Úvod > Co chcete dělat? > Liebiegův palác v Liberci
Památky

Liebiegův palác v Liberci

Rodinná vila vznikla přestavbou klasicistního domu Ferdinanda Römhelda mezi lety 1871–1872. V letech 1953–2013 zde sídlila Oblastní galerie v Liberci. V současné době objekt prochází přestavbou, v budoucnu zde bude umístěno tzv. Centrum aktivního života.
Rodinná vila vznikla přestavbou klasicistního domu Ferdinanda Römhelda mezi lety 1871–1872 v těsné blízkosti libereckého zámku. Přesněji řečeno šlo tehdy o přestavbu dvoupatrového klasicistního domu předchozího majitele, textilního odborníka Ferdinanda Römhelda, který pozemek u zámku získal darem od hraběte Clam-Gallase.

Autorem návrhu vily a patrně i realizace byl Gustav Sachers z Liberce. Vila se zahradou a přidruženými stavbami – kočárovnou, vrátnicí, schodišťovou rampou s pergolou a kašnou, zahradním altánem, skleníkem a lednicí byla zjevně inspirována severoitalskou renesancí. Jedná se o jeden z nejhonosnějších a stylově nejčistších objektů z období historismu ve městě. Pro své rozměry, architektonické řešení, výzdobu a také půdorysné uspořádání byla právem nazývána Liebiegovým palácem.

Když Johann Liebieg mladší roku 1917 zemřel, připadl palác jeho dětem, ale ty jej již neužívaly a pronajímaly jej k účelům překvapivě nereprezentativním, například jako základnu četnictvu. Po 2. světové válce byl palác zkonfiskován. Po II. světové válce začala vila sloužit jako výstavní prostor, sílo zde měla Oblastní galerie, a to do roku 2014.
 

Rekonstrukce vily na Centrum aktivního života

Rekonstrukce zachová novorenesanční budově původní historickou podobu od fasád až po interiéry. Nejnáročnějším zásahem bude rehabilitace přestropené zimní zahrady s dodatečně zazděnými okny. Do místnosti se vrátí prosklená vitrážová okna a někdejší oranžérie, která byla dodnes nepřístupná, se změní na kavárnu. Liebiegův palác je prázdný od roku 2014, kdy se z něj vystěhovala Oblastní galerie.

Jednou za rok na Dny památek bude možné rozhlédnout se po městě ze střechy Liebiegova paláce. Vyhlídka na budově bývala již za dob Johanna Liebiega mladšího. Součástí proměny domu a jeho okolí je také rekonstrukce parku, kde rostou téměř 250 let staré stromy.

V honosném domě najdou zázemí různé spolky a organizace, které se věnují mládeži, seniorům, postiženým a podobně. K dispozici bude mimo jiné tělocvična, sál pro 60 lidí, výtvarný ateliér, keramická dílna, výstavní prostory a další. Hotovo má být do konce roku 2021.

Provozovatel

Magistrát města Liberce

U Tiskárny 81/1
460 01 Liberec
Email:
info@magistrat.li...
WWW:
www.visitliberec.eu
GPS:
50,770393 15,059547
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Masa Buka

Restaurace Masa Buka

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace Radniční Sklípek

Restaurace Radniční Sklípek

Liberec, Liberecký kraj
Jedno kafe

Jedno kafe

Liberec, Liberecký kraj