Úvod > Co chcete dělat? > Lampa Edison v Liberci
Památky

Lampa Edison v Liberci

Edison je socha a zároveň funkční lampa. Autorem je Jaroslav Róna. Lampa byla odhalena v roce 2009 nedlouho před 130. výročím existence použitelné žárovky. Stojí na prostranství spojujícím liberecké náměstí Dr. E. Beneše a nedávno otevřené obchodní centrum Plaza.
V listopadu 2009 Liberec slavnostně odhalil novou, netradiční sochu ve městě. Byla to lampa Edison, jejímž autorem je významný český výtvarník Jaroslav Róna. Socha, která z dálky vypadá jako obří žárovka, a dokonce svítí, krášlí kout blízko hlavního libereckého náměstí Dr. E. Beneše, v průchodu mezi náměstím a obchodním centrem Plaza.

Už při odhalení lampy Edison byla několikrát zmíněna souvislost s kubistickou lampou od Emila Králíčka umístěnou v odlehlém koutě Jungmannova náměstí v Praze. I když Róna přiznává, že jej Králíčkova lampa inspirovala, podobnost můžeme hledat spíše v umístění lampy než v jejích tvarech, které nemají s kubismem mnoho společného. Sochařsky pojednaný bronzový sloup liberecké lampy, sestavený z jednoduchých tvarů, nese velkou žárovku z oranžového skla.

Její intimní umístění v malém ale frekventovaném prostoru vytváří dojem galerie, které socha dominuje.

Ubytování a restaurace v okolí