Úvod > Co chcete dělat? > Dům Nathana Meissnera v Třešti
Památky

Dům Nathana Meissnera v Třešti

Bývalý nadační dům Nathana Meissnera v Třešti se nachází na západní straně Nádražní ulice ve směru na Batelov. Stojí na jedné z hlavních průjezdních ulic města, která je navíc historickou součástí specifické zástavby bývalé třešťské židovské čtvrti.
Dům Nathana Meissnera patří k nemnoha měšťanským domům, jejichž fasády přečkaly modernizační vlnu 30. let a zejména druhé poloviny 20. století. Jde o řadový trojpodlažní objekt barokního původu pocházející nejpozději z druhé poloviny 18. století s klasicistními úpravami, který se zachoval v téměř intaktním stavu včetně vnitřních prostor, z větší části zaklenutých. Průčelí bylo po požáru v roce 1824 klasicistně upraveno.

Architektonicky cenná je především vnitřní dispozice objektu, dále dochované autentické konstrukce i detaily, zejména truhlářské prvky (dveřní i okenní výplně), dochovaný klenební systém, štuková výzdoba stropů, klasicistní výmalba tzv. Parádního pokoje, dlažby na chodbách a prkenné podlahy v pokojích. V přízemí jsou pak patrné pozůstatky černé kuchyně.

Dům je také nepochybně součástí historie, kultury a způsobu života dnes již zaniklé židovské komunity. Jedná se o významný doklad židovského osídlení v urbanistickém celku bývalého ghetta v Třešti.

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Harmony

Wellness Hotel Harmony

Třešť, Kraj Vysočina
Zámek Třešť

Zámek Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
Zahradní pikniky na zámku Třešť

Zahradní pikniky na zámku Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
Chalupa Růžená se spaním na peci

Chalupa Růžená se spaním na peci

Třešť, Kraj Vysočina