Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Loď Munot na Novomlýnské nádrži
Zážitky

Loď Munot na Novomlýnské nádrži

Pojďte se projet švýcarskou historickou lodí Munot po Novomlýnské nádrži na jižní Moravě. Loď disponuje krásnou terasou, ze které můžete pozorovat bělostné vrcholky Pálavy s Dívčími hrady a Sirotčím hrádkem.
Třicetičtyřmetrová loď Munot pochází z roku 1936 a původně se plavila pod vlajkou Švýcarska, má od roku 2020 barvy české a jejím novým domovem je Novomlýnská nádrž. Přímo z paluby lodě můžete pozorovat nádhernou krajinu rozprostírající se pod bělostnými hřebeny Pavlovských vápencových vrchů. Okolí přehrady hostí bohatý život mokřadních a vodních společenstev s mnoha běžnými i vzácnými druhy vodních ptáků.

Loď má i horní otevřenou terasu, která láká za pěkného počasí. Vejde se na ni až 70 sedících, dohromady 80 lidí. Loď má kapacitu 150 osob. Plavby, které začínají v autokempu Merkur, směřují po nádrži do přístavišť Mušov a Pasohlávky obec, kde se lze také nalodit. Na velkém okruhu a na večerní plavbě loď zaplouvá až do zátoky u Brodu nad Dyjí.
 

Plavby lodí Munot

Od července do srpna plujeme každý den. V červnu a září loď pluje v pátek a sobotu, v září i ve středu, v rámci pravidelného jízdního řádu. Mimo tuto dobu lze objednat plavbu pro větší skupiny. Minimální počet osob na palubě je 20. Z paluby lodě a terasy můžete pozorovat nádhernou krajinu rozprostírající se pod bělostnými hřebeny Pavlovských vápencových vrchů – Pálava. Okolí přehrady hostí bohatý život mokřadních a vodních společenstev s mnoha běžnými i vzácnými druhy vodních ptáků. Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou jako je krajina kolem novomlýnských nádrží.
 

Velký okruh

Vyplouvám se z kempu Merkur do přístaviště Mušov, u brněnské silnice a dále pokračujeme do Přístaviště Pasohlávky. Plavba pokračuje až ke Brodu nad Dyjí, kde zatím není vybudovaný přístav, zde se otočíme a vracíme se do přístaviště Mušov a kemp Merkur. Poté znovu vyplouváme do přístaviště Pasohlávky, kde mohou vystoupit ti, kteří zde nastupovali.
 

Malý okruh

Vyplouvám se z kempu Merkur do přístaviště Pasohlávky a poté se vracíme přes přístaviště Mušov, u brněnské silnice do přístaviště kemp Merkur. První odpolední malý okruh je trochu jiný, kdy z kempu Merkur nejprve plujeme do přístaviště Mušov, u brněnské silnice a teprve pak pokračujeme v běžné trase.
 

Večerní plavba s vínem "co kdo vypije"

Užijte si v červenci a srpnu nádhernou večerní plavbu s “vínem co kdo vypije”. V nabídce je víno od místních vinařů, hrozny jsou pěstované na vinicích v okolí nádrže. V nabídce většinou máme jeden vzorek suchého a jeden vzorek sladšího vína a také jeden vzorek červeného. Dostanete pohárek, který budeme plnit dle vašeho výběru. Doporučujeme si víno spíše vychutnávat, než ho bezhlavě hltat. Jedině tak si plavbu můžete bezstarostně užívat. Vězte, že silně podnapilým lidem již další pohárek nenalijeme, ne že bychom šetřili, ale v našem zájmu je zajistit bezpečnou plavbu a ochránit ostatní lidi na palubě. Na večerní plavbě sledujeme trasu velkého okruhu, uvidíte tedy celou nádrž od brněnské silnice až ke Brodu nad Dyjí.
 

Z historie lodi Munot

Společnost Plavby Pálava zakoupila švýcarskou loď Munot v roce 2018 a trvalo 2,5 roku, než se podařilo loď přepravit z Holandska na Novomlýnské nádrže a zrekonstruovat tak, aby se mohla znovu plavit. Rok a půl stála na suchu v Pasohlávkách v objektu firmy Vinofrukt, na vodu byla znovu spuštěna v červnu roku 2020. Zajímavostí také je, že za svého působení ve Švýcarsku často sloužila i jako rodinná loď, na které se konaly rodinné oslavy.

Euro Bike Fest 2023

Další ročník největšího československého motofestivalu pro motorkáře i nemotorkáře z celého světa!
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Adventní koncert – Boršičanka

Před)vánoční koncert.
Horní Věstonice, Jihomoravský kraj

Otevřené sklepy Bavory

6. ročník festivalu otevřených sklepů v Bavorech.
Bavory, Jihomoravský kraj

Tradiční krojované hody Dolní Věstonice 2023

Tradiční hody v Dolních Věstonicích.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Freedomky – nízkoenergetická rekreační vesnička na břehu Mušovských jezer

Ubytování na břehu jezera s výhledem na vinice a v architektonickém unikátu. Od konce června 2014 si toto jedinečné rekreační bydlení můžete užít na břehu Mušovských jezer. Najdete zde totiž originální vesničku nízkoenergetických dřevostaveb, které navrhl architekt Marek Jan Štěpán.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Aquazorbing v ATC Merkur Pasohlávky

Ve speciální kouli plné vzduchu můžete po vodě skákat, chodit, běhat nebo se kutálet.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Půjčovna šlapadel v ATC Merkur Pasohlávky

Pokud si chcete užít koupání netradičním způsobem, můžete vyzkoušet půjčovnu šlapadel na velké Laguně.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp ATC Merkur Pasohlávky u Nových Mlýnů

Autokemp Merkur Pasohlávky na horní Novomlýnské nádrži je jedním z největších kempů v ČR. Kemp je ideální pro rodiny s dětmi, skupiny, školy i jednotlivce.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Penzion sv. Anny v Pasohlávkách

Penzion se nachází v atraktivní rekreační oblasti Novomlýnských nádrží v centru vinařské obce Pasohlávky. Penzion spadá pod Brněnské biskupství. Penzion se nachází v budově fary vedle kostela sv. Anny.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Hotel Aqualand Inn – jen pár kroků od Aqualandu Moravia

Dopřejte si nekonečný relax v nově otevřeném hotelovém komplexu Aqualand Inn, který se nachází v těsné blízkosti největšího aquaparku v České republice – Aqualandu Moravia. Svým hostům hotel nabízí neomezený volný vstup do aquaparku a ubytování se snídaní za velice výhodnou cenu.
Pasohlávky, Jihomoravský kraj

Penzion Pastuška v Brodu nad Dyjí

Penzion Pastuška je nově zrekonstruované stavení v jihomoravské vesničce Brod nad Dyjí v blízkosti vodní nádrže Nové mlýny ve vinařské oblasti Pálava, které je vám k dispozici k ubytování.
Brod nad Dyjí, Jihomoravský kraj