Úvod > Co chcete dělat? > Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou
Kultura

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Tylovo divadlo nalezneme mezi ulicemi Plk. Truhláře a nárožní ulicí 5. května v Lomnici nad Popelkou. První hra byla odehrána již v roce 1930 a svou dlouholetou tradici nepouští ani dnes. Budova vznikla podle návrhu architekta Oldřicha Lisky a je zapsána v seznamu kulturních památek ČR.
Budova Tylova divadla vznikla z iniciativy Spolku divadelních ochotníků, která má ve městě dlouholetou tradici. O vypracování projektu byl požádán architekt převážně funkcionalistických staveb Oldřich Liska.

Funkcionalistický základ budovy doplnil architekt Liska konstruktivistickými detaily a puristickými prvky. Samotnou stavbu tvoří několik hranolů vzájemně k sobě přiléhajících a částečně se prostupujících. Průčelí hlavního kubusu je architektonicky ztvárněno kombinací režného zdiva, hladkých, světle omítnutých rámů a stěny z vertikálních skleněných tabulí. Římsa se nad vchodem rozšiřuje a kryje vstup do budovy. Vstup, ke kterému vede pětistupňové kamenné schodiště, je tvořen trojicí prosklených dveří doplněných z každé strany dvoukřídlým oknem.

V prostorách divadla nalezneme pokladny a za nimi je vestibul se šatnami. Po levé straně vestibulu se nachází schodiště, vedoucí k prostornému balkonu, v jehož čele je 5 otevřených lóží a za nimi sedm řad sedadel rozdělených středovou uličkou. Osmou řadu tvoří volně postavené židle. Obdélný divadelní sál má kapacitu až 449 míst. Jeviště lemuje původní štukový portál.

Tylovo divadlo je od roku 2002 ve správě Kulturního a informačního střediska města Lomnice nad Popelkou. Využívá ho místní Divadelní spolek J. K. Tyl, jeden z nejstarších divadelních souborů, založený roku 1827. Kromě divadelních představení ochotníků i profesionálních herců se zde pořádají nejrůznější kulturní akce, besedy a výstavy.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 29. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný penzion Světlá

Rodinný penzion Světlá

Slaná, Český ráj
Hotel Prostřední Mlýn

Hotel Prostřední Mlýn

Dílce, Český ráj
Autokemp Jinolice

Autokemp Jinolice

Jinolice, Český ráj