Úvod > Co chcete dělat? > Památník Svárovské stávky v Nových Hamrech
Památky

Památník Svárovské stávky v Nových Hamrech

Památník byl postaven v roce 1963 na památku obětem stávky, která se uskutečnila 31. března 1870 ve Svárově. Zemřelo při ní 7 lidí. Dělníci z místní textilní továrny zde protestovali proti snížení mzdy. Autorem památníku je sochař Vladimír Kýna.
Ve Velkých Hamrech, místní části Svárov, se nachází památník krvavě potlačené Svárovské stávky, která zde proběhla 31. března 1870. Dělníci tehdy požadovali zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Do dějin dělnického hnutí vešla jako první největší organizovaná stávka v Čechách.
 
Při stávce bylo zabito sedm lidí. Na jejich památku byl v  roce 1963 postaven Památník Svárovské stávky. Jeho autorem je sochař Vladimír Kýn. Pomník býval národní kulturní památkou, dnes již je „odnárodněn“ (ochrana byla zrušena v roce 1995), na seznamu kulturních památek však stále zůstává. Připomíná významnou událost v historii města a stal se nedílnou součástí Velkých Hamrů.
 
Památník tvoří sousoší dvou dělníků, pamětní deska a sedm památníčků se jmény. Oběti střelby byly pohřbeny na hřbitově v nedalekém Držkově. Na tuto skutečnost tam upozorňuje deska s nápisem Zde na hřbitově odpočívají dělníci padlí olovem a bodákem v boji svém za skývu chleba při stávce svárovské 31. 3. 1870 a také kříž věnovaný obětem.

Režisér Karel Kachyňa natočil v roce 1974 podle knihy Alfreda Technika Svárov lyrický příběh o jedné z obětí stávky. Film se jmenuje Pavlínka a byl natočen ve Velkých Hamrech.

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa v lese

Chalupa v lese

Tanvald, Liberecký kraj
Penzion a restaurace U Čápa

Penzion a restaurace U Čápa

Kořenov, Liberecký kraj
Kemp Tanvaldský Špičák

Kemp Tanvaldský Špičák

Tanvald, Liberecký kraj