Úvod > Co chcete dělat? > Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie
Kultura

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie

Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.
Páteř muzea tvoří výstavní síň, koncipovaná jako víceúčelová místnost, kde probíhají nejenom vernisáže, ale i přednášky, besedy, koncerty, audiovizuální večery a jiné kulturní akce. V průčelí této haly je umístěna bronzová plastika od sochaře J.V. Myslbeka z roku 1885, představující jednoho z nejvýznamnějších členů Šlechtova rodu, MUDr. Antonína Šlechtu, rytíře Sedmihorského, zakladatele prvních vodoléčebných lázní v Čechách – Lázní Sedmihorky u Turnova. Na protější straně visí pamětní deska věnovaná říšskému poslanci a starostovi města Josefu Doležalovi, původně umístěná na průčelí bývalého Hotelu Doležal.  V hale se dále nachází ještě několik dalších solitérně umístěných artefaktů z některých zrušených objektů, tvořící zárodek lapidária.

V národopisném oddělení je prezentována rekonstrukce vzhledu interiéru usedlosti, tak jak v Podkrkonoší, zhruba v polovině minulého století, vypadala. Na stěně visí kolekce podmaleb z přelomu 18. a 19. století s výjevy ze života a utrpení světců. Vedle malovaných truhel, skříní a postele s nebesy z poloviny 18. století návštěvníky jistě zaujme i rychtářský stůl ze Želech, vyrobený roku 1698.

Ze stejného období pocházejí některé další vystavené předměty – takzvaná žitavská fajáns, prkno na praní prádla, slánka a hodiny. Zmíněné exponáty byly vystaveny na Národopisné výstavě v Praze v roce 1895. Součástí expozice je vedle několika polychromovaných lidových plastik i největší dochovaný tkalcovský stav v bývalém Východočeském kraji z roku 1900 a stroj na sekání perlí tzv. klemprda.

Základem mineralogické expozice je od roku 1899 sbírka profesora Jana Bendy doplněná o pozdější nálezy místních sběratelů. Všechny vystavené předměty se vztahují výhradně k oblasti Lomnicka, výjimku tvoří jen soubor kostí mamuta pocházející z Předmostí u Přerova a brazilské minerály rubelit a kyanit – dary lomnického rodáka Prof. Zdeňka Johana žijícího ve Francii, významného mineraloga světového formátu.

K přírodovědné části muzea se řadí i zoologická expozice s ukázkou části fauny Českého ráje a Podkrkonoší.

V roce 1998 vznikla expozice věnovaná historii Lomnice nad Popelkou. Zde, na ploše čtyřiceti metrů čtverečních, se nacházejí ukázky archeologických nálezů z pravěku, středověku i novověku. Expozice obsahuje i první dochovanou zprávu o Lomnici nad Popelkou vztahující se k městskému znaku.
Kostel sv.  Mikuláše z Bari

Kostel sv. Mikuláše z Bari

Lomnice nad Popelkou, Liberecký kraj
Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Silverstone Living

Silverstone Living

Bystrá nad Jizerou, Liberecký kraj
Rodinný penzion Světlá

Rodinný penzion Světlá

Slaná, Liberecký kraj
Hotel Prostřední Mlýn

Hotel Prostřední Mlýn

Dílce, Královéhradecký kraj