!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Dům Nathana Meissnera v Třešti
Památky

Dům Nathana Meissnera v Třešti

Bývalý nadační dům Nathana Meissnera v Třešti se nachází na západní straně Nádražní ulice ve směru na Batelov. Stojí na jedné z hlavních průjezdních ulic města, která je navíc historickou součástí specifické zástavby bývalé třešťské židovské čtvrti.
Dům Nathana Meissnera patří k nemnoha měšťanským domům, jejichž fasády přečkaly modernizační vlnu 30. let a zejména druhé poloviny 20. století. Jde o řadový trojpodlažní objekt barokního původu pocházející nejpozději z druhé poloviny 18. století s klasicistními úpravami, který se zachoval v téměř intaktním stavu včetně vnitřních prostor, z větší části zaklenutých. Průčelí bylo po požáru v roce 1824 klasicistně upraveno.

Architektonicky cenná je především vnitřní dispozice objektu, dále dochované autentické konstrukce i detaily, zejména truhlářské prvky (dveřní i okenní výplně), dochovaný klenební systém, štuková výzdoba stropů, klasicistní výmalba tzv. Parádního pokoje, dlažby na chodbách a prkenné podlahy v pokojích. V přízemí jsou pak patrné pozůstatky černé kuchyně.

Dům je také nepochybně součástí historie, kultury a způsobu života dnes již zaniklé židovské komunity. Jedná se o významný doklad židovského osídlení v urbanistickém celku bývalého ghetta v Třešti.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 9. 2019