Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Hedviky v Opavě
Památky

Kostel sv. Hedviky v Opavě

Kostel zasvěcený patronce Slezska sv. Hedvice je zároveň památníkem padlých bojovníků v první světové válce, z nichž mnoho bylo ze západního Slezska. Autorem návrhu byl významný vídeňský architekt a krnovský rodák Leopold Bauer.
Roku 1894 Johann Eichler vytvořil nadační fond na stavbu a provoz kostela zasvěceného patronce Slezska sv. Hedvice. K realizaci stavby se přistoupilo až o tři desítky let později. V průběhu první světové války, kdy zahynulo rovněž množství vojáků ze západního Slezska, bylo rozhodnuto, že se kostel stane památníkem těchto padlých.

Roku 1927 byla vypsána soutěž na projekt, přičemž podmínkou bylo, že architekt musí pocházet ze Slezska či zde alespoň trvale pobývat. Vítězným návrhem se stal projekt krnovského rodáka, významného vídeňského architekta a jednoho ze zakladatelů vídeňské secese Leopolda Bauera, který již dříve v Opavě projektoval obchodní dům Breda & Weinstein či budovu obchodní a živnostenské komory – dnešní Městský dům kultury Petra Bezruče.

Stavba byla dokončena před vypuknutím druhé světové války. Objekt se tak místo toho, aby začal sloužit věřícím, stal paradoxně vojenským skladištěm a jeho věž pozorovatelnou Luftwaffe. V roce 1993 byl u příležitosti 750. výročí úmrtí sv. Hedviky kostel slavnostně vysvěcen.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Opava - kostel sv. Hedviky

nám. Svaté Hedviky 2044/2
746 01 Opava
Tel.:
+420 733 307 117
Email:
rkf.opavapmaria@d...
WWW:
www.farnostopava.cz
GPS:
49,941456 17,892294
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
25.2.
31.12.
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Opava, Moravskoslezský kraj
7.7.
Swingová tančírna

Swingová tančírna

Opava, Moravskoslezský kraj
11.7.
Děti do věže!

Děti do věže!

Opava, Moravskoslezský kraj
12.7.
Děti do věže!

Děti do věže!

Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí