Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Tesla
Památky

Muzeum Tesla

Muzeum výrobků národního podniku Tesla a dalších československých výrobců elektroniky a elektrotechniky v Třešti.
Muzeum Tesla se nachází v městečku Třešť, asi 20 km jižně od Jihlavy.. Muzeum bylo zřízeno v prostorech bývalé zemědělské sýpky, přímo vedle nádraží Třešť. Celý projekt muzea a klubovní sbírky má na svědomí Historický radioklub československý, zapsaný spolek, který muzeum a depozitář vlastními silami a prostředky buduje. Muzeum v Třešti je členěno do dvou sekcí. Stávající podoba muzea není konečná, klub jej plánuje rozšiřovat o další expozice, ale vše je závislé na dobrovolné práci členů. Už teď ale v přízemí budovy návštěvník najde expozici průmyslové neboli „těžké“ techniky. Může si zblízka prohlédnout různé typy vysílačů, elektronový mikroskop, ústřednu obecního rozhlasu, režijní stoly z rozhlasových studií, stroj pro magnetický záznam televizního obrazu, dálnopisný stroj, střihací stůl z filmového studia a mnoho dalších zařízení, která jsou před zraky běžných občanů skryta za zdmi laboratoří, studií nebo vysílacích středisek. K vidění je i funkční elektromechanická telefonní ústředna, ke které jsou připojeny telefony s vytáčecí číselnicí, jejichž funkci si může každý vyzkoušet a sledovat přitom činnost ústředny. Návštěvníci si mohou i sednout před zapnutou kameru s monitorem a vžít se do role televizního hlasatele.
 
V patře pak uvidíme expozici přístrojů pro domácnost, členěnou po desetiletích od 40. do 80. let 20. století. Můžeme tak zhodnotit, jak se vyvíjely radiopřijímače, televizory, gramofony, magnetofony, telefony a další radiotechnické výrobky v průběhu kralování národního podniku Tesla v naší zemi. Mnoho návštěvníků zde najde přístroje, které měli nebo dosud mají doma. Velice působivou součástí expozice jsou vitríny s výrobky vakuové elektrotechniky, kde nás udiví, jak rafinovaná a užitečná zařízení je možné vyrobit ze skla a pár plíšků a drátků za pomoci šikovných rukou. Také si můžeme prohlédnout funkční modely prvních televizních přijímačů, a to včetně televizoru mechanického, kde je živý, pohyblivý obraz vytvářen pomocí žárovky a rotujícího kotouče s vyvrtanými otvory.
 
Návštěvníci se mohou v muzeu pohybovat volně a bez časového omezení. Na vyžádání si mohou od pokladní půjčit tablet s elektronickým průvodcem, kde je každý exponát podrobně popsán. Tento průvodce je volně k nahlédnutí i na webových stránkách muzea, takže se návštěvníci mohou dopředu připravit na to, co je zajímá, a v muzeu si to pak naživo prohlédnout. Po předchozí domluvě je možné si připlatit za služby profesionálního průvodce, který poskytne živý výklad. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a půl a je navíc obohacena o ukázky některých vystavených exponátů ve funkčním stavu.

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Harmony

Wellness Hotel Harmony

Třešť, Kraj Vysočina
Zámek Třešť

Zámek Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
Zahradní pikniky na zámku Třešť

Zahradní pikniky na zámku Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
Chalupa Růžená se spaním na peci

Chalupa Růžená se spaním na peci

Třešť, Kraj Vysočina