidění je i funkční elektromechanická telefonní ústředna, ke které jsou připojeny telefony s vytáčecí číselnicí, jejichž funkci si může každý vyzkoušet a sledovat přitom činnost ústředny. Návštěvníci si mohou i sednout před zapnutou kameru s monitorem a vžít se do role televizního hlasatele.
 
V patře pak uvidíme expozici přístrojů pro domácnost, členěnou po desetiletích od 40. do 80. let 20. století. Můžeme tak zhodnotit, jak se vyvíjely radiopřijímače, televizory, gramofony, magnetofony, telefony a další radiotechnické výrobky v průběhu kralování národního podniku Tesla v naší zemi. Mnoho návštěvníků zde najde přístroje, které měli nebo dosud mají doma. Velice působivou součástí expozice jsou vitríny s výrobky vakuové elektrotechniky, kde nás udiví, jak rafinovaná a užitečná zařízení je možné vyrobit ze skla a pár plíšků a drátků za pomoci šikovných rukou. Také si můžeme prohlédnout funkční modely prvních televizních přijímačů, a to včetně televizoru mechanického, kde je živý, pohyblivý obraz vytvářen pomocí žárovky a rotujícího kotouče s vyvrtanými otvory.
 
Návštěvníci se mohou v muzeu pohybovat volně a bez časového omezení. Na vyžádání si mohou od pokladní půjčit tablet s elektronickým průvodcem, kde je každý exponát podrobně popsán. Tento průvodce je volně k nahlédnutí i na webových stránkách muzea, takže se návštěvníci mohou dopředu připravit na to, co je zajímá, a v muzeu si to pak naživo prohlédnout. Po předchozí domluvě je možné si připlatit za služby profesionálního průvodce, který poskytne živý výklad. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a půl a je navíc obohacena o ukázky některých vystavených exponátů ve funkčním stavu.

Ježíškova pošta Třešť

Přijďte poslat svá přání Ježíškovi prostředním informačního centra. Přáníčka orazíme speciálním razítkem a pošleme Ježíškovi.
Třešť, Kraj Vysočina

Betlémská cesta městem Třešť

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích.
Třešť, Kraj Vysočina

Adventní večírek v Panském dvoře Telč

Rádi bychom vás pozvali na další ročník adventního večírku v Panském dvoře! Můžete se těšit na partičku hudebníků SpazierGang a jejich hosty – Sebranka Jazz Orchestra.
Telč, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.
Telč, Kraj Vysočina

Živý betlém v Telči

Živý betlém tradičně zpestřuje atmosféru v Telči. Vystoupí několik desítek účinkujících v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby.
Telč, Kraj Vysočina

Vánoce na zámku v Telči

Zpřístupněné budou i nové expozice "Zámecké muzeum" a "Poklady za oponou" v bývalém zámeckém pivovar.
Telč, Kraj Vysočina

Vánoční prázdniny v Telči

Vánoční koncerty v historickém sále Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči. Koncerty začínají vždy v 18:00 hod. Vstupenky je možno zakoupit v IC Telč na radnici.
Telč, Kraj Vysočina

Silvestrovský výstup na Javořici

Tradiční silvestrovský výstup na Javořici.
Mrákotín, Kraj Vysočina

Svět modelů v Třešti – dočasně uzavřeno

Výstava na hlavním vlakovém nádraží v Třešti udělá radost nejednomu modeláři. Ke zhlédnutí je zde více jak 750 plastikových modelů letadel a letadlových lodí od třešťského modelářského nadšence Vladimíra Balíka. Expozice je dočasně uzavřena.
Třešť, Kraj Vysočina

Dům Nathana Meissnera v Třešti

Bývalý nadační dům Nathana Meissnera v Třešti se nachází na západní straně Nádražní ulice ve směru na Batelov. Stojí na jedné z hlavních průjezdních ulic města, která je navíc historickou součástí specifické zástavby bývalé třešťské židovské čtvrti.
Třešť, Kraj Vysočina

Přírodní koupací biotop Malvíny v Třešti

V Třešti na Jihlavsku najdete nové přírodní koupaliště. Jde o přírodní biotop, do vody se nesypou chemikálie. Voda je čištěna pouze protékáním částí s pískem a rostlinami.
Třešť, Kraj Vysočina

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.
Třešť, Kraj Vysočina

Naučná stezka Špičák v Třešti

Nenáročná 10 km dlouhá trasa vede okrajovými částmi Třeště, ale také lesními i polními cestami, na kterých jsou umístěny informační tabule.
Třešť, Kraj Vysočina

Cyklostezka Třešť – Salavice

Cyklostezka vede asi 6 km z Třeště přes Jezdovice do Salavic. Její začátek je vhodný také pro vyznavače jízdy na in-line bruslích – naleznou zde totiž pkěnž asfaltový povrch.
Třešť, Kraj Vysočina

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.
Třešť, Kraj Vysočina

Socha Pana Tau v Třešti

Socha u autobusového nádraží nedaleko náměstí v Městské památkové zóně Třešť je poctou rodákovi a herci Ottu Šimánkovi, který ztvárnil postavu pohádkového Pana Tau. Na své místo byla umístěna 11. 11. 2011. Sochu vyřezal Daniel Stejskal z Jihlavy.
Třešť, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Harmony

Čtyřhvězdičkový hotel nabízí kvalitní wellness zázemí klidném prostředí Vysočiny a blízkosti Telče. V moderním a příjemném interiéru mohou návštěvníci relaxovat díky vířivce a parní sauně.
Třešť, Kraj Vysočina

Zámek Třešť – zámecké ubytování, restaurace i wellness

Novorenesanční zámek v Třešti na Jihlavsku fungující jako zámecký hotel, prodchnutý dílem Franze Kafky. Pro veřejnost znovu otevřel po náročné generální rekonstrukci a renovaci interiérů v červnu 2022. Nyní nabízí ubytování, wellness, prostor pro konference a svatby a zve do restaurace Franze Kafky.
Třešť, Kraj Vysočina

Zahradní pikniky na zámku Třešť

Máte rádi netradiční gastronomii a hledáte opravdu výjimečný zážitek? Najděte malebná zákoutí zámecké zahrady v Třešti, pohodlně se usaďte do stínu vzrostlých stromů, do čerstvě posekané trávy a vychutnejte si zdejší lahodné pokrmy pod širým nebem.
Třešť, Kraj Vysočina

Chalupa Růžená se spaním na peci

Už jste někdy spali na peci? Na Chalupě Růžená můžete! Zde vás čeká stylové ubytování v srdci krásné Vysočiny a tato chalupa je to pravé místo pro vaši rodinnou či sportovní dovolenou.
Třešť, Kraj Vysočina

Ootoolno – glamping na Vysočině

Glamping ootoolno nabízí zážitkové ubytování na zemi, ve vzduchu i na vodě.
Batelov, Kraj Vysočina

Penzion Třeštický mlýn

Stylové ubytování v krásně zrekonstruovaném objektu mlýna, jehož bohatá historie sahá až do středověku. K objektu přiléhají rozsáhlé pozemky luk, pastvin, několik menších rybníků, přírodní potok, mlýnský náhon a oplocené sady s ovocnými stromy.
Třeštice, Kraj Vysočina

Qranch u Třeště

Vyjížďky na koních na Vysočině.
Bezděkov, Kraj Vysočina

Wellness penzion Medličky

Nový Wellness penzion Medličky poskytuje dostatek soukromí pro pohodovou rodinnou dovolenou, kterou si chcete opravdu užít.
Švábov, Kraj Vysočina