Muzeum vám představí sílu a využití vody, větru, slunce i biomasy. Dočtete se ale i o vynálezcích turbín, vzniku žárovky a dalších zajímavostech úzce spjatých s využitelnými zdroji energie.
Vodní elektrárna ve Velkých Hamrech funguje už sto deset let. Je tak svého druhu nejstarší fungující elektrárnou v České republice. Vybavení elektrárny, která patřila k bývalé Liebigově textilce, je původní. Poctivě tu slouží už od roku 1907. Případné opravy si dělají zaměstnanci vlastníma rukama. Dominantou muzea v Mezivodí je stále funkční Francisova spirální kotlová turbína, která vyrábí ekologicky čistou energii za pomoci vody z nedalekého potoka. Turbíny o celkovém výkonu 350 kilowattů roztáčí voda z říčky Kamenice. Původně poháněly textilní stroje v továrně, dnes dodávají elektřinu do sítě. Uvidíte původní rozvodnou stěnu vodní elektrárny, seznámí se i s dalšími druhy vodních turbin. Řezy soustrojím nabízejí unikátní pohled do jejich vnitřností.
Kromě monumentální turbíny jsou ale součástí expozice i další nepřehlédnutelné atrakce. Například zmenšené vodní kolo, celá stěna hodin, budíků a ukazatelů, které sloužily ve starých vodních elektrárnách. Téměř autentická bioplynová stanice uplácaná z napodobenin exkrementů a nepřeberné množství různých turbín a jejích dílů, třeba Kaplanovy, Bankiho i zmíněné Francisovy. Na vlastní kůži si tu můžete vyzkoušet výrobu energie vlastními silami, a to šlapáním na kole.
Muzeu vévodí i velký model elektrárenského větrníku, názorně je tam předvedeno i třeba fungování fotovoltaických panelů nebo jsou k vidění různé druhy žárovek a spousta dalšího.