Úvod > Co chcete dělat? > Mostná hora nedaleko Litoměřic
Příroda

Mostná hora nedaleko Litoměřic

Příjemná procházka příměstským lesoparkem vás přivede asi po 20 minutách chůze z centra města na zalesněnou vyvýšeninu nazývanou Mostná hora (též Mostka), která své jméno získala prý podle těžby dřeva z jejích svahů pro stavbu litoměřického barokního mostu přes řeku Labe v 18. století.
V 18. století byla Mostná hora pahorkem, ze kterého se sváželo dříví na stavbu městského barokního mostu přes řeku Labe. Po odlesnění byl vrch dlouhou dobu holý, bez stromů. V duchu potřeby zušlechťovat a zkrášlovat město došlo v 90. letech 19. století k znovuzalesnění Mostné hory a její přeměně na lesopark se stezkami, lavičkami a umělými potůčky. V časech Rakouska-Uherska získala název "Výšina Franze Josefa" a po vzniku 1. republiky byla přejmenována na "Výšinu svobody".

Koncem 19. století došlo k radikální přestavbě města, která byla zakončena roku 1910 výletní restaurací s rozhlednou na Mostné hoře. Stavba vznikla z iniciativy “Spolku pro zvelebení města Litoměřic” za vedení vrchního rady Vilhelma Maiera. Dnešní Sokolovská ulice, která vede k Mostné hoře, se původně nazývala Laudazeile – Laudova cesta. Tento název přetrval až do roku 1945, kdy byla přejmenována na ulici Stalinovu. Možná i tato pojmenování, vypovídající o historických událostech, částečně svědčí o důležitosti vyhlídky. Velkolepé kamenné schody, po kterých se stoupalo k Mostné hoře s vyhlídkovou restaurací na vrcholku, dodnes střeží dvě plastiky lvů.
 

Provozovatel

Mostná hora

Mostná hora
412 01 Litoměřice
WWW:
https://litomeric...
GPS:
50,547493 14,136947
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hospoda Mostná hora

Hospoda Mostná hora

Litoměřice, Ústecký kraj
Vinařství Hutár

Vinařství Hutár

Litoměřice, Ústecký kraj
Biskupský pivovar U sv. Štěpána

Biskupský pivovar U sv. Štěpána

Litoměřice, Ústecký kraj